طراحی سامانه مدل‌سازی و پیش‌بینی کیفیت هوا برای ۱۰کلانشهر

رئیس موسسه تحقیقات علوم هواشناسی و جوی از طراحی پروژه ای با عنوان “مدل سازی و سیستم پیش بینی کیفیت هوا برای 10 کلانشهر” خبر داد و گفت: این پروژه به زودی به مرحله عملیاتی می رسد. به گزارش مجله زیست محیطی ، مهدی رهنما در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین موسسه تحقیقات هواشناسی و جوی و انستیتوی تحقیقات در مورد بلایای طبیعی ، هنگام ارائه موسسه تحقیقات هواشناسی و جوی ، فعالیت های این موسسه را توضیح داد ، همکاری آموزشی با مراکز آموزش عالی و اتحاد با دستگاه های اجرایی حاضر در رابطه با اجرای پروژه های مطالعاتی و عملیاتی در زمینه های مربوط به علوم هواشناسی.

وی افزود: پژوهشگاه هواشناسی در زمینه طراحی و توسعه سامانه‌های هشدار سریع و مخاطرات جوی نظیر سیل، گرد و خاک، رعد و برق، تگرگ، بهمن و یخبندان در حال فعالیت است همچنین درمورد آلودگی هوا کارهای مناسبی صورت گرفته است که می‌توان به پروژه‌ای تحت عنوان سامانه مدل‌سازی و پیش بینی کیفیت هوا برای ۱۰ کلانشهر – که به‌زودی به مرحله بهره‌برداری  می‌رسد – اشاره کرد.

رییس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور تصریح کرد: این پژوهشگاه بر اساس رسالت پژوهشی و کارنامه اجرایی خود آماده همکاری و تبادل نظر با سازمان‌های دولتی از جمله وزارت راه و شهرسازی ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و پژوهشکده سوانح طبیعی است.

در ادامه این مراسم  امیرحسین گرکانی – رییس پژوهشکده سوانح طبیعی – ضمن اشاره به اینکه پژوهشکده سوانح طبیعی شامل پنج گروه پژوهشی و دارای امکاناتی مانند نشریه علمی، مرکز رشد و اندیشکده است، اظهار کرد: کلیه فعالیت‌های پژوهشی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به این پژوهشکده ارجاع داده می‌شود.

گرکانی ادامه داد: درحال‌ حاضر پروژه‌ای تحت عنوان شناسایی روستاهای در معرض خطر کشور طبق هشت اولویت‌بندی مخاطراتی در دست اقدام است. از این‌رو از پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور درخواست همکاری در این پروژه را داریم.

براساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، در پایان این نشست طرفین برای گسترش همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی و با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، امکانات و توانمندی‌های علمی، تخصصی، مشورتی، تجهیزاتی و کتابخانه‌ای مشترک تفاهمنامه‌ای با موضوع همکاری در حوزه‌های مدیریت سوانح، مخاطرات محیطی، اقلیم، سنجش از دور و GIS، توسعه سامانه‌های کاربردی و سایر موضوعات مرتبط و مورد توافق طرفین منعقد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *