نگاهی به وضعیت دشوار محیط‌بانان

به گزارش مجله دوست دار محیط زیست، قانون حفاظت از محیط زیست در ژوئن سال جاری برای التیام زخم های محیط بانان کشور تصویب شد ، اما در ماه های اخیر حوادث کمتری برای محیط بانان رخ داده است. از جهش و شهادت گرفته تا حمله مسلحانه.

به گفته سازمان حفاظت محیط زیست ، عباس میرزا کریمی ، دوستدار محیط زیست ، که سابقه دماوند دارد ، در حمله مسلحانه در 14 ژانویه کشته شد. اگرچه هنوز انگیزه عاملان این جنایت مشخص نشده است اما شکارچیان غیرمجاز و قاچاقچیان اسلحه از جمله مظنونان هستند.

علاوه بر این ، در سپتامبر سال جاری ، در منطقه آرمک در منطقه هرمزگان ، محافظان حسن نژاد مستقیماً توسط شکارچیان مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و در این زمان بود که ابراهیم قطب ، محافظ پارک ملی بمو از ناحیه شانه مورد اصابت گلوله قرار گرفت. او مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

اگر در طول این سالها 142 محیط بان از آژانس حفاظت محیط زیست به شهادت برسند ، این معادل پنج درصد از کل کشور است و هفت درصد از جمعیت کشور هنوز کهنه سرباز هستند. عیسی کالانتری ، رئیس آژانس حفاظت از محیط زیست ، گفت که قبلاً ، هم در زمان جنگ و هم بعد از جنگ ، تعداد افراد قبل از نیروهای مسلح بیشتر بوده است.

اگرچه آژانس حفاظت از محیط زیست می گوید طی سه سال گذشته 70 میلیارد حجم صرف تقویت تجهیزات حفاظت از محیط زیست شده و کلاسهای آموزشی نیز برای کاهش درگیری ها برگزار شده است ، اما ما شاهد مشکلات زیادی برای حفاظت از مناطق بوم شناختی کشور هستیم. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که قوانین متناقض در زمینه اجرای قانون و توزیع غیرقانونی سلاح های شکاری مجاز ، دلیل وقایع ناگوار برای محیط زیست کشور است.

مهدی نبیان ، کارشناس ارشد تنوع زیستی ، پیش از این به مجله سازگار با محیط زیست گفته بود: “اگر جریمه شکار گوسفند 10 میلیون مه باشد ، شکارچی معمولاً به مهاجمان تعلق می گیرد و در دادگاه جریمه می شود ، اما وقتی جریمه شکار غیرقانونی یکسان باشد.” اگر به 100 میلیون مه برسد ، شانس شکارچی غیرمجازی برای تصمیم گیری اشتباه افزایش می یابد ، که به دلیل دویدن ، فشار خون بالا و تنفس در هنگام شکار غیر معمول است.

از دیگر حوادث ناگوار در زمینه حفاظت از محیط زیست در کشور در سال جاری می توان به حمله افراد ناشناس در آژانس حفاظت از محیط زیست گوتلند اشاره کرد. در جریان این حادثه در اوایل سال جاری ، به دلیل شدت جراحات وارده ، محافظان امین خدیپور مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و پاهایش قطع شد.

در سال های اخیر ، درگیری های مکرر بین مهاجمان و شکارچیان وجود داشته است و حتی برخی تهدید کرده اند که مهاجمان را به قتل می رسانند. علی آرندی رئیس پارک ملی بامو گفت که شکارچیانی را شناسایی کرده است که پاییز امسال توسط پارکبانان تهدید و کشته شده اند. امیرحسین کریمیان – دوستدار محیط زیست از استان تهران – امسال در درگیری با مجرمان در شهر شمیراتان زخمی شد و اتفاق مشابهی در استان آذربایجان غربی با محیط بانان مورکان رخ داد.

همه این حوادث نشان می دهد که حفاظت از محیط زیست و طبیعت کشور همچنان نیاز به توجه ویژه مسئولان و برنامه های مختلف دارد و قانون انجام آموزش یا حفاظت از محیط زیست نمی تواند کمک خوبی برای آنها باشد. نبیان ، یک متخصص حیوانات ، به مجله دوستدار محیط زیست گفت: “مهمترین کار این است که قبل از وقوع این حادثه درمان شود ، یعنی مکانیزمی ایجاد کنیم که بتوانیم برای جلوگیری از شکار غیرمجاز حرکت کنیم و این کار را می توانیم از طریق ساخت فرهنگی انجام دهیم.” حفاظت از گونه های حیات وحش.

به گفته وی ، یکی از عوامل موثر در جلوگیری از شکار غیرقانونی ، آموزش شکارچیان است و دوم دخالت در محافظت از جوامع محلی است ، زیرا وقتی افراد خودشان برای محافظت از طبیعت به کار می آیند ، نتیجه موفقیت آمیز است ، به عنوان مثال حمایت از اقوام. منقار عقاب در جزیره کشمیر.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *