عارضه آلودگی هوا و ویروس کرونا امکان انجام کارهایی مانند نسل کشی را فراهم می کند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: مطالعات نشان داده است كه ذرات PM 2.5 كه 100 برابر كمتر از قطر موی انسان هستند و می توانند به كوچكترین مجاری ریه ها نفوذ كنند ، به گسترش سریع ویروس كرونا كمك می كند. همدستی آلودگی هوا و ویروس کرونا صدمات جبران ناپذیری به کشور وارد می کند. شاید اتفاقی مانند نسل کشی رخ دهد.

سمیه رفیعی در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست در مورد وضعیت آلودگی هوای ایران و اقدامات فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: ما به وزارتخانه های نفت ، صنعت ، معدن ، تجارت و کشور و همچنین رئیس سازمان صدا و سیما و رئیس سازمان محیط زیست کشور نامه ای در مورد آلودگی هوا نوشت و راه حل های کوتاه مدت و بلند مدت ما را ارائه داد.

رفیعی با بیان اینکه “باید امسال آلودگی هوا با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد” از 14 راه حل کوتاه مدت فراکسیون محیط زیست مجلس خبر داد و گفت: جلوگیری از استفاده از سوخت سنگین و مازوت در نیروگاه ها و صنایع ، مدیریت مصرف انرژی در منازل توسط کاهش مصرف گاز و معاینه فنی ، نظارت بر کیفیت سوخت بنزین تولید شده در پالایشگاه ها و ارائه گزارش های ماهانه ، و همچنین استاندارد سازی سوخت خودرو تا حد ممکن و استفاده بیشتر از منابع انرژی پاک مانند گاز طبیعی فشرده (CNG) ، گاز مایع (LNG) و (LPG) و برق برخی از مهمترین این راهکارها بوده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در مورد راه حل های میان مدت این نامه اظهار داشت: استاندارد سازی موتورهای خودرو و موتورهای تولیدی کارخانه ها برای مصرف کم سوخت ، تأمین و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی ، اصلاح عوارض سالانه خودروها با توجه به سوخت مصرف و تولید آلاینده ها ، خودروسازان داخلی نیاز به ضمانت مادام العمر تجهیزات کنترل آلودگی خودرو ، تهیه یک برنامه عملیاتی برای توسعه وسایل نقلیه الکتریکی ، به ویژه ترافیک موتورهای الکتریکی در مرکز شهر ، و تهیه یک برنامه عملی برای از بین بردن وسایل نقلیه منسوخ با تحمیل مالیات بیشتر برای وسایل نقلیه با فناوری قدیمی (بیش از 20 سال) یکی از راه حل های میان مدت جناح بوده است.

رفیعی تأکید کرد: برای جلوگیری از آلودگی بیش از حد هوا به اقدامات اساسی نیاز داریم. این به دلیل شیوع همزمان ویروس کرونا و این عفونت در فصل سرما است. لازم است دستگاه ها هماهنگ تر کار کنند و از قانون هوای پاک غافل نشوند.

عضو کمیته کشاورزی ، آب ، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: بسیاری از محققان در فراکسیون محیط زیست رابطه بین ذرات معلق و آلاینده ها را با میزان انتشار ویروس کرونا بررسی کرده اند. در این جلسات ، مقالات خارجی را مرور کردیم. مطالعات نشان داده است كه ذرات PM 2.5 (قطر ذرات PM2.5 100 برابر كمتر از موي انسان است تا جايي كه بتوانند حتي در كوچكترين مجاري هوايي در ريه ها نيز نفوذ كنند) در هوا به سرعت گسترش ويروس كرونا كمك مي كند.

رفیعی ادامه داد: با شروع فصول سرد بیشتر آلودگی هوا را تجربه می کنیم. امسال باید این داستان را به روشی خاص مدیریت کنیم. دولت هنوز در زمینه حمل و نقل عمومی وظیفه خود را به درستی انجام نداده است. در شرایط فعلی ، ما نمی توانیم به مردم بگوییم که با ماشین خودشان بیرون نروند. تمرکز اصلی ما باید روی منابع ثابت آلاینده ها باشد. این منابع سهم قابل توجهی در آلودگی هوا دارند و باید مدیریت شوند. این مدیریت باید با قاطعیت و به موقع انجام شود.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: به جرات می توان گفت تهران ، اصفهان و اراک در وضعیت بدی قرار دارند و شهرهایی مانند تبریز ، مشهد و اهواز از وضعیت خوبی برخوردار نیستند. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران وظیفه سنگینی در کاهش آلودگی هوا دارد. به نظر من ، ما در افزایش آگاهی مردم کوتاهی می کنیم. صدا و سیما به عنوان رسمی ترین رسانه کشور هرگز اقدامی اساسی در جهت فرهنگ سازی انجام نداده است. نامه فراکسیون محیط زیست مجلس درباره آلودگی هوا می تواند به تقاضای عمومی برای بهبود تبدیل شود.

رفیعی در پایان اظهار داشت: من فکر می کنم اگر امسال با مدیریت منابع آلودگی از آلودگی هوا کاسته نشود ، همدستی آلودگی هوا و ویروس کرونا باعث آسیب غیرقابل جبران به کشور می شود. شاید اتفاقی مانند نسل کشی رخ دهد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *