هشدار هواشناسی در مورد ادامه بارندگی + نقشه مناطق پرخطر و توصیه های کشاورزی.

سازمان هواشناسی کشور در روزهای جمعه و شنبه (20 نوامبر و 22 دسامبر) با وقوع رگبار و وزش باد در برخی مناطق هشدار باران شدید را صادر کرد.

طبق اعلام مجله دوستدار محیط زیست ، در هشدار زرد سازمان هواشناسی آمده است که باران ، رعد و برق و رعد و برق همراه با وزش باد در روز جمعه (21 نوامبر) در استانهای لرستان ، کردستان ، زنجان ، کرمانشاه ، همدان ، مرکزی ، ایلام ، خوزستان ، چهارمحال و بختیاری ، اصفهان و گیلان پیش بینی شده است.

وقوع رعد و برق در طی روز شنبه (22 دسامبر) در استانهای کردستان ، کرمانشاه ، زنجان ، تهران ، همدان ، مرکزی ، ایلام ، لرستان ، کهگیلویه و بویراحمد ، اصفهان ، خوزستان ، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، بوشهر ، اصفهان و فارس دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که ممکن است محصولات کشاورزی آسیب ببینند.

بنابراین ، در استان آذربایجان شرقی ، برداشت سیب در شهرستان مراغه و سیب زمینی در مناطق سراب و بستان آباد باید تسریع شود و در استان آذربایجان غربی ، مبارزه پاییزه در باغات هسته ای علیه بیماری های گیاهی پس از باران انجام شود.

به دنبال این هشدار ، به کشاورزان استان اردبیل توصیه شده است که سرعت کشت گندم و سویا ، پنبه ، ذرت و بادام زمینی را تسریع کنند و کشاورزان استان اصفهان نیز هرچه زودتر محصولات دیم را کشت کنند. کشاورزان در غرب استان ایلام نیز باید در مناطق سردسیر نسبت به برداشت برنج عجله کنند.

انتقال کنجد برداشت شده به مناطق مسقف در استان بوشهر ، جمع آوری سیب در دماوند و فیروزکوه ، استان تهران ، تسریع در کشت گندم و جو ، تسریع در برداشت محصولات صیفی ، عدم آبیاری مزارع ذرت در استان خوزستان و جمع آوری سیب زمینی و چغندر قند و انتقال به انبار در استان زنجان ، یکی دیگر از توصیه های سازمان هواشناسی به کشاورزان است.

به دنبال هشدار زرد سازمان هواشناسی ، بیان شده است که در استان چهارمحال و بختیاری ، برداشت چغندرقند و انتقال آن به انبار باید تسریع شود. همچنین ، اکنون آخرین فرصت برای کشت گندم دیم است. عشایر این استان در روزهای جمعه و شنبه (20 نوامبر و 22 دسامبر) در ارتفاعات و کنار رودخانه ها مستقر نخواهند شد.

سازمان هواشناسی به کشاورزان استان فارس توصیه کرده است که در اسرع وقت کنجد ، چغندر قند ، سیب زمینی ، ذرت علوفه ای و محصولات باغی مانند پرتقال و لیمو و کشاورزان استان کردستان برای سرعت بخشیدن به کشت گندم دیم اقدام کنند.

تسریع در برداشت و جمع آوری چغندرقند برداشت شده و انتقال آن به انبار در استان کرمانشاه ، تسریع در برداشت مرکبات و تسریع در کشت گندم و جو در استان کهگیلویه و بویراحمد ، عدم کود برای ماهیان گرمابی به دلیل دمای پایین و عدم تغذیه سرما- ماهی آبزی هنگام بارندگی شدید در استان گیلان و تسریع در کشت محصولات پاییزه و بیمه محصولات ، تسریع در برداشت چغندرقند ، حبوبات و پیاز و انتقال آنها به انبار در استان لرستان از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

در هشدار سازمان هواشناسی به کشاورزان استان مازندران ، توصیه می شود سرعت کشت کلزا در دشت و سیر و پیاز را تسریع کرده و از چرا دام در فصل بارندگی خودداری کنند کشاورزان استان مرکزی نیز باید سیب زمینی ذخیره شده و چغندرقند را به انبار منتقل کنند.

انتقال نهال صیفی در ساعات بدون باد ، کمبود دام در ارتفاعات به دلیل زمان کوچ عشایر و وقوع وزش باد ، تسریع در برداشت بادمجان در شهرستان رودان از توصیه های کشاورزی سازمان هواشناسی برای استان هرمزگان است.

در استان همدان نباید محصولات علوفه ای برداشت شود و باغات نباید آبیاری شوند.

تنظیم دمای سالن های مرغداری ، پرورش قارچ ، گلخانه ها و مزارع دامداری مطابق با هوای سرد ، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرهای ماهی ، تقویت و ترمیم سقف گلخانه ها در برابر باد ، تأمین سوخت گلخانه ها ، مرغداری ها و مزارع دامداری ، امتناع استفاده از آب باران برای گاوها ، پاکسازی آبراه باغ ها و مزارع ، تغذیه تکمیلی کلنی ها و تأمین خوراک مورد نیاز کندوها برای زمستان گذاری ، توصیه های کلی سازمان هواشناسی برای روزهای آینده است.

طبق مجله سازگار با محیط زیست ، هشدار زرد همچنین به معنای وقوع پدیده های جوی است که ممکن است در سفر و فعالیت های روزمره تداخل ایجاد کند. این هشدار برای افزایش آگاهی عمومی صادر شده است تا بتواند آنها را برای مقابله با پدیده های جوی که کمی شدیدتر از حد معمول هستند آماده کند. از طرف دیگر ، مسئولان از این هشدارها آگاه هستند تا در صورت لزوم تدابیری اندیشیده شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *