هیرکانی :”سایه تهدید تله‌کابین همچنان بر سر جنگل‌های ثبت جهانی شده”

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها گفت: اگرچه بخشی از جنگل های هیرکانی بیش از یک سال است که در سطح جهانی ثبت شده است ، اما پیگیری ها برای نصب تله کابین در منطقه ثبت جهانی همچنان ادامه دارد. در صورت وقوع چنین اتفاقی ، این جنگل ها ممکن است از فهرست میراث جهانی یونسکو خارج شوند.

براساس مجله سازگار با محیط زیست ، 310،000 هکتار از جنگل های هیرکانی پس از 13 سال انتظار در تابستان گذشته در سطح جهانی ثبت شد. براساس اطلاعات موجود ، این جنگل ها بیش از 40 میلیون سال قدمت دارند و از نظر گیاهان و جانوران یکی از جنگل های بسیار با ارزش در جهان هستند که پس از میراث جهانی یونسکو به عنوان میراث انسانی شناخته شده اند.

اگرچه انتظار می رفت که پس از ثبت جهانی این 310 هزار هکتار ، حفاظت از آن با کمک کمک های بین المللی و حتی اعتبارات داخلی افزایش یابد ، اما از همان روزهای اول پس از ثبت نام ، زمزمه های نصب تله کابین در آن شنیده می شود. جنگل های هیرکانی جدید نبودند و مدت ها بود که شهرداری علی آباد کتول درحال پیگیری نصب آن در پارک جنگلی کبودوال بود ، اما پس از ثبت جهانی این قسمت از جنگل های هیرکانی ، بسیاری از کارشناسان تأکید کردند که صرف نظر از اثرات زیست محیطی این پروژه ، نصب تله کابین می تواند این جنگل ها باشد. از لیست یونسکو حذف کنید. کامران پورمقدم ، رئیس وقت شورای عالی سازمان جنگل ها نیز در همان زمان اعلام کرد که نصب تله کابین ها می تواند ضوابط ثبت جهانی هیرکانی را مختل کند.

اما اکنون ، یک سال پس از ثبت جهانی بخشی از جنگل های هیرکانی ، جستجوی یک تله کابین همچنان ادامه دارد. رضا بیانی – معاون امور جنگلها – در مصاحبه با مجله دوستدار محیط زیست ضمن اشاره به اینکه طبق برنامه های موجود 9 برج از 27 برج این تله کابین در منطقه ثبت شده هیرکانی مستقر است ، تصریح کرد: اگر این 9 برج در منطقه موقعیت جهانی شده قطعاً مشکلی ایجاد کند و این جنگل ها از لیست یونسکو خارج شوند. بنابراین ، مکان ها باید تغییر کنند ، اتفاقی که تاکنون رخ نداده است.

وی در ادامه با بیان اینکه کمیته ای به نام کمیته راهبری ثبت هیرکانی در وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده است ، افزود: این کمیته شامل نمایندگان ارگان های مختلف از جمله شورای عالی جنگل در حال پیگیری این موضوع است ، اما تاکنون کمیته راهبری هیرکانی مجوز نصب تله کابین را صادر نکرده است. با این حال ، آنها از مرکز ثبت جنگل های بین المللی هیرکانی موضوع را دنبال می کنند.

نماینده وزارت جهاد کشاورزی در کمیته شورای عالی شهرسازی ادامه داد: از طرف دیگر ، این پرونده در شورای عالی شهرسازی و معماری نیز در دست بررسی است.

وی گفت: “با این وجود فشارهایی برای نصب تله کابین در جنگل های ثبت شده هیرکانی وجود دارد.”

به گفته وی ، تا زمانی که مجوزهای لازم برای نصب تله کابین توسط کمیته راهبری ثبت هیرکانی صادر نشود ، هرگونه تلاش برای نصب آن غیرقانونی است.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *