وضعیت آلودگی هوای امسال نسبت به پارسال

آلودگی هوا یکی از معضلاتی است که همواره بر روی سلامتی فرد تاثیر داشته است و یکی از دغدغه های اصلی در جوامع است. در فصول سرد سال ، آلودگی هوا مسئله مهمتری است ، زیرا با پدیده برگشت دما ، غلظت آلاینده ها (به ویژه ذرات معلق) افزایش می یابد و تنفس ساکنان شهرهای بزرگ را دشوار می کند. . از ابتدای امسال محاسبه شاخص کیفیت هوا سختگیرانه تر شده است ، بنابراین ، در مقایسه با سال گذشته ، تعداد روزهای آلودگی امسال افزایش یافته است. اما آیا این تنها دلیل افزایش روزهای آلودگی است؟

براساس “مجله حفاظت از محیط زیست” ، از ابتدای سال جاری ، روش محاسبه شاخص کیفیت هوا بر اساس استاندارد 2018 تغییر کرده و سختگیرانه تر شده است. این تغییرات برای پنج آلاینده شاخص اعمال شده است ، از جمله “آلاینده های ذره ای کوچکتر از 2.5 میکرون” ، “آلاینده های دی اکسید گوگرد” ، “دی اکسید نیتروژن” و “ازن”.

تغییراتی در استاندارد جدید غلظت آلاینده “ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون” برای محاسبه نقطه شکست تمیزی و دامنه قابل قبول ایجاد شده است ، که می تواند روزهای تمیزکاری را کاهش دهد و آسیب شرایط ناسالم را برای گروه های حساس تر کاهش دهد. این حد از 65.5 میکروگرم بر متر مکعب به 55.5 میکروگرم برای هر متر مکعب افزایش یافته است.

طبق مجله حفاظت از محیط زیست ، شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم می شود. طبق این طبقه بندی ، هوای پاک از صفر تا 50 ، هوای قابل قبول (سالم) یا متوسط ​​از 51 تا 100 ، هوای ناسالم از 101 تا 150 برای گروه های حساس ، هوای ناسالم از 151 تا 200 برای همه گروه ها ، از 201 کیفیت هوا از 301 تا 500 بسیار ناسالم و خطرناک است.

طبق گفته شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ، با توجه به این تغییرات ، غلظت زیاد این آلاینده می تواند کیفیت هوا را جایگزین شرایط ناسالم افراد حساس کند و همه را در شرایط ناسالم قرار دهد.

طبق داده های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ، در هشت ماه گذشته از ابتدای سال جاری ، کیفیت هوای پایتخت به مدت 15 روز ، در محدوده قابل قبول 160 روز ، و برای افراد حساس در محدوده ناسالم بوده است. برای 52 روز ، برای افراد ناسالم ، 2 روز برای حضور همه گروه ها است.

در همین زمان ، در مدت مشابه سال گذشته ، کیفیت هوا در پایتخت به مدت 25 روز در محدوده پاک ، در محدوده قابل قبول 177 روز ، برای افراد حساس ، در محدوده ناسالم برای 27 روز و برای همه مردم در محدوده ناسالم بود. برای یک روز. در مقایسه با سال گذشته ، پاک است ، روزهای قابل قبول کمتری و آلودگی جدی دارد.

نباید فراموش کرد که از ابتدای سال جاری ، محاسبه شاخص کیفیت هوا سختگیرانه تر شده است ، که ممکن است باعث افزایش تعداد روزهای آلودگی و کاهش تعداد روزهایی شود که کیفیت هوا در حد قابل قبول است ، اما طبق نظر شرکت کنترل کیفیت. مطابق با استانداردهای قدیمی کیفیت هوای پایتخت در 8 ماه گذشته ، هوای تهران 26 روز در محدوده پاک و 167 روز در محدوده قابل قبول بود. برای افراد حساس 36 روز در محدوده ناسالم بود. هیچ روزی در محدوده ناسالم نیست.

با این حال ، حتی اگر کیفیت هوا را در هشت ماه اول امسال با کیفیت هوا در مدت مشابه سال گذشته مطابق با یک استاندارد (قدیمی) مقایسه کنیم ، خواهیم دید که کل روزهایی که هوای پایتخت در سال گذشته در تمیزی قابل قبول بود ، بیش از مدت مشابه سال جاری است. ، تعداد کل روزهای ناسالم برای افراد حساس و ناسالم کمتر است. به عبارت دیگر می توان گفت که در هشت ماهه امسال تعداد روزهای آلودگی هوا در پایتخت بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

حسین شهیدزاده – مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران – در مورد علل آلودگی هوای بیشتر در تهران طی پاییز امسال به دلیل عواملی از جمله افزایش شکنندگی خودروهای شخصی به دلیل شیوع ویروس کرونا ، عدم وجود باد مناسب ، افزایش مصرف اتومبیل شهری در نیمه دوم سال و دما معکوس.

یوسف رشیدی – کارشناس آلودگی هوا همچنین معتقد است که توقف و عدم اجرای برخی از استراتژی ها و برنامه ها برای کاهش آلودگی هوا از جمله مدیریت ترافیک خودرو ، کاهش ترافیک ، از کار انداختن خودروهای دست دوم ، ارتقا up استاندارد وسایل نقلیه پرتردد مانند تاکسی و موتورسیکلت و تغییر کاتالیزورها اتومبیل ها همه موارد و راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا هستند که به طور جامع و قاطع اجرا نشده اند ، بنابراین عملا هیچ اقدامی در زمینه کاهش آلودگی هوا صورت نگرفته است و در چنین شرایطی نمی توان انتظار بهبود کیفیت هوا را داشت.

وی گفت: هم اکنون نیز با شیوع ویروس کرونا ، طبیعی است که مردم ترجیح می دهند از اتومبیل های شخصی استفاده کنند ، بنابراین واضح است که آلودگی هوا نه تنها کاهش نمی یابد بلکه افزایش می یابد.

به گفته مجله دوستدار محیط زیست ، روش محاسبه شاخص کیفیت هوا امسال سخت تر از سال گذشته شده است. با این حال ، طبق استاندارد قدیمی ، هوای پایتخت طی هشت ماه نخست سال جاری شاهد روزهای آلوده تری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است. همچنین ، طبق مقالات علمی ، هرگونه افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون ، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر قلب را 8٪ افزایش می دهد ، بنابراین در صورت آلودگی هوا با شیوع ویروس کرونا ، توصیه می شود افراد تا آنجا که ممکن است در خانه باشید و کارهای غیرضروری انجام دهید. از خانه خارج نشوید همچنین لازم است مردم استفاده مداوم از ماسک را در فضای باز اولویت بندی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *