نفس رودخانه ها شماره شده است / مواظب سیل باشید.

مجله دوستانه محیط زیست / مرکزی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: تصرف رودخانه ها یکی از تهدیدهایی است که نفس رودخانه ها را به عنوان عروق زمین گرفته است.

عزت الله امره ای در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ، با اشاره به وقوع بلایای طبیعی مختلف در ایران از جمله زلزله ، خشکسالی ، سیل و طوفان ، احتمال وقوع سیل در کشور را بیشتر دانست و اظهار داشت: انواع شرایط اقلیمی ، توپوگرافی و پوشش گیاهی در مناطق مختلف کشور ، شدت سیلاب نیز در مناطق مختلف کشور متفاوت است.

وی دلیل افزایش رشد و توسعه زندگی شهری و روستایی در سرزمین های حاشیه رودخانه ، ساخت سازه های تقاطع نامناسب ، استخراج نامناسب شن و ماسه از بستر رودخانه ها و تخریب ناخواسته جنگل ها و مراتع در حوضه های بالادست برای برهم زدن تعادل طبیعی است. رودخانه افزایش شدید احتمال وقوع سیل.

امره ای با اشاره به تغییر رویکردها از کنترل سیل به مدیریت سیل گفت: یکی از مشکلات فعلی در مدیریت منابع آب ، حزب گرایی است ، اما بحث مدیریت سیل یک بحث فرابخشی است ، بنابراین برای جلوگیری و کاهش خسارت سیل. ” ، باید مدیریت مداوم سیل وجود داشته باشد و در واقع 10 دستگاه اجرایی در این مدیریت دخیل هستند.

وی تأكید كرد: “تجربیات به دست آمده از موضوع سیل در سال 1997 و بهار 1998 در حقیقت نمونه ای از ماهیت بین بخشی مسئله سیل بود. شركت های آب منطقه ای می توانند تا حدی از خسارت سیل جلوگیری كنند ، اما همه دستگاه های مرتبط باید با این شرکت باشید. ” بودن.

وی گفت: بسیاری از فعالیت هایی که برای ریخت شناسی رودخانه ها مضر است باید در ارزیابی پیامدهای انسانی و مالی سیلاب مورد توجه قرار گیرد ، اما این فعالیت ها به دلیل تفکیک و عدم مدیریت جامع و یکپارچه سیلاب و نبود ضوابط مشخص و شفاف از نظر دستگاههای اجرایی وی افزود: شرکت های دولتی ، از جمله شرکت های آب منطقه ای ، دارای یک وظیفه حاکمیتی (اعمال حاکمیت و اقتدار عمومی) و تصدی (نظارت بر ارائه خدمات) هستند و شرکت های آب منطقه ای مسئولیت های خود را مدیون هستند به سمت رودخانه. یک وظیفه حاکمیت است.

وی افزود: طبق ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب ، تعیین بستر و حریم خصوصی هر رودخانه که عبارت است از اعمال حاکمیت بر تمامیت ارضی ، انفال و سرمایه ملی ، بر عهده وزارت نیرو است. ، به طوری که شرکت های آب منطقه ای با تعیین مرز و بستر ، آنها حاکمیت عمومی بر منابع آب رودخانه ها را اعمال می کنند ، اما در مورد شرکت های مدیریت آب ، مطابق ماده 55 قانون شهرداری ها ، حفظ و تسطیح آبراه ها و استفاده موثر اقدامات محافظت از شهر در برابر آنها مسئول خطر سیل هستند و در واقع مسئولیت مدیریت رودخانه ها و مسائل شهری بر عهده شهرداری ها است و در روستاها این وظیفه با روستاها است.

مدیرعامل شرکت آب استان مرکزی خاطرنشان کرد: مسئولیت رودخانه های خارج از شهرها و روستاها و اقداماتی از قبیل تعیین سطح بستر ، مارک گذاری ، لایروبی ، اعطای مجوز برداشت شن از رودخانه ، دیوارکشی ، رفع تصرف ، جلوگیری از استخراج غیر مجاز شن و ماسه و وی گفت: “این مسئولیت این شرکت ها است.” عدم تأمین آب محیطی یکی از عوامل تهدیدکننده رودخانه ها به عنوان شریان های زمین است که متأسفانه نفس این حوضچه های آب را گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه اکوسیستم هایی مانند رودخانه ها نمی توانند ایجاد یا تولید مثل شوند ، فقط می توانند محافظت شوند ، گفت: رودخانه ها منبع مهمی از اکوسیستم های زیست محیطی و آبزی هستند زیرا در فواصل نسبتاً طولانی و قرار گرفتن در معرض شرایط قرار دارند. و فعالیتهای مختلف زندگی شهری بسیار آسیب دیده و بستری ناپایدار پیدا می کنند. بنابراین ، اولین قدم در حفاظت از منابع آب ، حفاظت از بستر و حریم خصوصی آبراه ها است ، در این راستا ، سهم مهندسی رودخانه ، حفاظت از رودخانه ها ، استخرها ، استخرها و تالاب ها است.

امره ای با اشاره به جایگاه ویژه و توجه به مهندسی رودخانه ها به منظور مدیریت بهینه رودخانه ها و سواحل کشور و کاهش خطرات و خسارات ناشی از سیل در مناطق شهری ، روستایی و مرزی ، اظهار داشت: یکی از مهمترین وظایف مهندسی رودخانه ها برای انجام مطالعات تعیین مرز بستر و مساحت رودخانه ها. مهندسی رودخانه برای محافظت از آبراهه ها به عنوان یک سرمایه ملی از نظر حکمرانی و جلوگیری از خسارت و اثرات احتمالی سیل ، طغیان رودخانه ها و کانال ها از منظر مدیریت سیل ، مطالعات مرز بستر رودخانه و منطقه به عنوان یکی از روش های غیر ساختاری موثر این هدف برای کنترل و مدیریت استفاده از اراضی رودخانه ها و کاهش خطرات ناشی از سیل است.

وی اظهار داشت: در استان مرکزی حدود 9000 کیلومتر رودخانه و کانالهای اصلی جریان دارد. در حال حاضر 1523 کیلومتر از این رودخانه ها و کانال ها و حدود 163 کیلومتر از رودخانه های استان در مناطق پرخطر و مستعد سیلاب تعیین شده است. لایروبی انجام می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی با بیان اینکه مدیریت 9 هزار کیلومتر رودخانه بدون مشارکت مردم و دستگاه های مرتبط غیرممکن است ، گفت: به عنوان افراد آگاه و مسئول باید قبل از خرید ملک و زمین دقت کنیم ساخت و ساز و کشاورزی در کنار رودخانه ها. ” از شركت های آب منطقه ای درباره قانونی بودن آن برای جلوگیری از تجاوز غیرقانونی به رودخانه ها استعلام بگیرید.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *