یک سنسور برای جداسازی و شناسایی یک رنگ از پساب های صنایع غذایی ودارویی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر جاذب پلیمری را طراحی کرده اند که می تواند برای درمان نوعی پساب رنگ که مقدار بیش از حد آن باعث حساسیت و بیش فعالی مشکلات به خصوص در کودکان می شود و حسگر تشخیص رنگ را طراحی کنند. آماده شده.

به گزارش مجله دوستانه محیط زیست ، سحر فروغی راد ، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح “سنتز و ارزیابی پلیمرهای قالب مولکولی مبتنی بر نانولوله های هولووازیت در تصفیه پساب های مواد رنگی” ، گفت: دلیل انتخاب این پروژه ، چاپ ، چرم ، داروها و غذاهایی که از رنگ استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه در این تحقیق پلیمرهای قالب مولکولی به روشی جدید و کارآمد تهیه شده اند که علاوه بر ظرفیت جذب بالا ، 35 میلی گرم در گرم و سرعت جداسازی مناسب ، حدود 45 دقیقه ، دارای خاصیت مغناطیسی هستند ، افزود: قالب مولکولی پلیمرها پلیمرها هستند ساختار یک مولکول هدف در هنگام پلیمریزاسیون در حافظه آنها ثبت می شود و پس از فرآیند ، آنها قادرند فقط مولکول هدف خاص خود را به عنوان جاذب خاص در هر محیط به صورت کاملاً انتخابی جذب کنند.

فروغی راد با تأکید بر اینکه خاصیت مغناطیسی این جاذب باعث می شود ذرات جاذب پس از اتمام درمان به راحتی توسط یک آهنربا خارجی از محیط جدا شوند ، خاطرنشان کرد: در این پروژه نانوپودرهای جاذب برای جذب خاص رنگ ما “زرد غروب” را دریافت کردیم.

به گفته وی ، رنگ “Sunset Yellow” پرمصرف ترین رنگ در صنایع غذایی ایران است و مقادیر بیش از حد آن باعث بروز آلرژی و بیش فعالی به ویژه در کودکان می شود.

مدیر پروژه ادامه داد: این جاذب پلیمر از دو طریق قابل تجاری سازی است. در مرحله اول در صنایع غذایی و برای تصفیه پساب های رنگی “Sunset Yellow” و در مرحله دوم به عنوان یک سنسور مقدار رنگ “Sunset Yellow” موجود در انواع محصولات غذایی را شناسایی و تعیین می کند.

وی با اشاره به ویژگی های این پروژه گفت: ایجاد جاذب بی نظیر برای جذب انتخابی Sunset Yellow از محیط آب و جداسازی بسیار ساده پودر جاذب توسط آهن رباهای خارجی ، بدون نیاز به سانتریفیوژ و سایر مقرون به صرفه و وقت گیر روش های جداسازی برجسته ترین ویژگی ها هستند. این طرح در نظر گرفته شده است.

فروغی قابلیت بازیافت پلیمر ، ظرفیت جذب بالا ، سینتیک جذب سریع و قابلیت جداسازی ساده را از مزیت های رقابتی این پروژه برشمرد و گفت: نتایج این پروژه می تواند در صنایع غذایی و دارویی به عنوان جاذب در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توان از سنسور آن برای شناسایی و کمی سازی رنگها در هنگام تولید استفاده کرد.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، این تحقیق به عنوان یک پروژه دکترا طی سه سال به طور مشترک بین گروه های رنگ و پلیمر در دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ و با راهنمایی دکتر علیرضا خسروی اجرا شده است.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *