طرح جامع 18 تالاب در حال اتمام است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه افتخاری است که با تلاش دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد ، گفت: علی رغم نظر برخی از کارشناسان که معتقد بودند خیلی دیر است برای احیای دریاچه ارومیه که با همکاری همه وزارتخانه ها انجام شد ، ما توانستیم دریاچه ارومیه را در مسیر احیا پیش ببریم.

به گزارش مجله دوستدار محیط زیست ، احمدرضا لاهیجان زاده در دومین جشنواره محصولات و ایده های نوآورانه گفت: “از سال 1984 ، پروژه حفاظت از تالاب ها با همکاری سازمان های بین المللی در سازمان محیط زیست آغاز شد. در ابتدای این برنامه ها ، ما توانستیم سه تالاب را احیا کنیم ، اما امروز حداقل برنامه جامع 18 تالاب در حال اتمام است.

لاهیجان زاده با اشاره به دریافت کمک های بین المللی از اتحادیه اروپا برای احیای تالاب ها ، افزود: حدود شش سال پیش با دریافت کمک های اولیه بین المللی و کمک های مالی از دولت ژاپن ، برنامه ها در دریاچه ارومیه آغاز شد. یکی از تجربه های تلخ خشک شدن دریاچه است ، اما احیای مجدد و جلوگیری از آسیب منطقه ای آن افتخاری است که با تلاش دولت های یازدهم و دوازدهم انجام شد.

وی گفت: علی رغم نظر برخی از کارشناسان که معتقد بودند کار برای احیای دریاچه ارومیه خیلی دیر است ، اما اقدامات و برنامه های خوبی که با همکاری همه وزارتخانه ها از جمله وزارت جهاد کشاورزی با سازمان محیط زیست انجام شد ، ما توانستیم دریاچه ارومیه را در مسیر بهبودی حرکت دهیم. ” پروژه های زیربنایی مربوط به احیای تالاب تا فوریه سال جاری افتتاح می شود.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فعالیت های انجام شده در روستاهای دریاچه ارومیه گفت: نتایج ادامه این فعالیت ها می تواند 12000 کشاورز محلی را تحت پوشش قرار دهد ، 1800 نفر را آموزش دهد و با 300 کارشناس دانشگاهی و نهادی اظهار داشتند که منجر به افزایش 49 درصدی بهره وری آب کشاورزی شده است.

وی با تأکید بر جلب مشارکت مردم در حفاظت و احیای تالاب های کشور گفت: فعالیت های انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه منجر به اشتغال 350 نفر در زمینه های مربوطه ، آموزش ویژه 750 زن روستایی و اشتغال 500 نفر از آنها شده است. از طریق صندوق. ” اعتبارات خرد روستایی شد که می توان گفت الگویی برای فعالیت های ما شده است.

به گفته وی ، از جمله فعالیت های انجام شده در دولت می توان به آگاهی جامعه محلی اشاره کرد ، در این راستا طرح برگزاری جشنواره محصولات و ایده های نوآورانه به منظور جلب شرکت های دانش بنیان و مشارکت عمومی بود شکل گرفت. این جشنواره همچنین از سال 1998 آغاز شد و 70 ایده وارد جشنواره شدند.

در پایان معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: افراد فعال در زمینه تالاب ها مانند محققان و مسئولان استانی در قالب تور می توانند به عنوان ایده از پروژه های دریاچه ارومیه بازدید کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *