ماجراجویی در غارهای اورست در شرق کشور.

مجله زیست محیطی / غار بتنی خراسان جنوبی (اژدها) در کویر خراسان جنوبی ، اورست غاری در شرق کشور است که پایان غافلگیرکننده آن هنوز کشف نشده است.

غار بتون (اژدها) غاری از سنگ آهک است که در 40 کیلومتری فردوس و 12 کیلومتری سرایان در نزدیکی شهر چارما واقع شده است. پس از عبور از دهانه غار بتونی ، منطقه ای وجود دارد که دارای دو دهانه است ، دهانه فوقانی دارای یک مسیر دشوار و دهان تحتانی دارای یک مسیر آسان است.

این غار دارای دو دهانه است که ورودی آن اژدها نامیده می شود و خروجی آن بسیار ترسناک و عظیم است و دلیل نامگذاری این غار به همین دلیل است.

طبق گزارش مجله زیست محیطی ، غار بتن به دلیل وجود معابر و استخرهایی که دارد یکی از معدود غارهای ایران با این ویژگی است. عمق این غار 400 متر برآورد شده است. رطوبت نسبی غار 5.8٪ ، دمای آب داخل غار 10 درجه سانتیگراد و دمای داخل غار 11 درجه سانتیگراد است. سقف غار با کربنات کلسیم خالص و در برخی مناطق با عناصر دیگر مخلوط شده است.

برای ورود به این غار باید از وسایل کوهنوردی استفاده کنید. غاری که انتهای آن هنوز کشف نشده است ، در کوهی صخره ای متشکل از سنگهای آهکی و رسوبی واقع شده است.

سفری باورنکردنی به قلب این غار دقیقاً همان چیزی است که شما برای هیجان زندگی روزمره امروز به آن نیاز دارید. غاری که نمی توانید بروید بی پایان است و دیواره های مروارید چنان شما را مجذوب خود می کند که گذر زمان را فراموش می کنید و نمی توانید باور کنید که این آب و هوای مطبوع و سرد در بیابان جریان دارد.

در داخل غار می توانید انواع تزئینات سنگ آهک مانند استالاگمیت ، استالاگمیت (لوله ، میله ، گل کلم و غیره) ، استخرهای آب معدنی و بلورهای زیبای کوارتز و کلاست ، مرواریدهایی که به زیبایی و شگفتی شگفت انگیز افزوده اند را مشاهده کنید. غار

غار اژدها در واقع دومین غار عمیق و غارهای اورست در شرق کشور است که در آن با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست تخصص لازم انجام شده است.

در داخل غار ، آب آشامیدنی بسیار سرد است ، آبی که ژانت را از طراوت طبیعت سیراب می کند. بی نهایت یکی از شگفتی های غار خانه بتونی است که هنوز پایان آن کشف نشده است.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *