نادیده گرفتن فرصت طلایی خاموش کردن ، علت گسترش آتش سوزی وحشی

قبل از شروع آتش سوزی در جنگل های توسکستان گلستان ، برای کاهش آلودگی هوا در پاییز منتظر باد و باران در کلانشهرها بودیم ، اما اکنون نه تنها برای کاهش آلودگی بلکه برای اطفا حریق باید منتظر باران باشیم. جنگل ها جنگل های توسکانی به مدت هفت روز در حال سوختن است و اکنون چشم ها برای خاموش شدن آن به آسمان خیره شده اند.

طبق مجله دوستدار محیط زیست ، جنگلهای توسکستان گلستان به مدت هفت روز در حال سوختن است. گسترش آتش ، صعب العبور بودن منطقه و کمبود تجهیزات باعث شده است که چشم ها به آسمان معطوف شوند تا شاید باران بتواند آتش هفت روزه را مهار کند.

بارش خشک و کم باران امسال باعث شده است که حداقل یک بار در جنگل های کشور شاهد آتش سوزی باشیم. جنگل هایی که قبلاً در تابستان در آتش سوزی زیادی سوخته و بسیاری از کارشناسان مقامات را به دلیل عدم مدیریت آتش سوزی انتقاد کرده اند. این انتقادات شامل کمبود نیرو ، کمبود آموزش برای آتش نشانان ، کمبود بالگرد و فقدان برنامه های خاص پیشگیری از آتش سوزی است.

پوشش گیاهی انبوه ، گیاهان خشک ، بی احتیاطی برخی از گردشگران ، کمبود امکانات کافی و … باعث به وجود آمدن بیش از 2000 آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور در بهار و تابستان سال جاری شده و در مجموع حدود 2300 هکتار از مناطق جنگلی خسارت دیده است. . . شاید انتظار می رفت که با رسیدن پاییز و شروع باران ، شعله های آتش در جنگل ها خاموش شود ، اما در دو ماه گذشته ، آتش سوزی های بزرگی نه تنها در جنگل های زاگرس بلکه در جنگل های هیرکانی در شمال کشور

اگرچه برخی از مقامات ، از جمله عیسی کلانتری ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، در اظهارات اخیر در مورد آتش سوزی جنگل ها گفته اند که برای 13 میلیون هکتار جنگل در ایران قابل اغماض است ، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که سرانه جنگل در ایران بالاتر از کشورهای دیگر. این بسیار کمتر است و از طرف دیگر جنگلهای ما در ایران به دلیل عوامل مختلف تخریب بسیار شکننده هستند. رحیم ملکونیا – متخصص جنگلداری و عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام – در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ، ضمن انتقاد از اینکه گاهی آتش سوزی جنگل ها در کشور ما کوچک تلقی می شود ، اظهار می دارد: فریب افکار عمومی زیرا ما نباید ساختار جنگل های ایران را با سایر نقاط جهان مقایسه کنیم.

وی ادامه می دهد: هر هکتار جنگل زدایی در ایران می تواند تهدیدی برای منابع آب و خاک ما باشد. بنابراین ، اگر چنین گفته ای مبنی بر اینکه آتش سوزی در جنگل ها در ایران ناچیز است و مردم عادی آن را نادیده می گیرند ، نشان می دهد که افکار عمومی با اهمیت جنگل ها برای کشور آشنایی ندارند. آتش سوزی در جنگل ها نه تنها منابع آب و خاک ما را تهدید می کند ، بلکه مستقیماً زندگی ساکنان جنگل را نیز تهدید می کند.

سازمان هواشناسی از ابتدای اکتبر پیش بینی کرده بود که پاییز امسال خشک و با باران کم خواهد بود. براساس این پیش بینی ها ، کم بارشی در پاییز حتی بسیاری از استان های شمالی را تحت تأثیر قرار خواهد داد ، جایی که نوامبر و دسامبر فصل بارانی است. ملک نیا با اشاره به اینکه در پاییز که باران پاییزی نباشد ، پوشش گیاهی مستعد ابتلا به این بیماری است ، گفت: “البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که آتش سوزی گسترده جنگل ها طی ماه های نوامبر و دسامبر غیر معمول نیست.” آتش. در این بین ، آنچه غیر معمول است ، تعجب دستگاه های مسئول ، چه در تابستان و چه در پاییز است. گاهی اوقات عملیات اطفا حریق آنقدر طولانی می شود که آتش گسترش می یابد و برای خاموش شدن باید به آسمان نگاه کنیم.

اوایل تابستان امسال سازمان جنگلها به دلیل مدیریت آتش سوزی بارها مورد انتقاد قرار گرفت ، اما اکنون که آتش سوزی در جنگلهای توسکستان گلستان وارد هفتمین روز خود شده است ، همان انتقادها همچنان ادامه دارد و سوال اصلی این است که چرا توانایی کنترل و کنترل آتش سوزی در آیا در ساعات اولیه قبل از انتشار وجود ندارد؟ “ما یک زمان طلایی برای خاموش کردن آتش داریم و هرچه جلوتر می رویم ، آتش گسترده تر و مقابله با آن دشوارتر خواهد شد. همچنین ، اگر امکانات لازم برای کنترل به موقع آتش سوزی و پیش بینی آن را نداریم گسترش ، مقابله با آن دشوار خواهد بود “، وی گفت. همچنین این احتمال وجود دارد که اگر نتوانیم الگوی گسترش آتش را بر اساس آتش سوزی های قبلی پیش بینی کنیم ، فرصت طلایی برای خاموش کردن آن را از دست بدهیم.

طبق آخرین آمار سازمان جنگل ها ، بیش از 90 درصد آتش سوزی ها توسط انسان ایجاد می شود. این کارشناس جنگلداری تأکید می کند که دستگاه های متولی باید استراتژی های خاصی برای پیشگیری و مدیریت به موقع آتش سوزی داشته باشند. به گفته وی ، در سال های اخیر با آتش سوزی های مکرر جنگل ها روبرو بوده ایم ، بنابراین نمی توان گفت که با پدیده آتش سوزی جنگل ها آشنایی نداریم. بنابراین ، دستگاه های مسئول باید قبل از شروع آتش سوزی برنامه ریزی کنند تا آتش را کنترل و از آن جلوگیری کنند.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: بیشتر آتش سوزی های جنگل های ما در ایران دارای عامل انسانی (تصادفی یا عمدی) است و می توان گفت که آتش سوزی بسته به علت (عامل انسانی یا طبیعی) از استراتژی های خاصی برای پیشگیری و مدیریت برخوردار است. به عنوان مثال ، علاوه بر ارائه آموزش به مردم یا گردشگران ، باید برای جلوگیری از آتش سوزی كه با سهل انگاری انسان اتفاق می افتد ، قوانین پیشگیرانه وضع شود. از طرف دیگر ، علت آتش سوزی های عمدی باید مشخص شود. گاهی اوقات تغییر کاربری اراضی ، درگیری بین مردم محلی و حتی تضاد منافع بین مردم و نهادهای مسئول ، به ویژه ادارات منابع طبیعی ، باعث آتش سوزی های عمدی می شود. نياز است كه دستگاه هاي مسئول همه اين عوامل را بررسي كرده و مسير آينده را مشخص كنند.

اگرچه بالگردها برای اطفای حریق به جنگلهای توسكستان گلستان اعزام شده اند اما آنها نتوانسته اند در اطفا حریق كمك كنند. وی گفت: گاهی از هلی کوپترها برای اعزام پرسنل آتش نشانی به مناطق صعب العبور استفاده می شود و گاهی هلی کوپترها می توانند خود را شلیک کنند. در هر صورت ، به نظر من ، ما نباید اطفا fire حریق را بر وجود یا عدم وجود هلی کوپتر متمرکز کنیم ، زیرا با مدیریت صحیح آتش می توان از گسترش آن جلوگیری کرد.

انتهای پیام

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *