نیاز به محدودیت ورود افراد به جنگل ها برای جلوگیری از آتش سوزی.

تابستان امسال بود که آتش سوزی به زیستگاه های زاگرس در جنوب و جنوب غربی کشور وارد شد ، اما با آغاز فصل پاییز شاهد آتش سوزی در جنگل های شمال کشور هستیم. دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع بیولوژیکی با اشاره به نقش عوامل انسانی در وقوع آتش سوزی در مناطق طبیعی گفت: با توجه به اینکه طبق اعلام سازمان های مسئول 95 درصد آتش سوزی ها ناشی از عوامل انسانی است ، محدودیت ها باید به افرادی که وارد جنگل می شوند تحمیل شود. هیچ کس نمی تواند در هیچ جای جنگل حضور داشته باشد.

به گزارش مجله دوستدار محیط زیست ، به گفته برخی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست ، بیش از دو هزار آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور در طی بهار و تابستان سال جاری رخ داده است که بیش از 90 درصد آنها ناشی از انسان ناخواسته بوده است. فاکتورهایی از جمله ریختن شیشه. و ظروف پلاستیکی و فلزی ، سیگار را ترک کنید و آتش را در طبیعت روشن کنید. در همان زمان ، مسئولان سازمان جنگل ها گفتند که 95٪ از آتش سوزی ها به دلیل عوامل انسانی ، از جمله 60٪ تصادفی و حدود 40٪ عمدی بوده است ، به دلایلی مانند اهداف قومی – قبیله ای یا زمین خواری غیر مجاز.

رضا سیاه منصور ، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات ملی جنگل ها و مراتع در مورد آتش سوزی های عمدی گفت: آتش سوزی عمدی در عرصه طبیعی جرم علیه بشریت است زیرا این مسئله تنفس انسان در حال حاضر و در نسل های آینده است. .

هادی کیادلیری در مصاحبه با مجله سازگار با محیط زیست ، با بیان اینکه عوامل انسانی آشفتگی غیرطبیعی را در سوزاندن مناطق طبیعی ایجاد کرده اند ، می گوید: “لازم است محدودیت هایی برای ورود افراد به جنگل ها اعمال شود تا همه نتوانند به جایی بروند. ” از جنگل حضور داشته باش

دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی با اشاره به اینکه آتش سوزی در جنگل های شمال کشور در پاییز قابل پیش بینی است ، گفت: در گذشته جنگل های شمال کشور به طور طبیعی در پاییز دچار آتش سوزی می شدند زیرا در این فصل رطوبت در این مناطق کاهش می یابد. ” و وزش باد گرم مدیترانه در این منطقه می وزد ، اما میزان این آتش سوزی ها در گذشته کمتر بوده و تا حدی که طبیعت می تواند آن را کنترل کند.

وی ادامه داد: در گذشته جنگل های شمال کشور در پاییز تحت تأثیر آتش سوزی قرار می گرفتند اما علت این آتش سوزی ها دلایل طبیعی بود اما طبق اعلام سازمان های مسئول 95 درصد از علت های آتش سوزی که رخ می دهد در مناطق طبیعی انسان است. و دامنه آتش سوزی در مقایسه با گذشته افزایش یافته است. دخالت عوامل انسانی در آتش سوزی جنگل ها یک اختلال غیر طبیعی ایجاد کرده است که کنترل آتش و ترمیم آسیب را فراتر از ظرفیت طبیعی جنگل ها و اکوسیستم ها گرفته است.

وی گفت: “تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان باعث کاهش بیشتر میزان آتش سوزی و افزایش دما شده است و این تغییرات همراه با عوامل انسانی منجر به آتش سوزی در جهان طبیعی شده است.” گذشته را تغییر دهید.

وی تأکید کرد: میزان آمادگی برای مدیریت و مبارزه با آتش سوزی مهم است و یکی از مواردی که باید نظارت شود ، مطالعه ، ریشه یابی و شناسایی انگیزه های انسانی است که باعث آتش سوزی در مناطق طبیعی می شود. تا زمانی که این انگیزه ها ریشه کن و شناسایی نشوند ، این آتش سوزی ها نه تنها ادامه پیدا می کنند ، بلکه افزایش می یابند.

دبیر دفتر ملی کنوانسیون تنوع بیولوژیکی همچنین گفت: علاوه بر فعالیت های مربوط به پیش بینی و جلوگیری از آتش سوزی در مناطق طبیعی ، نیروهای مردمی نیاز به آموزش های لازم در زمینه پیشگیری و از بین بردن آتش سوزی دارند و باید این آگاهی وجود داشته باشد. مردم باید اجازه ورود به جنگل را داشته باشند زیرا این ذهنیت که هر کسی در هرجای جنگل مجاز باشد می تواند مضر باشد.

وی ادامه داد: موضوع دیگر تعیین تجهیزات و وسایل لازم و در دسترس برای اطفا fi حریق است. باید توجه داشت که اگر این فرصت ها وجود دارد ، چرا از آنها به طور مثر استفاده می شود؟ و اگر در دسترس نیست ، چرا با وجود درخواست های مکرر هنوز در دسترس نیست؟ اینها س questionsالاتی است که باید روشن شود تا مشخص شود عملکرد ضعیفی در کجا رخ داده است.

کیادلیری در مورد تفاوت آتش سوزی جنگل های شمال کشور و زاگرس گفت: “آتش سوزی در زاگرس در تابستان اتفاق می افتد زیرا هوا گرمتر است و پوشش چمن متراکم حاصل از باران های بهاری خشک می شود.” تراکم پوشش چمن در جنگل های زاگرس به دلیل دخالت و دستکاری انسان افزایش یافته است که منجر به شعله ور شدن پوشش چمن به کوچکترین دلیل و بروز آتش سوزی های بزرگ شده است ، در حالی که آتش سوزی جنگل های شمال معمولاً در پاییز و همزمان اتفاق می افتد. این امر با کاهش رطوبت و جنگل های پاییزی اتفاق می افتد و به دلیل میزان رطوبت و دما ، سطح آتش سوزی جنگل های کشور معمولاً کمتر از جنگل های زاگرس است.

دبیر ارگان ملی کنوانسیون تنوع بیولوژیکی با تأکید بر اینکه آتش سوزی جنگل ها در شمال کشور زیستگاه ها را از بین می برد ، گفت: همه موجودات و حیواناتی که در جنگل های شمال کشور زندگی می کنند با شرایط طبیعی سازگار شده اند ، بنابراین نمی توانند از پس این شرایط برآیند. پس از آتش سوزی با تغییر در سبک زندگی سازگار شوید ، بنابراین اگر جنگل های شمال کشور در بهار آتش بگیرند ، حیوانات متعجب می شوند و تمام تخمها و جوانی خود را از دست می دهند.

وی در پایان گفت: “ناپدید شدن برخی از گونه ها به معنی از بین رفتن منابع مختلف غذایی است.” در نتیجه ، با ناپدید شدن برخی از گونه ها ، گونه های دیگر جایگزین می شوند و این لزوماً منجر به کاهش تنوع زیستی نمی شود ، اما در برخی موارد می تواند تنوع زیستی را افزایش دهد. با این حال ، افزایش تنوع زیستی از این طریق نیز پیامدهایی دارد. و نشان می دهد که تخریب در منطقه رخ داده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *