مزیت کرونا برای پرندگان سیبری در گلستان

به گزارش مجله دوست دار محیط زیست، رئیس اداره نظارت بر محیط زیست گلستان گفت: امسال به دلیل ممنوعیت شکار و صلح برای حیات وحش ، شاهد حضور پرندگان مهاجر زمستان گذران در بیشتر تالاب های منطقه گلستان هستیم.

محمود شکیبا در مصاحبه با مجله دوستدار محیط زیست گفت که سرشماری پرندگان آبزی و پرندگان دریایی در استان گلستان از 11 دسامبر آغاز می شود و تا 10 فوریه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه 23 پناهگاه پرندگان در استان گلستان وجود دارد افزود: این سایت ها شامل مناطق آبی گمیشان ، آلماگل ، آلاگل ، آژیگل ، اینچه ، مناطق آبی دانشمند و چندین سد و سد است. تیمی از کارشناسان محیط زیست هر روز در این مناطق به سرشماری می روند. البته در بعضی مناطق شمارش پرندگان از جمله تالاب های بین المللی گمیشان در دو گروه انجام می شود.

رئیس اداره پایش محیط زیست گلستان خاطرنشان کرد: گونه های اصلی پرندگان آبزی و پرندگان آبی زمستانه در گلستان چانگار ، فلامینگو ، اردک سر سبز ، اردک سر سفید ، فون و ارده ، هوتکا ، چانگژ ، گورم و زورگن کوچک ، گورگا و گری جون است. از قوهای لال و جیغ ، پلیکان سفید و پاهای خاکستری و انواع سمندر ، پرندگان آبزی ، تلپیا و گیلانشاه تشکیل شده است.

شکار و بهبود ایمنی پرندگان

شکیبا افزود: به طور کلی نمی توان گفت تعداد پرندگان مهاجر زمستان سال جاری افزایش یافته است ، اما طبق برآوردهای انجام شده در چندین میدان مرگ ، ما شاهد پرندگان مهاجر بیشتری نسبت به سال گذشته هستیم.

وی دلیل افزایش تعداد پرندگان مهاجر در استان را ممنوعیت شکار پرندگان به دلیل شیوع ویروس کرونا و سردتر بودن هوا نسبت به سال گذشته عنوان و اظهار داشت: پرندگان زمستان گذران معمولاً تا پایان اسفند در منطقه وجود دارند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش گلستان تأکید کرد: ممنوعیت شکار به افزایش ایمنی حضور پرندگان مهاجر در تالاب ها کمک می کند و این امر منجر به افزایش تعداد پرندگان در تالاب ها می شود. امسال ، با وجود ممنوعیت شکار غیرمجاز ، شکارچیان غیرمجاز نسبت به سال های گذشته ، امنیت پرندگان را در تالاب ها نقض می کنند و کارهای درست را انجام می دهند.

شکیبا گفت: “تاکنون در سال جاری هیچ گزارشی از مرگ پرندگان مهاجر در این استان گزارش نشده است.”

رئیس اداره نظارت بر محیط زیست گلستان گفت: به جای شکار پرندگان ، از مردم می خواهیم برای دیدن آنها و دیدن عکس ها به باتلاق ها و سدها بروند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *