منع برداشت چوب از جنگل های شمال همچنان ادامه دارد؟

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه به زودی جایگزینی برای طرح تنفس جنگل اجرا می شود ، گفت: “ما در زمینه برداشت چوب مشمول قوانین بالادستی هستیم.”

طبق مجله سازگار با محیط زیست ، اگرچه قرار بود از ابتدای امسال پروژه “مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی” که جایگزینی برای تنفس جنگل است ، اجرا شود ، اما این پروژه هنوز اجرا نشده است و حتی اخیراً مسعود منصور – رئیس جمهور جنگلها – در جلسه هیئت مدیره ، وی از عدم اجرای این طرح انتقاد کرد و خواستار تسریع در اجرای برنامه های جنگلداری شد.

طبق بند 3 ماده 38 قانون ششم برنامه توسعه سازمان جنگل ها ، پس از اتمام برنامه قبلی جنگلداری – از اواسط سال 1996 – موظف است برای جنگل هیرکانی طرح جنگلداری جایگزین تهیه و برای سال 1399 اجرا کند. و 1400 ، اما در این بین به منظور جلوگیری از جنگل زدایی بیشتر ، تصمیم گرفته شد که طرح تنفس تقریباً از سال 1996 اجرا شود و حد فاصل برنامه جنگلداری قبلی و برنامه جایگزین جدید باشد.

محمدعلی فخاری ، معاون دفتر جنگلداری و بهره برداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور ، پیش از این در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست اظهار داشت که این طرح جایگزین در دو مرحله تعریف شده است ، مرحله اول نیمه دقیق یا اساسی است مطالعات محوطه سازی. در این مرحله ابتدا پتانسیل های اکولوژیکی ، اجتماعی و اقتصادی حوزه مورد بررسی قرار گرفته و سپس مصارف مجاز سازگار با محیط و طبیعت تعیین شده و سرانجام در مرحله دوم ، یک طرح اجرایی تفصیلی در حوزه تهیه می شود.

به گفته وی ، دستورالعمل های مطالعه برنامه جنگل جایگزین یا طرح “مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی” در پنج فصل تدوین شده است که در آنها موضوعات مختلف مانند مطالعه منابع فیزیکی و بیولوژیکی ، حفاظت و پشتیبانی ، ادغام و ارزیابی پتانسیل اکولوژیکی پرداخت شده است.

اما اکنون ، عباسعلی نوبخت ، معاون وزیر جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور ، ضمن انتقاد از سازمان جنگل ها برای عدم اجرای پروژه “مدیریت پایدار منابع طبیعی در منطقه هیرکانی” ، به مجله دوستدار محیط زیست گفت. : در حال حاضر ، شرح خدمات و دستورالعملهای طرح جایگزین تهیه شده و مشاوران پروژه نیز مطالعات نیمه دقیق خود را به پایان رسانده اند.

وی با اشاره به اینکه به زودی طرح جایگزین طرح جنگلداری اجرا می شود ، افزود: طبق بند 3 ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه ، ما موظف به تدوین برنامه “مدیریت پایدار منابع طبیعی هیرکانی” توسط حداکثر پایان سال سوم. ” این پروژه در حال حاضر در مراحل نهایی اجرا است.

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها با بیان اینکه این طرح بر اساس اصول تخصص جنگل تدوین شده است و موارد مربوط به کشت جنگل را نیز در برگرفته است ، ادامه داد: او گفت: .

نوبخت در پایان تأکید کرد: با این وجود در زمینه برداشت چوب از جنگل مشمول قوانین بالادستی هستیم. اگر قانونگذار مجوز برداشت چوب از جنگل ها را صادر کند ، برداشت اصولی وجود دارد. در غیر این صورت اجازه برداشت چوب را نخواهیم داد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *