پیام رنگی در نقشه های هشدار آب و هوا چیست؟

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: در تهیه نقشه های هشدار هواشناسی از چهار رنگ مختلف استفاده می شود که هر کدام دارای پیامی هستند.

صادق ضیاییان در گفتگو با مجله دوستانه محیط زیست با اشاره به نقشه های هشدار سازمان هواشناسی که همزمان با فعالیت سامانه های بارشی منتشر می شود ، اظهار داشت: با استفاده از این نقشه ها مناطق مختلف کشور منطقه بندی شده و خطر میزان بارش در هر منطقه از رنگهای مشخص شده استفاده می کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال ، مناطق سبز مناطقی هستند که برای آنها باران یا رعد و برق خاص و وزش باد شدید پیش بینی نشده است. بنابراین ، آنها در حالت آماده باش نیستند. ممکن است در مناطقی که زرد شده اند آسیب دیده باشد. آسیب در این مناطق بسته به محل زندگی و کار هر فرد متفاوت است. به عنوان مثال ، کاهش 10 درجه ای دما به افرادی که در شهرها زندگی می کنند یا کار می کنند آسیب نمی رساند ، اما این کاهش دما می تواند به کشاورزان آسیب برساند.

مدیر کل پیش بینی و هشدارهای سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه مناطق نارنجی بیشتر خسارت می بینند گفت: به عنوان مثال ممکن است در این مناطق یا در ترافیک جاده سیلاب ببینیم. در مناطق نارنجی احتمال بارندگی شدید پیش بینی می شود. بنابراین لازم است نیروهای امدادی در حالت آماده باش باشند.

به گفته ضیائیان ، باران در مناطق قرمز بسیار شدید خواهد بود و اگر اقدامات لازم برای استانهایی که قرمز شده اند انجام نشود ، خسارات زیادی به مردم و تأسیسات وارد می شود.

وی در جای دیگر سخنرانی ضمن اشاره به اهمیت مشاوره های كشاورزی و لزوم توجه دستگاه های ذیربط به این مشاوره ها ، اظهار داشت: “مشاوره ها و توصیه های كشاورزی از طرق مختلف به كشاورزان و دستگاه های مسئول ارائه می شود. توجه به آنها می تواند به بخش کشاورزی آسیب برساند.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در پایان اظهار داشت: به طور کلی مشاوره های کشاورزی هفته ای دو بار برای استان های مختلف کشور و به تفصیل منتشر می شود. اطلاعات لازم در این زمینه نیز ارائه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *