هوا در تهران در آبان چگونه بود؟

طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ، هوای پایتخت طی ماه نوامبر به مدت 21 روز در وضعیت مطلوبی قرار داشت.

طبق مجله دوستدار محیط زیست ، کیفیت هوا در تهران طی آبان ماه سال جاری به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون ، به مدت 21 روز و 9 روز در شرایط غیر بهداشتی برای گروه های حساس در شرایط قابل قبول بود. در حالی که هوای تهران به مدت 9 روز در ماه گذشته آلوده بود ، مطالعه آماری از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که کیفیت هوا در ماه دوم پاییز تقریباً شبیه به سال های گذشته.

در نتیجه ، در ماه نوامبر سال گذشته ، مردم تهران به مدت 19 روز هوای قابل قبول را تنفس کردند. کیفیت هوا در این دوره 11 روزه نیز به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون ، برای مواد آلرژی زا ناسالم بود.

مطابق آخرین لیست پستی تهران ، دخالت منابع جابجایی مانند تاکسی ، اتومبیل شخصی ، اتوبوس و … در تولید ریزگردها 60٪ است که در این میان اتومبیل های دیزلی مهمترین نقش را دارند. ذرات معلق در هوا یکی از خطرناکترین آلاینده های هوا هستند و می توانند بیماری قلبی و ریوی را تشدید کرده و باعث حملات قلبی طولانی مدت و آسم شوند.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که در نوامبر 1997 ، کیفیت هوا برای گروه های حساس به مدت چهار روز در شرایط غیر بهداشتی بود. در این دوره ، هوای تهران به مدت 26 روز در وضعیت مطلوبی قرار داشت که در این بین نسبت هوای قابل قبول 22 روز و نسبت هوای پاک 4 روز بود.

در ماه دوم پاییز 96 ، کیفیت هوا مطلوب نبود ، زیرا در عرض 24 روز پس از این مدت ، جمعیت تهران هوای نامطلوبی را تنفس می کردند ، نسبت هوای ناسالم برای گروه های حساس 23 روز بود.

شایان ذکر است که در این مدت ، کیفیت هوا فقط به مدت شش روز در شرایط قابل قبولی بود. در طی نوامبر 1995 ، کیفیت هوا در تهران 14 روز در شرایط عادلانه ، 13 روز در شرایط غیر بهداشتی برای گروه های حساس و سه روز در شرایط غیر بهداشتی برای همه گزارش شده است.

کیفیت هوا در تهران طی ماه نوامبر و امسال به مدت 9 روز آلوده بود ، علاوه بر اثرات سوverse بر سلامتی ، آلودگی هوا شیوع بیماری کووید 19 را تشدید می کند. وزارت بهداشت پیش از این در مورد خطر هشدار داده بود. بیماری عروق کرونر قلب در شهرهایی که هوای آلوده دارند – سایپرز ، باشگاه دانش بنابراین ، نیاز به اقدامات برای کنترل آلودگی هوا دو برابر شده است.

وزارت بهداشت همچنین توصیه کرده است که در روزهای آلوده بهتر است تا حد امکان از خانه خارج نشوید. افراد مسن ، کودکان و بیماران مزمن ، خصوصاً مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی ، باید حتی الامکان از ترک خانه در روزهای آلوده خودداری کنند. این افراد همچنین سعی می کنند در کمترین زمان ممکن از خانه خارج شده و در صورت اجبار سریعتر به خانه بازگردند. همه افراد باید از انجام فعالیت های سنگین و ورزشی که باعث افزایش میانگین تنفس هوای آلوده می شود خودداری کنند و هنگام خروج از خانه حتماً از ماسک استفاده کنند. استفاده از میوه و سبزیجات و کاهش مصرف فست فودها و افزایش مصرف مایعات از دیگر توصیه های وزارت بهداشت برای روزهای آلوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *