«کاپ» زیر سایه سنگین کووید 19

برای سالهای متمادی ، سیستم مدیریت پسماند در پایتخت با هدف قرار دادن مقصد نهایی پسماند ، بیشتر بر روی روشهای عملی در زمینه پردازش و دفع زباله متمرکز بوده است و برای چندین سال ، مدیریت شهری پروژه های جدیدی را در زمینه مدیریت پسماند اجرا کرده است. در تهران. تأکید کرده و سعی در کاهش تولید زباله دارد.

طبق مجله سازگار با محیط زیست ، تهرانی ها روزانه حدود 9000 تن زباله تولید می کنند که حدود 40٪ آن زباله خشک است و کاهش تولید زباله و مدیریت این طلای کثیف همیشه از دغدغه های مدیریت شهری بوده است.

یکی از راه حل های مدیریت شهری برای این مهم و هزینه های ناشی از آن ، برنامه “جام” است که علاوه بر کاهش تولید زباله ، جدایی از منبع را نیز به همراه دارد.

در همین راستا ، طرح جام (کاهش زباله) در برخی از ساختمانهای اداری و شهرهای مسکونی در چهار منطقه شهرداری ، یعنی مناطق 6 ، 21 ، 4 و 22 به صورت آزمایشی و محدود شد تا مخازن جداگانه ای در ساختمان برای زباله وجود داشته باشد. تاسیسات مرطوب و خشک و شهروندان جداگانه زباله های خود مانند شیشه ، ظروف حیوانات خانگی ، پلاستیک و … را در مخازن قرار می دهند تا درنهایت نیروهای زباله علاوه بر جمع آوری زباله از درب منزل هر شب ، هفته ای یک یا دو بار در زباله های خشک را با پرداخت هزینه جمع آوری کنید.

با اجرای طرح جام ، مخازن زباله فعلی به تدریج برداشته شده و مخازن سه گانه در بیشتر ساختمانهای تجاری ، اداری و مسکونی در مدت سه تا چهار ماه تعویض می شوند. در واقع ، پروژه جام بخشی از یک طرح جامع زباله است که در حال حاضر به صورت آزمایشی در حال انجام است و در این راستا ، قبل از قرار دادن مخازن ، مطالعاتی برای هر محله انجام می شود و مخازن جداسازی در محلات با توجه به جمعیت منطقه خانوارها

این طرح علاوه بر کاهش تولید زباله ، باید شامل جداسازی نیز باشد ، بنابراین به آموزش و اطلاعات دقیق در سطح محله نیاز داشت. خیلی زود علاوه بر سه منطقه ای که برای اجرای جام در نظر گرفته شد ، مناطق دیگر تهران نیز داوطلبانه و با همکاری شوراها تصمیم به اجرای این پروژه در برخی از خیابانهای اصلی خود گرفتند که منطقه 11 یکی از این مناطق

در همین راستا سرانجام شهرداری منطقه 11 با نصب بنرهایی ، مخازن زباله را از خیابان های خیابان ابوریحان جمع آوری و در محل آنها گل کاشت. اگرچه این اقدام مانع از تجمع و پخش پسماند در زمین و اطراف محل قبلی مخازن نمی شود ، اما زباله هایی که به دلیل تاج عمدتا عفونی و بهداشتی هستند علاوه بر زشت جلوه دادن به شهر ، خطر سلامتی نیز به دنبال دارد . سرگرم کننده است

در همین راستا ، آرش حسینی میلانی ، رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ، در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ، بر لزوم اجرای پروژه جام به روش مشخص تأکید کرد: انجام شده یک طرح جام نیست و پروتکل های طراحی جام دنبال نمی شوند

وی تأکید کرد: شورای شهر تهران قطعاً این موضوع را پیگیری می کند؛ البته مناطق به این ترتیب نمی توانند وارد برنامه جام شوند.

از سوی دیگر ، کوروش خرد ، معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه 11 ، در مصاحبه با مجله دوستدار محیط زیست ، در این باره گفت: طرح جام قرار است به طور کلی در تهران اجرا شود ، اما مناطق مختلفی برای خلبان. منطقه 11 شهرداری یکی از مناطق آزمایشی نبود ، اما با توجه به اینکه ارتباط خوبی با نمایندگان مردم در شوراها داریم و اساس اجرای پروژه جام بر اساس مشارکت مردم است ، این پتانسیل در محلات برای شروع پروژه در منطقه 11.

وی افزود: بر این اساس ، با مشورت سازمان مدیریت و مدیریت پسماند شهرداری تهران ، ما ابتدا کار را در سه محله از 17 محله منطقه آغاز کردیم و جلسات توجیهی برگزار کردیم که در طی آن مشکلات پیشرو بررسی و موارد مختلفی برای حل مشکلات پیش بینی شد ” تمام این اقدامات با مشارکت و حمایت شهروندان ، پیمانکاران در منطقه زباله های مرطوب و خشک منطقه ، مشاوران ، شهرداران منطقه ، محیط زیست ، مدیران محله و … انجام شده است.

وی ادامه داد: طرح جام هدف آموزش شهروندان است تا بتوانیم در ساعت 9 شب شعار قرار دادن زباله در درب منازل را که کمرنگ شده بود ، احیا کنیم. در خیابان ابوریحان ، منطقه 11 ، پس از اعلام برنامه جام ، حدود 2 ماه وارد حوزه آموزش و اطلاع رسانی شدیم و آموزش دیدیم و در محور اصلی و کوچه های فرعی ، یک بنر اطلاعاتی نصب کردیم ، اما در این زمینه ، شورای و مدیریت محله ما حتی برای رفتن به خانه برای آموزش به ما کمک کردیم و سرانجام بخشی از سطل های زباله در این خیابان جمع شد.

وی تأکید کرد: 12 مخزن در خیابان ابوریحان جمع آوری شد ، در حالی که هر مخزن زباله های 90 تا 100 خانوار را در خود جای داده است. در بازدید از این محور ، در کنار مکانهایی که مخازن جمع شده اند ، می توانیم در مجموع نیمی از مخزن زباله را ببینیم که دلیل بازخورد خوب است و البته طبیعی است که 30 تا 40 از کل تعداد خانوارهایی که در این خیابان زندگی می کنند خانواده ها به هر دلیلی پشتیبانی لازم را ندارند یا مخالف اجرای طرح هستند و در برابر تغییر مقاومت می کنند تا نشان دهند نیاز به گفتگو و اطلاعات بیشتری وجود دارد ، اما به نظر ما ، این طرح در این زمینه موفقیت آمیز بوده است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه 11 در بخشی دیگر از سخنان خود با تأکید بر اینکه جمع آوری مخازن زباله در این خیابان طولی نمی کشد ، افزود: در حال حاضر شهرداری منطقه ماموریت دارد تا به خانواده هایی که این کار را انجام نمی دهند اطلاع دهد مطابقت ” به آهستگی در گذشته ، نگرانی ما این بود که مخازن در سطح معبر واژگون شوند ، زباله ها پراکنده شوند ، مخزن آلوده شود ، جمع کننده های زباله به مخازن بروند ، و رنگ آمیزی و نگهداری مخازن ، و امروز این نگرانی ها محدود به تعدادی زباله در محل قبلی مخازن قرار گرفته است ، و شناسایی و اطلاع رسانی این خانوارها کار دشواری نیست.

وی افزود: از طرفی دیگر هیچ نگرانی برای شهروندان وجود ندارد زیرا قرار نیست این طرح گسترش یابد و تا زمانی که این طرح در خیابان ابوریحان و مزایا و مزایای آن به طور کامل اجرا نشود همه مخازن محله به طور ناگهانی جمع می شود. معایب محاسبه نمی شوند. ” ما به خیابان یا منطقه دیگری که شهروندان نگران ایجاد بی نظمی باشند ، نخواهیم رفت. با اجرای صحیح طرح ، قطعاً در طول روز خیابان ابوریحان را تمیز خواهید دید و دیگر هیچ اثری از مواد مخدر و جمع آوری زباله نخواهد بود.

وی تأکید کرد: مطمئناً در شرایطی که شهروندان زباله های خود را در هر ساعت از شبانه روز در مخازن می ریزند و جمع کننده های زباله را برای مواد بازیافتی در مخازن وارونه می کنند ، احتمال انتقال بیماری و شیوع ویروس بیشتر بود ، اما اکنون تعداد محدودی وجود دارد. آنها زباله ها را در کنار محل قبلی مخازن در ساعت 9 شب قرار دادند ، علاوه بر این با تردید و ترس از چشم دیگر شهروندان ، احتمال گسترش آلودگی کمتر از قبل است ، و این زباله ها به طور مداوم توسط شهرداری جمع آوری می شود. و این مشکل با اطلاعات بیشتر و بهتر قابل حل است.

وی ادامه داد: در برخی از قسمت های پروژه مخازن را به همراه مخزن فرعی و به طور کلی جمع آوری کردیم ، اما در خیابان ابوریحان مخازن فرعی به گلدان تبدیل شده است. شاید همین باعث شده است که برخی از شهروندان هنوز فکر کنند آنها می توانند زباله را در Put کنار این مکان بیندازند ؛ در مکانهایی که مخازن کاملا جمع شده است ، این مشکل کمتر است ، اما در هر صورت ، مزایای اجرای این طرح از معایب آن بیشتر است و ما در ازای دو نفر بازخورد خوبی داشته ایم ماه اطلاع رسانی

طبق مجله دوستدار محیط زیست ، در زمانی که کرونا روزهای تاریکی را برای کشور رقم می زند و مقامات در حال برنامه ریزی و اجرای محدودیت ها و برنامه های جدید برای مقابله با این ویروس کشنده به صورت روزانه هستند ، انتظار می رود که برنامه های شهری را اجرا کند مانند برنامه جام. ارتباط مستقیمی با زندگی شهروندان ، باید پروتکل های دقیق تری پیش بینی و با برنامه دقیق تری اجرا شود ، زیرا در غیر این صورت می توانند برای سلامت شهروندان خطرناک باشند.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *