گزینه های جایگزین انتقال آب.

یک فعال آب با انتقاد از اجرای پروژه های انتقال آب برای تأمین آب آشامیدنی ، گفت: راهکارهای م manyثر بسیاری برای صرفه جویی در مصرف و تأمین آب آشامیدنی وجود دارد که استفاده از آنها می تواند نیاز به اجرای پروژه های انتقال آب بین حوضه ها و مخرب آن را برطرف کند. اثرات آن بر منابع آب. ” و از محیط زیست جلوگیری کنید.

حسین رفیع در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ، با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی اجرای پروژه های انتقال آب به فلات مرکزی ، تأمین آب مورد نیاز صنایع آبرسانی است که در استان های کم آب این کشور واقع شده اند. کشور ، گفت: استقرار نامناسب صنایع آب باعث می شود اقداماتی مانند انتقال آب انجام دهیم که این امر اثرات مخرب دیگری نیز دارد ، بنابراین آنچه می تواند تأثیر مثبتی در مدیریت منابع آب و صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی داشته باشد انتقال صنایع آب به استان ها که دسترسی بیشتری دارند به منابع آب.

وی ادامه داد: هم دولت و هم مردم نقش بسیار مهمی در مدیریت منابع آبی دارند اما نقشی که دولت در این زمینه ایفا می کند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مرجع ملی سازمان های غیردولتی در کنوانسیون حفاظت از تالاب ها یکی از دلایل هدر رفت آب را سیستم انتقال آب شهری دانست و گفت: دولت باید برای بهبود سیستم های انتقال آب شهری اقدامی انجام دهد زیرا وخیم شدن آنها در بسیاری از شهرهای بزرگ باعث زباله می شوند. درصدی از دست دادن آب وجود دارد و این مقدار در بعضی از شهرها به بیش از 30 درصد می رسد.

رافی همچنین بر لزوم تفکیک خط انتقال آب آشامیدنی و آب شهری تأکید کرد و گفت: “جدا کردن آب آشامیدنی از آب شهری باعث می شود که آب آشامیدنی برای مصارفی مانند شستشو هدر نرود و باعث صرفه جویی در مصرف و تأمین آب آشامیدنی در کشور شود. ”

وی ادامه داد: مسئله مهمی که مردم باید در مدیریت مصرف آب رعایت کنند ، مصرف بهینه آب است. اگر بتوانیم در مصرف آب در خانه ها به خصوص در ادارات صرفه جویی کنیم و از کاهنده آب در توالت و توالت استفاده کنیم ، حجم مصرف آب در شهرها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

این فعال در حوزه آب ، راهکار دیگر برای استفاده بهینه از منابع آب را توجه به مفهوم “آب خاکستری” عنوان کرد و گفت: آب خاکستری موضوعی است که اکنون در جهان مورد توجه جدی قرار گرفته است. آب خاکستری به معنای آبی است که پس از مصرف در یک قسمت ، مانند شستن برنج ، می تواند در قسمت دیگری از ساختمان برای اهداف دیگر مانند سیستم زهکشی حمام یا در فضای سبز داخل یا خارج ساختمان مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر باید در توسعه شهرها تجدیدنظر شود زیرا گسترش شهرها و افزایش جمعیت شهرها باعث افزایش تقاضا برای آب می شود و این امر نیاز به منابع جدید آبی را ایجاد می کند که متاسفانه ما هیچ فایده ای نداریم. از کشور “.

مرجع ملی سازمان های غیر دولتی در کنوانسیون حفاظت از تالاب ها در مورد از دست دادن آب در کشاورزی گفت: “ما در زمینه مدیریت آب در بخش کشاورزی عملکرد ضعیفی داشته ایم.” بخشی از تقصیرات اتلاف آب در بخش کشاورزی به عهده وزارت نیرو است ، زیرا 30 تا 50 درصد از آب جاری از پشت سدها به زمین های کشاورزی قبل از رسیدن به مقصد هدر می رود ، زیرا کانال های آب به زمین های کشاورزی هنوز تخلیه نشده اند ساخته شده است ساخته شده است و دارای اشکالات عمده ای است و باعث اتلاف آب در این بخش می شود.

رافی در پایان ضمن انتقاد از وضعیت مدیریت منابع آب و ساخت بی رویه و بیش از حد سد در رودخانه های کشور ، گفت: وزارت نیرو باید قبل از اینکه به مصارف مختلف برسد ، دقیقاً اعلام کند چند درصد از آب سدهای کشور تبخیر می شود. . سوالی که وزارت نیرو هرگز پاسخی به آن نداده این است که چرا این تعداد سد در کشوری در حال ساخت است که میزان تبخیر آب در آن بسیار زیاد است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *