معاون فرماندار بر نقش وزارت امور خارجه در برنامه حفاظت از تالاب هامون تأکید می کند.

مجله دوستانه محیط زیست / سیستان و بلوچستان معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هماهنگی و مذاکرات بین وزارت امور خارجه و افغانستان در اجرای موفقیت آمیز برنامه حفاظت از تالاب هامون بسیار موثر است.

زنگنه در جلسه کارگروه حفاظت از تالاب هامون که با حضور معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست و هیئت همراه و اعضای این کارگروه در سالن اجتماعات استان برگزار شد ، بر اهمیت و نقش تالاب بیولوژیکی هامون تأکید کرد. اجتماعی منطقه خاطرنشان کرد و افزود: مراقبت از این تالاب با توجه به اینکه خشکسالی های متعددی در منطقه وجود دارد ، باید در شرایط فعلی که این تالاب از نظر آب وضعیت مطلوبی دارد ، به طور مثر انجام شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: طرح حفاظت از تالاب هامون در برنامه 5 ساله با همکاری سازمان ملل انجام می شود که پیش بینی می شود استانداران و مدیران ارگان های منطقه ای برنامه ها و برنامه های داخلی باید هماهنگ شود و هم افزایی با این طرح

وی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر پروژه های زیادی در استان مورد توجه قرار گرفته و نهادهایی مانند بنیاد برکت ، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بسیج مستضعفین در حال اجرای پروژه هایی در منطقه هستند که باید هماهنگ و هماهنگ شود هم افزایی توسط آنها از کار موازی برنامه ها جلوگیری می کند

زنگنه گفت: یکی از چالش های اجرای این پروژه موضوع هماهنگی با افغانستان در بحث تالاب هامون است.

وی ادامه داد: باید یک کار تیمی منسجم در وزارت امور خارجه تشکیل شود و برنامه ها در سطح ملی و بین المللی دنبال شود.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در برنامه حفظ تالاب هامون و معیشت پایدار ، بخشی از افغانستان نیز باید در دستور کار قرار گیرد و این کار را سازمان ملل به صورت منسجم دنبال کند.

وی افزود: علاوه بر این ، پیوند دادن مسائل اقتصادی در دو طرف مرز در راستای این طرح بسیار مهم است و آنچه قرار است انجام شود فقط برنامه های خود منطقه سیستان نیست و این برنامه ها باید با نمای افغانستان. ”

وی تجارت ، خدمات تجاری و روابط با کشورهای همسایه و ایجاد واحدهایی متناسب با بازارهای کشورهای همسایه را در دستیابی به اهداف موفق این پروژه موثر دانست.

زنگنه تأکید کرد: با توجه به اینکه در آستانه ارائه لایحه بودجه سال 1400 به مجلس هستیم و همچنین در آستانه تدوین برنامه هفتم هستیم ، باید برنامه حفاظت از تالاب هامون را در این برنامه ها مشاهده کرد و برای این امر محیط زیست سازمان باید سازمان برنامه و بودجه ، و همچنین اعضای پارلمان ، طرح حفاظت از تالاب هامون را در لایحه بودجه سال آینده و همچنین برنامه هفتم توسعه دنبال کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان ظرفیت سازی ، نهاد سازی و توانمندسازی نهادهای موجود را در اجرای موفقیت آمیز این طرح بسیار مهم دانست و افزود: برای توانمندسازی نهادهای فعال در منطقه باید در زمینه آموزش این مسسات.

شایان ذکر است که پروژه احیای تالاب هامون با سه روش افزایش ظرفیت و هماهنگی بین نهادهای محلی برای بهبود مدیریت تالاب ، مدیریت پایدار آب و خاک و کشاورزی مدرن مطابق با آب و هوا و ایجاد معیشت های جایگزین آغاز شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *