عدم وجود تجهیزات مناسب و کافی برای نظارت بر امور معدن‌کاوی

دکتر علوم محیطی با تأکید بر لزوم نظارت محیط زیست بر فعالیت های معدنی گفت: جلوگیری از انتشار آلودگی و خسارات ناشی از فعالیت های معدنی یکی از مهمترین مراحل نظارت بر فعالیت های معدنی است ، اما سازمان حفاظت محیط زیست از ابزارها و الزامات کافی برای نظارت بر فعالیت های معدنی برخوردار نیست.

حسین فهرئی در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ، ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت ، معدن و تجارت پس از صدور پروانه استخراج معدن باید قبل از بهره برداری از معادن محل معدن را كنترل كنند. قبل از صدور مجوز استخراج ، پارامترهایی مانند جهت باد ، جمعیت حیات وحش و پوشش گیاهی و همچنین اطلاعات دقیق در مورد منابع آب زیرزمینی باید در نظر گرفته شود ، زیرا کنترل دیگر در تخریب ، تجمع و آلودگی مفید نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تخریب پس از استخراج اجتناب ناپذیر است ، گفت: “این یک گزینه بسیار ایده آل برای استخراج بدون تخریب است ، اما در واقع از انواع روش های استخراج از جمله استخراج سبز استفاده می شود که تخریب کمتری دارد و نسبت به استخراج معمولی قابل کنترل است. ” تخریب و آلودگی نیز وجود خواهد داشت ، بنابراین استخراج دقیق قبل از پروانه و پس از پروانه مهم است.

دانشکده دانشگاه مالک اشتر متذکر شد که اندازه گیری میزان انتشار آلاینده ها نقش مهمی در نظارت بر انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های معدنکاری دارد. برای ارزیابی فعالیت های استخراج از نظر زیست محیطی ، لغو یا تمدید پروانه استخراج نیز ضروری است. اندازه گیری آلاینده ها باید در حالی انجام شود که این اندازه گیری ها توسط آزمایشگاه های معتمد انجام می شود و معادن و مشاغل خود نتایج این نمونه ها را به صورت خود گزارش به سازمان حفاظت محیط زیست گزارش می دهند تا سازمان در مورد تأیید معدن یا صنعت تصمیم گیری کند. و سرانجام ، برای معادنی که فعالیت آنها تأیید نشده است اخطار داده شود.

وی ادامه داد: “سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش است تا فعالیت کارخانه های صنعتی و معادن را کنترل کند ، اما نمی تواند همه فعالیت ها را کنترل کند و نظارت کافی بر آنها را فراهم کند. علاوه بر این ، اگر سازمان حفاظت محیط زیست نظارت کافی بر این فعالیت ها داشته باشد ، پرونده هایی که این صنایع و معادن نمی توانند به نتیجه مطلوب برسند.

فخری در پایان گفت: “در واقع ، EPO ابزار و نیاز کافی برای نظارت بر فعالیت های معدنی را ندارد ، اما اهمیت روزافزون آلاینده های زیست محیطی در فعالیت های معدنی و صنعتی در جامعه ، با وجود بسیاری مشکلات در این زمینه بیشتر به چشم می خورد”.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *