پرندگان مهاجر قربانی بی پروایی سازمانهای مسئول می شوند؟

زمستان گذشته ، باتلاق میانکاله آخرین ایستگاه برای زمستان بیش از 43000 پرنده مهاجر بود. این امر منجر به فرضیه های مختلفی در مورد علت مرگ زودرس پرندگان و در نهایت سازمان دامپزشکی بوتولیسم شده است. نگرانی هایی در مورد تکرار مهاجرت پرندگان به زمستان امسال به میانکاله ایجاد شده است. در همین حال ، برخی از کارشناسان در مورد تلفات پرندگان مهاجر در سال گذشته بدبین هستند و معتقدند که سازمان محیط زیست باید قوانین بیشتری را در مورد ممنوعیت فروش گوشت طیور وحشی در مازندران تصویب کند.

براساس مجله دوستدار محیط زیست ، اولین بار در تاریخ 22 فوریه سال گذشته تعداد تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله در رسانه ها منتشر شد و سازمان دامپزشکی پنج روز پس از انتشار خبر مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله در تاریخ 29 فوریه اعلام کرد “سم بوتولینوم علت انقراض پرندگان مهاجر در میانکاله است. بوتولیسم ناشی از سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. با این حال برخی از فعالان محیط زیست و فعالان معتقدند آلودگی آب ، تضاد منافع و برخی عواملی که هنوز وجود نداشته است بررسی شده علت مرگ بی سابقه پرندگان در منطقه بوده است.

همزمان با افزایش تعداد تلفات پرندگان به 10 هزار مورد در میانکاله ، کارشناسان و سازمان های مردم نهاد در مازندران اظهار داشتند که ورود پساب های صنعتی و شیرابه های زباله به میانکاله باعث آلودگی آب های منطقه شده و این می تواند دلیل مرگ پرندگان باشد. ایمان معماریان ، دامپزشک حیات وحش گفت: تصاویر منتشر شده از لاشه پرندگان علائم عصبی نشان می دهد که می تواند فرضیه مسمومیت با فلزات سنگین را تقویت کند. تغذیه دستی برای پرندگان مهاجر نیز بسیار خطرناک است و می تواند مسمومیت غذایی ایجاد کند.

برخی از کارشناسان از بین رفتن هزاران پرنده مهاجر در تالاب میانکاله را تعمدی دانستند و ادعا کردند که ممکن است برخی ماهیگیران ، زمین داران یا شکارچیان و … سمی در آب ریخته و این حیوانات را از بین ببرند. معماران همچنین به مجله سازگار با محیط زیست گفتند که بعید است باکتری های سم بوتولینوم بتوانند به طور گسترده در مخازن رشد کنند.

شهاب الدین منتظمی ، مدیر دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ، علیرغم حدس و گمان در مورد مرگ پرندگان در میانکاله ، گفت که ما باید بپذیریم که اگر سموم دفع آفات کشاورزی ، صنعتی و … مستقیماً وارد آب شده بودند ، سایر حیوانات آبزی از جمله ماهی از دست داده شود ، در حالی که جمعیت زیادی از کشته شدگان در بهمن نزدیک ساحل بودند. عیسی کلانتری ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز معتقد بود که کمبود آب در بالادست تالاب میانکاله علت انقراض پرندگان است.

اگرچه منتظمی گفته بود كه پس از مدیریت بحران در منطقه ، آمار كشته شدگان در میانكاله بررسی خواهد شد ، وی بعدا اظهار داشت كه “ما باید به آزمایشات و اقدامات سازمان دامپزشكی در بررسی علت مرگ پرندگان احترام بگذاریم.” این سازمان معتبرترین مرجع در زمینه تشخیص بیماریهای حیات وحش در کشور است. “شناسایی علت مرگ و جمع آوری لاشه ها برای ما در اولویت بود و به موقع انجام شد.”

یک کارشناس پرندگان خاطرنشان می کند که سازمان حفاظت محیط زیست رسماً سازمان دامپزشکی را مسئول پیگیری و اظهارنظر در مورد علت مرگ 43000 پرنده مهاجر اعلام کرده است. هیچ کس دیگری مجاز به اظهارنظر در این باره نبود ، بنابراین سازمان حفاظت از محیط زیست علت مرگ را مشخص کرده و پرونده مختومه شده است.

علیرضا هاشمی در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ادامه می دهد: بعید به نظر می رسد که ابهام یا عدم ابهام علت مرگ پرندگان مهاجر تفاوتی برای سازمان مسئول ایجاد کند زیرا در همان استان مازندران که 43000 پرنده مهاجر تلف شدند ، سالانه 500000 یک میلیون پرنده مهاجر به طور غیرقانونی در منطقه فریدونکنار و سایر مناطق استان مازندران صید می شوند ، اما سازمان حفاظت محیط زیست اقدامی م effectiveثر برای جلوگیری از آن انجام نمی دهد. در این شرایط ، حتی اگر علت اصلی مرگ و میر پرندگان برای این سازمان شناخته شده باشد ، من نمی دانم که چقدر می توان به اقدام برای جلوگیری از آن امیدوار بود.

مدیرعامل انجمن پرندگان شناسی و پرندگان شناسی ترلان بر لزوم شناسایی علت تلفات پرندگان مهاجر در سال گذشته و لزوم جلوگیری از وقایع مشابه در سال جاری و سال های آینده تأکید می کند: پناهگاه حیات وحش و حیات وحش میانکاله از اهمیت بین المللی زیادی برخوردار است . تحقیقات دقیق در مورد علت مرگ 43000 پرنده مهاجر در این تالاب را انجام دهید و اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی انجام دهید.

وی افزود: اقدامات پیشگیرانه می تواند موثر باشد به شرط آنكه مسئولان علت تلفات را واقع بینانه ببینند و برای رفع علت اقدام كنند و انتظار می رود سازمان حفاظت محیط زیست نیز این رویه را در پیش بگیرد.

به گفته هاشمی ، به نظر می رسد قوانین زیست محیطی حاکم بر سایر استان های کشور در استان مازندران نافذ است و دلیل چنین شرایطی سوالی است که سازمان حفاظت محیط زیست باید به آن پاسخ دهد.

اکبر نعمتی ، کارشناس مدیریت حیات وحش نیز با اشاره به اینکه علت اصلی تلفات پرندگان مهاجر سال گذشته در تالاب میانکاله هنوز مشخص نیست ، اظهار داشت: یکی از فرضیه هایی که سال گذشته از حمایت بیشتری نسبت به سایر علل برخوردار بود ، انقراض پرندگان مهاجر است. ” این به دلیل سمی بود که احتمالاً شکارچیان آن را به آب انداختند.

وی ادامه می دهد: هنوز به طور قطعی نمی توان گفت که علت اصلی مرگ پرندگان مهاجر تلاش شکارچیان غیرمجاز برای مسموم کردن آنها بوده است ، اما این امکان وجود دارد زیرا یکبار در دهه 70 چنین اتفاقی افتاده است.

این کارشناس مدیریت حیات وحش با اشاره به لزوم تغییر ذهنیت جوامع محلی نسبت به شیوه های تجاری خاطرنشان کرد: سازمان های متولی باید در جهت تغییر چشم انداز درآمدزایی از طریق شکار ، گام هایی در جهت تغییر مشاغل در استان های شمالی کشور به سمت گردشگری بردارند. . به عنوان مثال ، پرنده نگری یکی از مناطق پررونق جهانگردی در جهان است و جوامع محلی می توانند از طریق آن به راحتی درآمدزایی کنند. پول هم در آموزش و هم در گردشگری وارد منطقه می شود. با این حال ، به دلیل شیوع ویروس کرونا ، شرایط برای همه نوع گردشگری در جهان دشوار است. بوده است.

نعمتی می افزاید: سازمان حفاظت محیط زیست قانونی را تصویب کرده است که فروش گوشت پرندگان وحشی توسط رستوران ها را ممنوع می کند اما باید دید که این قانون تا چه میزان می تواند شکار و فروش پرندگان مهاجر را کاهش دهد.

طبق مجله سازگار با محیط زیست ، هر زمستان ، پرندگان زیادی از جمله فلامینگو ، ترنس ، اردک و غازها از مناطق سردتر نیمکره شمالی به سمت ارتفاعات پایین تر حرکت می کنند و بسیاری از آنها پس از یک سفر کوتاه در وسط هیچ جا فرود می آیند. اما سال گذشته ، میانکاله به نقطه پایان بیش از 13000 پرنده مهاجر تبدیل شد.

اگرچه آژانس حفاظت از محیط زیست از کاهش مرگ و میر پرندگان در میانکاله خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این اتفاق در آینده دیگر تکرار نشود ، اما هنوز ابهامات و س questionsالاتی در مورد علت تلفات پرندگان در این منطقه وجود دارد که باید توسط دستگاه های مربوطه رفع شود. پاسخ داده شود شکار غیرمجاز پرندگان مهاجر نیز موضوع دیگری است که نیاز به توجه و شفافیت بیشتر سازمان متولی حفاظت از حیات وحش دارد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *