پیرترین پلیکان خراسان جنوبی به خواب ابدی فرو رفت

به گزارش مجله دوست دار محیط زیست، دو پلیکان زیبایی که در دهه 1950 در باغ گلشن طبس باقی مانده بودند ، دور از منطقه سرد سیبری در بین راه ، یادآور مردم ایران بودند. چندین گردشگر بودند که دوست داشتند این دو پلیکان خراسان جنوبی را در این باغ ببینند. اما اکنون ، 40 سال بعد ، دو سال پیش ، پیرترین خراسان جنوبی پلیکان تنها ، که یورک را از دست داد و دیگر تحمل تنهایی را ندارد ، به خواب ابدی فرو رفته است.

در زلزله سپتامبر 1957 ، بسیاری از پلیکان های متحرک زیر آوار ماندند ، فقط دو پلیکان زنده مانده و سپس به باغ های گورشان نقل مکان کردند. آنها حدود 30 سال پیش توسط شهرداری به باغهای زیبای طبس منتقل شدند. از آن زمان به بعد ، این باغ زیبا به خاطر پلیکان معروف شده است و هر ساله پر از گردشگران است.

روز گذشته خبر تلخی مبنی بر گم شدن پلیکان های قدیمی در باغ گلشن طبس وجود داشت. پلیکان که شاید هرگز پیدا نشود. درست است که پیرترین حیوان خانگی که حدود 30 سال پیش به باغ گلشن طبس منتقل شد ، در سنین پیری درگذشت.

محمد جلال هادیان ، رئیس شبکه دامپزشکی طبس ، گفت: در زلزله سال 1957 ، یکی از این دو پرنده زیر آوار تلف شد. چند سال بعد ، بسیاری از پلیکان ها به طبس منتقل شدند. طبس امروز یکی از نمادهای شهر طبس است.

وی اظهار داشت: “پس از کشته شدن ، پلیکان بلافاصله برای کالبد شکافی ، بررسی علت مرگ ، تشریح و معاینه به شبکه دامپزشکی شهرستان طبس منتقل شد.”

طبق منابع محیطی ، این گونه از پرندگان یک پرنده مهاجر است که بومی شهر طبس نیست ، اما محیط زیست نیاز به نظارت بر نحوه زندگی این گونه دارد.

محمد اصغرزاده ، مدیر گروه دامپزشکی خراسان جنوبی ، همچنین به مجله دوستانه محیط زیست گفت: “طی چند سال گذشته ، دو پلیکان در باغ گلشن طبس زندگی کرده اند. طبق کالبد شکافی ، هیچ بیماری خاصی در بدن پلیکان مشاهده نشده است و کارشناسان دامپزشکی مرگ را ناشی از پیری یا فرار عنوان کرده اند. از ناحیه داخل آسیب دیدم.

رئیس گروه دامپزشکی گفت برخی از زخم هایی که ممکن است در حین پرواز ایجاد شده باشد در بدن پرنده مشاهده شده است. در نتیجه بررسی ، این پرونده رد شد.

اصغرزاده با بیان اینکه این پرندگان گونه های کمیاب هستند ، نشان داد: در باغ گلشن طبس ، زیر نظر دامپزشکان و کارشناسان محیط زیست ، زندگی پرنده از سلامتی خوبی برخوردار شد.

“در حال حاضر ، این نوع پلیکان در خراسان جنوبی وجود ندارد. ما آماده هستیم تا پرندگان موجود در این باغ را با تهویه مطبوع و خواسته های شهرداری و مطابقت با پروتکل های بهداشتی جایگزین کنیم.”

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *