هشدار هوای نارنجی برای برف و باران در بیشتر کشور.

سازمان هواشناسی طی چهار روز آینده هشدار در مورد باران شدید و بارش برف را برای بیشتر کشور صادر کرده و به کشاورزان ، باغداران ، عشایر و غیره توصیه هایی ارائه داده است.

به گزارش مجله دوستانه محیط زیست ، در هشدار نارنجی سازمان هواشناسی اعلام شده است که فردا (5 آذر) در استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، کردستان ، زنجان ، خوزستان ، کهگیلویه و بویراحمد بارش شدید باران و برف رخ می دهد. چهارمحال و بختیاری ، ایلام ، لرستان ، کرمانشاه ، همدان ، مرکزی ، قزوین ، البرز و تهران قرار است روز جمعه (28 دسامبر) در استانهای کردستان ، زنجان ، خراسان شمالی ، قزوین شمالی ، البرز برگزار شود ، تهران ، سمنان و خوزستان و بویراحمد ، چهارمحال و بختیاری ، ایلام ، بوشهر ، اصفهان و لرستان دور از انتظار نیستند.

بر اساس این هشدار ، روز شنبه (28 دسامبر) در استانهای خوزستان ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد ، چهارمحال و بختیاری ، اصفهان ، همدان ، مرکزی ، ایلام ، کرمانشاه ، فارس ، قزوین ، تهران ، البرز و زنجان ، بارش شدید باران همراه با بارش برف در مناطق سردسیر پیش بینی می شود

بارش در کشور در روز یکشنبه (8 آذر) در استانهای خوزستان ، بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویراحمد ، چهارمحال و بختیاری ، لرستان ، اصفهان ، ایلام ، کرمانشاه ، همدان ، مرکزی ، قم ، قزوین ، تهران ، زنجان ، سمنانیجان ، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، زنجان و اردبیل ادامه خواهد یافت.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال آسیب رسیدن به محصولات و ابزارهای کشاورزی وجود دارد. بنابراین ، توصیه می شود که زهکشی و تمیز کردن مجاری آب در باغها و مزارع انجام شود.

عدم آبیاری در باغات و مزارع ، محلول پاشی و پاشش به دلیل بارندگی ، عدم کاشت محصولات پاییزه و انتقال نهاده های کشاورزی به مناطق مسقف برای جلوگیری از آسیب دیدن برف و باران شدید ، مقاومت سازه های باغ در برابر وزش باد شدید و تسریع انتقال محصولات گرفته شده به مکانهای تحت پوشش توصیه دیگری از سازمان هواشناسی است.

در این هشدار همچنین آمده است كه تهویه و تنظیم دما باید در مزارع قارچ ، گلخانه ها و انبارها انجام شود و به دلیل كاهش دما و بارش برف ، راهروها باید سوخت گیری شوند. به کاهش دما توجه کنید. همچنین کنترل دما و رطوبت انبارها به دلیل افزایش رطوبت برای جلوگیری از آسیب به بیماری های قارچی توصیه می شود.

تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، خودداری از استفاده از آب باران برای دام‌ها، تهیه خوراک پر انرژی برای دام با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان‌آب به داخل سالن‌ها از توصیه‌های سازمان هواشناسی برای سالن‌های مرغداری و دامداری است.

به دنبال هشدار سازمان هواشناسی ، مشخص شد که در استخرهای ماهی باید تمیزکاری ، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخر انجام شود و از ورود آب گل آلود به استخرها جلوگیری شود. توصیه های دیگر شامل کوددهی نکردن استخرهای آب گرم ماهی و کاهش تغذیه به نصف نرمال به دلیل پوشش ابر و دمای پایین است.

سازمان هواشناسی همچنین از عشایر و زنبورداران خواسته است به دلیل بارندگی از عبور از ارتفاعات و توقف در رودخانه ها و کانال ها خودداری کنند.

عدم چرا در مراتع و جابجایی دامها به مکانهای داخلی هنگام باران ، جدا شدن و محافظت از کندوها در برابر باران و کاهش دما و تغذیه مکمل کلنی ها برای زمستان گذاری از دیگر توصیه های هواشناسی در مورد این هشدار

آژانس هواشناسی مراقبت از ماشین آلات و ادوات کشاورزی همچنین توصیه کرده است که لوله ها ، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار جمع شوند و از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی استفاده شود. حفاظت از ادوات كشاورزي به دليل روند كاهش دما و ظهور باران و كمبود ماشين آلات كشاورزي در زمين هنگام باران از ديگر توصيه هاي مربوط به حفاظت از ماشين آلات است.

طبق مجله زیست محیطی ، رنگ نارنجی سازمان هواشناسی پیش بینی می کند که پدیده های جوی اثرات منفی داشته و باعث آسیب احتمالی می شوند. هشدار نارنجی برای آماده سازی دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده مضر صادر می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *