492 شهر در ایران با سرانه آب بیش از 150 لیتر در هر نفر / اثرات کووید 19 در افزایش مصرف آب.

آمارهای جهانی نشان می دهد که با افزایش شیوع بیماری کووید-19 ، مصرف آب به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و در ایران ، میانگین سرانه مصرف آب شهری 150 لیتر در هر سال در سال است که سرانه مصرف آب 492 شهر بیش از 150 لیتر برای هر نفر در آنها نشان داده اند که این کشور نیاز به اصلاح الگوی مصرف آب دارد.

به گفته مجله دوستدار محیط زیست بنفشه زهرایی ، استاد دانشگاه تهران و مدیر گروه منابع آب و هیدرولوژی ، امروز در کارگاه بین المللی “Covid-19 و الگوی مصرف آب” با تأکید بر اینکه شیوع این بیماری تأثیرات زیادی بر مصرف آب دارد. وی گفت: این بیماری علاوه بر تأثیر بر منابع آب ، بر منابع غذایی و انرژی تأثیر گذاشته است ، در حالی که طبق آمار ، مصرف انرژی در بخش حمل و نقل عمومی کاهش یافته و در بخش خودروهای خصوصی افزایش یافته است. .

وی با اشاره به اینکه مصرف آب در قرنطینه دو برابر شده است ، گفت: “طبق مطالعات انجام شده در ایتالیا ، حتی این بیماری رژیم غذایی خانوارها را تغییر داده است.”

زهرایی با اشاره به جمعیت جهانی 9600 نفری تا سال 2050 اظهار داشت: پیش بینی ها نشان می دهد تا سال 2050 مصرف مواد غذایی دو برابر می شود و سرانه مصرف آب به بیش از 5000 میلیارد متر مکعب می رسد. و با روند فعلی Covid-19 ، این مقدار مصرف روند افزایشی خواهد داشت.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه میزان مصرف انرژی تا سال 2050 27 برابر افزایش می یابد ، یادآور شد: تولید محصولات غذایی که یکی از منابع مصرف آب است روند رو به افزایشی خواهد داشت در حالی که جهان با پدیده تغییرات آب و هوایی در حال وقوع است و انتظار می رود که بهره وری بخش کشاورزی به طور قابل توجهی تغییر کند ، به طوری که در خاورمیانه 25٪ کاهش بهره وری در کشاورزی به دلیل تغییرات آب و هوا تا سال 2080.

وی با تأکید بر اینکه کشورهای خاورمیانه به دلیل این پدیده فشار مضاعفی را تجربه می کنند ، گفت: از هر 17 کشور خاورمیانه 12 کشور تحت تنش شدید آبی قرار دارند در حالی که تأمین آب در این کشورها حتی در شرایط عادی نیز دشوار است.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقا Produc بهره وری آب و فاضلاب ، یادآور شد: طبق گزارش بانک جهانی ، بیشترین خسارت اقتصادی به دلیل محدودیت منابع آب به کشورهای خاورمیانه ، به طوری که این کشورها 6 تا 14٪ از تولید ناخالص داخلی آنها تا سال 2050 در نتیجه تغییرات آب و هوایی از بین می روند که ضرر قابل توجهی است.

28 میلیون ایرانی تحت تنش آبی

وی با اشاره به وضعیت ایران در این شرایط گفت: براساس برنامه های توزیع جمعیت ، 50 درصد مردم در كنار حوضه آبریز فلات مرکزی و 25 درصد در حوزه خلیج فارس زندگی می كنند كه حاوی 50 درصد آب تجدیدپذیر است. این ناهماهنگی در توزیع جمعیت ، انعطاف پذیری را کاهش می دهد.

به گفته وی ، تا سال 2015 ، حدود 50 میلیون نفر در ایران تحت تنش آبی بودند که با افزایش بارندگی و تلاش به 28 میلیون تا 30 میلیون نفر افزایش یافت ، اما حداقل 28 میلیون نفر در ایران همیشه تحت فشار هستند. آنها آبی هستند.

زهرایی با بیان اینکه این تعداد نشان دهنده آسیب پذیری سیستم تأمین آب آشامیدنی است ، افزود: تغییر آب و هوا و محدودیت منابع آب دلایلی است که برای افزایش انعطاف پذیری باید سرمایه گذاری را افزایش دهیم.

بیش از حد استخراج آب های زیرزمینی

وی با بیان اینکه برداشت آب از منابع آب زیرزمینی قابل توجه است خاطرنشان کرد: میزان برداشت آب زیرزمینی به 140 میلیارد متر مکعب رسیده است در حالی که 83 درصد تأمین آب روستایی ، 63 درصد آب صنعتی و 57 درصد آب شهری به منابع زیرزمینی بستگی دارد ناپایدار ، که حتی در شرایط عادی نیز یک مشکل است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران متوسط ​​سرانه مصرف آب شهری 150 لیتر در هر نفر را در سال ذکر کرد و ادامه داد: آمارها نشان می دهد که 492 شهر سرانه بیش از 150 لیتر در هر نفر در سال مصرف کرده اند که این نشان دهنده کشور است نیاز به اصلاح الگوی مصرف آب دارد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *