مصاحبه با قاچاقچی هوبرا در خراسان جنوبی.

مجله زیست محیطی / خراسان جنوبی آن را برای شکار زنده شکار می کند؛ بعضی اوقات روزها بدون غذا و آب راه می روند. آنها توسط بومیانی که ارزش خود را می دانند شکار می شوند ، اما به دلیل فقر ، دست و پایشان را بسته و آنها را به صورت جعبه های موز به بندرعباس و بوشهر می فرستند و از آنجا به کشورهای عربی صادر می شوند.

هوبرانی که زنده شکار می شوند اما در مسیر کشورهای عربی زنده نمی مانند. آنها می میرند یا بیمار می شوند و کسانی که زنده می مانند منابع ژنتیکی این پرنده ایرانی هستند که توسط مافیای قاچاق از کشور خارج می شوند. مافیایی که هرگز متوقف نمی شوند و سالهاست این کار را می کنند.

2 میلیون تا 15 میلیون تومان قاچاق از هوبره به خراسان جنوبی

یکی از شکارچیان که چوپانی از زیرکوه است به مجله زیست محیطی گفت: من یک مرکز را از شخص ناشناسی از حاجی آباد به مبلغ یک میلیون و 800 هزار تومان خریداری کردم و سپس برای دریافت مرکز تماس تلفنی دریافت کردم. خریدن.

وی گفت: “من در صحرا مشغول چریدن گوسفندان بودم و شب که به خانه رسیدم ، پلیس در خانه جستجو کرد و در انبار خانه من هوبرا یافت که من از آنها نمی دانستم.” نداشتم.

او معتقد است که او هیچ اطلاعاتی در مورد هوبره نداشته و فقط دو بز در انبار داشته است ، اما این گفته ها همه ماجرا نیست. طبق نظرسنجی ها ، مردم حلقه ها را جمع می کنند زیرا با منطقه آشنا هستند و با افزایش تعداد آنها را به آنها می دهند. طبق شایعات و نظارت قوه قضائیه ، آخرین شخصی که هوبره را در مرز به آخرین واسطه در طول قاچاق هوبره تحویل داده است ، حدود 15 میلیون تومان دریافت می کند.

وجود خواهد داشت که در راه کشورهای عربی دوام نخواهد داشت

فرشید رفیعی ، رئیس اداره امور حقوقی حفاظت از محیط زیست خراسان جنوبی ، به مجله زیست محیطی گفت: “زنده ماندن پرنده هوبره برای شخص اصلی در کشورهای عربی مهم است ، اما وقتی محموله هوبره از طریق مرز به روشی غیراستاندارد. ” بیشتر موارد یا زنده نخواهند ماند یا سالم نخواهند بود ، بنابراین این افراد قسمت بزرگی از مجموعه ژن های کشور را می کشند تا اینکه بالاخره یک عدد سالم به دست آورند.

رئیس اداره امور حقوقی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: افرادی که در راس هرم قاچاق هستند عموماً دستگیر نمی شوند و افراد بومی و متوهمان توقیف می شوند.

رفیعی با اشاره به روش نصب تله ها برای صید ایمن پرنده برای قاچاق ، تصریح کرد: آنها برای زنده ماندن از هوبره از سلاح استفاده نمی کنند و در محیط زندگی پرنده دام می اندازند. پس از چند روز ، وقتی هوبرت به دام افتاد ، او تا حد زیادی جمع می شود. هوبر در این چند روز آب ، دانه یا غذا نخورده است و علاوه بر این ، او سختی کشیده است ، بنابراین از سلامتی پرنده چیزی باقی نمانده است.

چوپانان یا بومیان به دلیل فقر هوبرت شکار می کنند

وی با بیان اینکه فرد یا افرادی که در راس هرم قاچاق هستند چندین نفر را در محل استخدام می کنند ، افزود: فرهنگ سازی تا حدودی انجام شده است اما برخی چوپانان یا افراد محلی این کار را از فقر انجام می دهند. ، حتی اگر آنها کمی در مورد ارزش فعالیت های زیست محیطی بدانند.

رئیس اداره امور حقوقی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: این پرندگان پس از جمع آوری حیوانات محبوس در منطقه در یک مکان نگهداری می شوند و با رسیدن به تعداد قابل حمل از روستا جمع آوری و به بندرعباس منتقل می شوند. و بوشهر. در آنجا به کشورهای عربی ارسال می شود.

رفیعی ادامه داد: این پرندگان با کارتون موز در اتوبوس ها ، کامیون ها و گاهی اتومبیل های شخصی حمل می شوند. درست است که پرندگانی که در صندوق عقب یا گاهی در موتور اتوبوس جاسازی شده اند و دیگر پاهای آنها بسته نیست آنها قادر خواهند بود در طبیعت زنده بمانند. ” چون هوبرا بسیار تعجب کرده است.

وی افزود: سرانجام وقتی محموله کشف می شود ، افرادی را که تنها حامل پرنده هستند ، اسیر می کنیم ، افرادی که فقط از طریق تلفن با قاچاقچیان ارتباط برقرار می کنند و فقط می دانند که باید این پرنده را در زمان مشخصی تحویل دهند. تلفن ها نیز هستند حرفه ای و گاهی برای زنگ. ” آنها یک سیم کارت دریافت می کنند.

رئیس اداره امور حقوقی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر پرونده به عنوان شکار و حمل غیرقانونی در دادگاه ارائه می شود اما این روند ادامه دارد زیرا شکارچیان درآمد خوبی دارند.

رفیعی ادامه داد: همچنین پرندگان تزئینی از سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به مشهد و تهران ارسال می شوند و در پرندگان فروشی این شهرها به فروش می رسند.

وی افزود: طبق ماده 13 قانون شکار و صید ، افرادی که این اقدامات را انجام دهند به نود و یک روز حبس یا جریمه نقدی 60 میلیون ریال تا 85 میلیون ریال محکوم می شوند. قضات به دلیل اهمیت این موضوع غالباً از مجازات های تکمیلی استفاده می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *