لزوم پاسخگویی سازمان محیط زیست در مورد چرایی آلودگیهوا

اعضای هیئت رئیسه شورای شهر تهران با وجود محدودیت سفر و تعطیلی برخی مشاغل ، از آلودگی هوای تهران شکایت داشتند. آلودگی هوای تهران گفت: “اخیراً ، ما با موج جدی آلودگی روبرو هستیم. اگرچه در چند سال گذشته هر از گاهی آلودگی هوا را تجربه کرده ایم ، اما این بار آلودگی به قدری جدی است که توصیه می شود سفرهای محدود را کاهش دهید.” شاخص فعلی 104 است و ما در وضعیت ناسالم قرار داریم.

وی با بیان اینکه  انتظار می رفت در طی چند سال اخیر مسئولان رفع آلودگی هوا را مورد توجه قرار دهند، گفت: سازمان محیط زیست مسئول اصلی هوای پاک است، اما می بینیم که در صدد توجیه بر می آیند و از مردم انتظار دارند که باید بگویم این سازمان هیچ وقت پاسخگو نیست و به دغدغه های نمایندگان در پارلمان محلی توجه نکرده و هیچ وقت پاسخ نداده است، اما توقع داریم که به  “انتظار از مردم” برای کاهش آلودگی پایان دهند.

نژادبهرام با بیان اینکه علی رغم تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، آموزشگاه ها، همایش ها، سینماها و فعالیت های هنری و محدود بودن فعالیت بسیاری از اصناف و رسته های فعالیتی در سطح پایتخت، امسال نیز شاهد آلودگی هوا هستیم، افزود: در حالی که هرساله با اشاره به سهم قریب به ۸۰ درصدی منابع آلاینده متحرک و خودروها در بروز آلودگی هوا، بر ضرورت چاره اندیشی برای غلبه بر این موضوع تمرکز میشد، شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت های جدی زمینه کاهش قابل توجه تردد و عبور و مرور را فراهم آورد. اما مشاهده می شود که کماکان با شرایط نامطلوب آب و هوایی از نظر ذرات معلق در هوا و بروز خطرات جدی برای شهروندان مواجه هستیم.

عضو هیات رئیسه شورای شهر عنوان کرد: بر اساس اظهارات رئیس سازمان محیط زیست کشور، “چون ظرفیت پالایشگاه‌ها از مازوت پر شده و به واسطه تحریم های بین المللی کسی خریدارشان نیست، مجبور هستیم تن بدهیم این مازوت‌ها را در شهرها بسوزانند”.

وی گفت: نکته قابل توجه دیگر آنکه خود ایشان اعلام کردند که «آلایندگی ناشی از مازوت میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را تا ۶ برابر افزایش می‌دهد». در چنین شرایطی این پرسش مطرح می شود که با چه تدبیری به جای ساخت و ایجاد انبارهای جدید برای نگهداری مازوت، از ریه های شهروندان به عنوان انبار مازوت استفاده می شود؟!

وی افزود: بنده به عنوان نماینده مردم پایتخت در شورای اسلامی شهرتهران، از وزیر نیرو و رئیس سازمان محیط زیست تقاضا می کنم، با توجه به اهمیت فوق العاده بالای امر صیانت و حفاظت حداکثری از سلامت مردم، هرچه سریعتر نسبت به این موضوع چاره اندیشی عاجل صورت داده و نسبت به رفع مسئله اقدام کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *