شروع تست صدای خودرو در مراکز معاینه فنی شهر تهران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی وسایل نقلیه تهران از آغاز آزمایش سبک خودروهای سبک و موتورسیکلت در مراکز معاینه فنی تهران خبر داد.

براساس مجله دوستدار محیط زیست ، حسین مقدم در تشریح این خبر گفت: “آلودگی ناشی از تردد وسایل نقلیه علاوه بر آلودگی هوا ، شامل آلودگی صوتی و تصویری نیز می شود که با تحقق” برنامه عملیاتی کاهش آلودگی صوتی همخوانی دارد در شهر تهران “مصوب شورای اسلامی شهر تهران و همچنین با رعایت مصوبات آیین نامه اجرایی نحوه انجام بازرسی و صدور برگ معاینه فنی خودرو مصوب دولت ، این ستاد آزمایش شدت صدا را برای دستورالعمل های انجام این آزمون با همکاری دانشگاه و شهرداری تهران تهیه شده و به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسیده است.

وی در مورد روند این آزمایش توضیح داد: اگر در هنگام کنترل قسمتهای خارجی خودرو ، آزمایشگران مربوطه صدای غیرطبیعی یا بیش از حد موتور وسیله نقلیه یا سیستم های هشدار دهنده (بوق) را تشخیص دهند ، خودرو به قسمت تست منتقل می شود . شدت صدا که شرایط محیطی لازم را دارد هدایت می شود و آزمایش با دور موتور مشخصی انجام می شود و نتایج در سیستم SIMFA ثبت می شود و کلیه مراکز معاینه فنی تهران به تجهیزات تست شدت صدا مجهز هستند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی افزود: تجهیزات مربوط به این آزمون سالهاست که در مراکز معاینه فنی تهران موجود است اما به دلیل نبود دستورالعمل اجرایی و محدودیت های مجاز برای رد و پذیرش وسایل نقلیه ، تاکنون نبوده است. امکان استفاده از این تجهیزات وجود دارد.

وی اظهار داشت: پایش آلودگی صوتی وسایل نقلیه در تهران و بالا بردن سطح استانداردهای معاینه فنی با اجرای این پایش بدون شک می تواند در کاهش آلودگی صوتی به عنوان یکی از حقوق شهروندان مثر باشد.

به گزارش روابط عمومی ستاد معاینه فنی تهران ، مقدم در ادامه درباره وضعیت مراجعه به مراکز گفت: در حال حاضر روزانه حدود 4500 دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی ارجاع می شوند که علی رغم کاهش ساعات کار برخی مراکز از 11 نوامبر تا رعایت مصوبات ستاد ملی ضد کرونا خوشبختانه مراجعه به مراکز امری طبیعی است و در هیچ مرکزی در صف منتظر نمی مانیم و شهروندان می توانند در کمترین زمان خودروی خود را از نظر فنی بازرسی کنند.
انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *