همکاری زیست محیطی و جهاد کشاورزی برای حفاظت از تالاب ها کشور.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از امضای تفاهم نامه این معاون با رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد.

به گفته احمدرضا لاهیجان زاده ، یک مجله دوستدار محیط زیست ، وی افزود: “این تفاهم نامه با هدف همکاری در زمینه حفاظت و احیای تالاب های ایران با توانمند سازی و مشارکت جوامع محلی در ایجاد یک برنامه کشاورزی پایدار برای حمایت از اجرای اقدامات اولویت برنامه های مدیریت تالاب. ” ، تعمیم نتایج و دستاوردهای پروژه “همکاری در احیای دریاچه ارومیه” در سایر تالاب های کشور و امکان دسترسی به گزارش ها و اطلاعات فنی به پایان رسید. تفاهم نامه با برنامه مدیریت اکوسیستم و ثبت شده در کنوانسیون رامسر بر تالاب ها متمرکز است.

وی افزود: از جمله موضوعات مهم این تفاهم نامه می توان به تهیه پیش نویس سیاست ها و قوانین مشترک در برنامه هفتم توسعه اقتصادی – اقتصادی کشور اشاره کرد تا از حفاظت از تالاب های کشور و تعمیم یک مدل کشاورزی پایدار. ”

در ادامه این برنامه ، علی ارواحی – مدیر ملی پروژه حفاظت از تالاب های ایران – با اشاره به تاریخچه اجرای پروژه مدل سازی مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه از طریق کشاورزی پایدار با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست ، وزارت جهاد و برنامه توسعه ملل متحد کرد: این پروژه و خلبانان کشاورزی پایدار بیش از 200 سال در بیش از 200 روستای واقع در استانهای آذربایجان غربی و شرقی از سال 2014 اجرا شده است و در نتیجه ، ما شاهد دستاوردهای ارزشمندی از جمله کاهش مصرف آب و مواد شیمیایی به ترتیب 30 و 40 درصد و افزایش سطح مشارکت جوامع محلی و کشاورزان بومی در بخش کشاورزی.

وی در پایان گفت: تفاهم نامه امضا شده بین معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان محیط زیست و اداره تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی نقطه عطفی برای هموار سازی زمینه تعمیم دستاوردهای پروژه پایدار کشاورزی است در سراسر دریاچه ارومیه و سایر تالاب ها. ” و امیدواریم با همگرایی بیشتر و همکاری موثرتر دست اندرکاران مدیریت تالاب ، شاهد بهبود وضعیت تالاب های کشور باشیم.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *