فک خزر؛ گونه ای در معرض خطر انقراض.

فک خزر (Pusa caspica) یک پستاندار دریایی نادر است که فقط در دریای خزر و انشعابات آن مانند ولگا و اورال زندگی می کند. این تنها پستاندار در دریای خزر است و به دلیل صید بی رویه و وخیم شدن شرایط زندگی و کاهش شدید جمعیت به حمایت بین المللی نیاز دارد.

طبق مجله سازگار با محیط زیست ، فک خزر به طور متوسط ​​1.5 متر طول و 80 کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچکترین انواع فک است. مردم ساحلی در شمال کشور این حیوان را سگ آبی می نامند. این گونه در جهان بی نظیر است و فقط در دریای خزر یافت می شود. این حیوانات زندگی اجتماعی دارند و اغلب در گروههای بزرگ دیده می شوند. فک ها حیوانات مهمی برای اکوسیستم دریای خزر هستند و انقراض این حیوانات می تواند اکوسیستم خزر را به خطر بیندازد.

فکهای دریای خزر سالانه مهاجرت منظمی دارند. وابستگی زیادی به دمای آب دارند. با افزایش دمای آب ، آنها به مناطقی مهاجرت می کنند که آب در آنها عمیق تر و سردتر است. در حدود ماه فوریه ، فکهای بزرگسالان به سواحل شمالی دریای خزر (روسیه و قزاقستان) سفر می کنند تا در سطح آب یخ زده ماده های باردار به دنیا آورند. زندگی فک خزری را می توان به سه دوره تقسیم کرد. دوره اول مربوط به جفت گیری و فعالیت های تولید مثل است. دوره دوم زمان جفت گیری این حیوانات و آخرین دوره فصل مهاجرت و جستجوی غذا است. فکهای خزر معمولاً در جستجوی غذا از جمله آبهای ایران ، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان به مناطق مرکزی و جنوبی دریای خزر مهاجرت می کنند.

فک دریای خزر گونه ای در معرض خطر انقراض است که جمعیت آن از چند میلیون نفر تا کمتر از 100000 نفر است و اگرچه هنوز جمعیت قابل توجهی از فک ها باقی مانده است ، اما کاهش جمعیت آنها تهدیدی است زیرا تنها زیستگاه آن است. این گونه در دریای خزر است. یکی از دلایل کاهش جمعیت فک خزری علاوه بر وخیم شدن شرایط زندگی ، از بین رفتن تصادفی این پستاندار در تورهای ماهیگیری است.

فک خزر طبق قوانین آژانس حفاظت از محیط زیست گونه ای در معرض خطر در نظر گرفته شده و طبق فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در فهرست گونه های در معرض خطر ، در زمره گونه های در معرض خطر طبقه بندی می شود.

سل 96 به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران ، مقررات مربوط به حفاظت از فک خزر به کنوانسیون CMS (حفاظت از گونه های وحشی مهاجر) اضافه شده است که بر اساس آن کشورها باید اقدامات لازم را در زمینه حفاظت از فک خزر و چنین زیستگاه هایی. اما در سال 1998 ، آژانس حفاظت از محیط زیست با اجرای یک پروژه گردشگری در منطقه ای در حدود 22 هکتار از آشوراده موافقت کرد که با مخالفت های زیادی روبرو شد و گفت که اجرای این پروژه خطرات زیادی برای فک خزر دارد.

طبق مجله سازگار با محیط زیست ، فک خزر مانند گور ایرانی ، خرس سیاه آسیایی و گوزن زرد ایرانی از گونه های در معرض خطر انقراض این کشور است ، بنابراین توجه سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان حافظ گونه های حیات وحش برای آنها ضروری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *