چتر باران برسر آتش توسکستان

“مجله دوستدار محیط زیست” / گلستان قسمت غربی استان گلستان برای چند دقیقه باران باریده است ، با توجه به این بارندگی پیش بینی می شود آتش سوزی در منطقه صعب العبور جنگل توسکستان که به مدت یک هفته رخ داده است به طور کامل خاموش شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در گفتگو با مجله دوستانه محیط زیست اظهار داشت: آتش سوزی عصر یکشنبه گذشته در ارتفاعات جنگل توسکستان آغاز شد و با تلاش نیروهای امدادی و مردمی آتش در سه جبهه مهار شد اما در ضلع غربی ادامه یافت. کرد

ابوطالب قزلسفلو اظهار داشت: به دلیل مه غلیظ روز گذشته نتوانستیم از ظرفیت بالگردهای هلال احمر و سپاه استفاده کنیم. اما ما نیروها را در 14 گروه ده نفره متشکل از نیروهای مردمی ، ارتش ، منابع طبیعی ، محیط زیست ، هلال احمر و هیئت کوهنوردی سازماندهی کردیم و آنها را با پای پیاده به منطقه اعزام کردیم.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تصاویر ماهواره ای شب گذشته فقط یک نقطه آتش سوزی داشتیم که خوشبختانه با تلاش نیروهای مختلف آتش در مناطق دیگر مهار شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان خاطرنشان کرد: از دقایقی پیش باران خوبی در توسکستان شروع به باریدن می کند اما بارش باران در منطقه اولنگ در ارتفاعات توسکستان هنوز سنگین نیست و باران کمی می بارد. امیدواریم با بارندگی مناسب ، زغال سنگ منطقه کاملاً خاموش شود.

قزلسفلو در مورد علت طولانی شدن آتش گفت: آتش سوزی در مناطق سنگلاخی رخ داده و عبور از آن بسیار دشوار است و راه رسیدن به آن بسیار دشوار است. پس از کنترل اولیه آتش سوزی ، به دلیل ریزش درختان سوخته در دامنه ، شاهد شروع مجدد آتش سوزی و گسترش آن به قسمت دیگری بودیم. علاوه بر این ، کف جنگل با آتش برگهای خشک درختان افتاده پوشیده شده بود که مهار آتش را دشوارتر می کرد.

وی با اشاره به اینکه سطح این آتش سوزی در مقایسه با آتش سوزی های سال 1989 و سال های دیگر بسیار کم است ، گفت: آتش سوزی در توسکستان اغلب به صورت آتش سوزی است و اگرچه درختان ایستاده و سبز را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما این درختان خشک کردن.”

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان تأکید کرد: برخلاف مباحث مطرح شده ، توسکستان فرسنگ ها با ذخایر سرخدار استان در ارتفاعات گرگان و سیاه رودبار علی آبادکتول فاصله دارد. در این منطقه یک درخت سرخدار محدود و بسیار محدود وجود دارد.

قزلسفلو درباره موضوع فرار اسبهای وحشی از منطقه گفت: “برخلاف آنچه گفته شد ، این منطقه به هیچ وجه اسب وحشی ندارد و این اسبها برای کشاورزان محلی است که آنها را در خارج از فصل زراعی رها می کنند تا در مراتع بالادست چرای کنند.” .

وی علت این آتش سوزی را سهل انگاری انسان دانست و گفت: شرایط جغرافیایی منطقه به گونه ای است که به جز افراد خاصی که بیشتر شکارچی هستند ، کسی به آنجا نمی رود.

به گزارش مجله دوستدار محیط زیست ، براساس اعلام هواشناسی گلستان ، سامانه باراشی تا اواخر امشب در گلستان به کار خود ادامه می دهد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *