یک کارشناس محیط زیست از وضعیت مدیریت رواناب در کشور انتقاد می کند.

هر ساله ، با افزایش بارندگی ، مشکل نیاز به مدیریت رواناب ایجاد می شود. رواناب هنگامی جریان می یابد که شدت بارندگی بیشتر از توانایی نفوذ آب در خاک باشد و پس از پر کردن ترانشه های سطح از طریق شبکه آبراهه ، رودخانه اصلی حوضه را ترک می کند و در نتیجه ، آب باران در سطح زمین باقی می ماند. یک کارشناس محیط زیست با ابراز تاسف از وضعیت کشور در مدیریت رواناب گفت: اگر بتوانیم میزان رواناب در کشور را کاهش دهیم ، می توان امیدوار بود که قوانین را با حساسیت بیشتری اجرا کنیم و تلاش بیشتری برای حفظ منابع طبیعی داشته باشیم.

محمد درویش در مصاحبه با مجله Friendly Environment ، ضمن اشاره به نقش عوامل انسانی در وقوع و افزایش رواناب ، اظهار داشت: هرچه بیشتر تولید شود ، بیشتر هم می شود.

وی درباره اقدامات مدیریت فاضلاب گفت: “برای مدیریت رواناب ، باید به قلمرو اکوسیستم های طبیعی احترام بگذارید.” تحت هیچ شرایطی نباید اجازه تغییر کاربری اراضی یا حتی مجوز قطع درختان به خصوص در زیستگاه های جنگلی و علفزارها که از اهمیت بالایی برخوردار هستند صادر شود.

درویش ادامه داد: یکی از مهمترین عوامل کنترل رواناب افزایش نفوذپذیری خاک ، تقویت چشمه ها و قنات ها است ، بنابراین هرچه سختگیری بیشتری در این مناطق داشته باشیم و طبق قوانین کشور امید بیشتری داشته باشیم ما می توانیم رواناب را کاهش دهیم. ”

این کارشناس محیط زیست در پاسخ به س fromال یک مجله زیست محیطی در مورد زیرساخت های مناسب برای تأسیس ، گفت: متأسفانه وضعیت کشور در مدیریت رواناب متأسف است ، زیرا کشور ما همیشه تحت تأثیر مسائلی مانند سیل و خشکسالی قرار گرفته است. مدیریت رواناب در کشور. این نشان می دهد که ما در این زمینه موفق نبوده ایم.

وی ادامه داد: در ایران ما نتوانسته ایم قوانینی را که بر طبیعت حاکم است درک کنیم و از موهبت باران به نفع مقاومت زمین استفاده کنیم. حتی برای تعیین حدود رودخانه های طغیان شده نیز به درستی عمل نکرده ایم.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه هنوز دو سوم محدوده طغیان رودخانه در ایران مشخص نشده است ، اظهار داشت: از آنجا که محدوده طغیان رودخانه را تعیین نکردیم ، شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز در سیل رودخانه ها هستیم. رودخانه ها و این مشکل پیامدهای زیادی دارد. ” اگر محدوده رودخانه ها مشاهده می شد ، سیلاب های زیادی رخ نمی داد و خسارات ناشی از آن رخ نمی داد.

درویش در پایان گفت: تعیین منطقه طغیان رودخانه ها از وظایف وزارت نیرو است و اگر اقدامات كافی در این زمینه انجام می شد ، شاهد این حجم از ساخت و ساز در منطقه رودخانه نبودیم كه این منجر به جاری شدن سیل و افزایش رواناب در کشور شد. “

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *