سه عاملی که وضعیت خاک در کشور را فاجعه بار کرده است.

این در حالی است که سالانه حدود 16 تن در هر هکتار خاک در کشور ما از بین می رود که طبق اعلام سازمان جنگل ها تولید هر سانتی متر از این خاک 800 سال طول می کشد. علاوه بر فرسایش خاک ، عوامل دیگری مانند آلودگی خاک و حتی قاچاق ، این منبع مهم بیولوژیکی را تهدید می کند. در همین حال مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه از بین رفتن ارزش های زیست محیطی خاک فاجعه بزرگی در کشور است ، می گوید: وجود ندارد.

هوشنگ جزی در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ضمن انتقاد از اینکه در کشور ما مسائل مربوط به خاک و حفاظت از آن داده نمی شود ، اظهار داشت: اگر به دنبال تأمین امنیت غذایی ، اقتصادی و ملی خود در کشور هستیم باید از انواع آن محافظت کنیم خاکهای کشور (خاکهای جنگلی و مرتعی ، خاکهای معدنی و خاکهای کشاورزی).

سالانه حدود 16.4 تن در هر هکتار خاک در کشور ما فرسایش می یابد

وی با تأکید بر اینکه خاک از سایر نقاط کشور قابل وارد نیست و باید از آن در اکوسیستم خود محافظت کنیم ، گفت: اولین مشکلی که خاک کشورمان را به شدت تهدید می کند فرسایش است. متأسفانه سالانه حدود 16.4 تن در هر هکتار خاک در کشور ما فرسایش می یابد یا وارد مخازن سدها یا دریاها و غیره می شود و از دسترس خارج می شود. به عنوان مثال سالانه 250 میلیون متر مکعب خاک وارد سدهای کشور می شود ، در حالی که تولید یک سانتی متر خاک 800 سال طول می کشد.

تأثیر عملیات آبخیزداری بر کاهش فرسایش خاک

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه با تدابیر و اعتبارات ویژه باید از فرسایش خاک در کشور جلوگیری کنیم ، اظهار داشت: یکی از مهمترین راهکارهای جلوگیری از فرسایش خاک اجرای آن است پروژه های آبخیزداری آبخیزداری می تواند فرسایش خاک را حداقل 9 تن در هکتار در سال کاهش دهد.

جازی گفت: آلودگی خاک تهدید دیگری برای این سرمایه بیولوژیکی است. “افزایش استفاده از سموم دفع آفات ، ریختن زباله ها و عدم مدیریت فاضلاب باعث آلودگی خاک می شود و در نتیجه خاک ارزش بیولوژیکی خود را از دست می دهد.” .

به گفته وی ، فرونشست زمین به دلیل کاهش سطح آب های زیرزمینی یکی دیگر از عواملی است که باعث از بین رفتن خاک های کشور می شود و بازگشت آن به اکوسیستم امکان پذیر نیست. متأسفانه در مناطق مختلف کشور با فرورفتگی ها و فرونشست های متعددی روبرو هستیم که در واقع باعث غیرقابل استفاده بودن خاک می شود.

صادرات خاکهای جنگلی و مرتعی ممنوع است

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری در ادامه به این سال پاسخ داد که قاچاق خاک دوستانه با محیط زیست – که گاه گاهی گزارش می شود – چگونه می تواند این سرمایه بیولوژیکی را تهدید کند و چگونه با آن مقابله کند. با مقابله ، توضیح داد: نظارت بر خاک مرتعی و جنگلی در کشور به عهده سازمان جنگل ها است. ما صادرات هرگونه خاک جنگلی و مرتعی را ممنوع کرده ایم و در صورت تخلف در این زمینه ، واحد حفاظت سازمان با متخلفان برخورد خواهد کرد.

جزي افزود: از طرفي در زمينه خاك هاي كشاورزي به دليل اهميت حفظ زمين هاي كشاورزي ، هيچ گونه برداشت و فروش زمين هاي زراعي مجاز نيست و وزارت جهاد كشاورزي متولي اين منطقه است اما در بعضي بخشهایی از اراضی ملی ، معادن مختلف شن ، شن ، سنگ و … وجود دارد و وزارت صنعت و معدن بر اساس مجوزهایی که می گیرد ، بر خاکی که از این مناطق برداشت می شود نظارت می کند.

به گفته وی ، به طور کلی ، پتانسیل قاچاق خاک معدنی به دلیل ارزش اقتصادی بیشتر از انواع دیگر خاک است و لازم است که دستگاه های متولی در این زمینه نظارت کافی داشته باشند ، اما در هر صورت ، موارد دقیق وجود ندارد و آمار رسمی در مورد قاچاق خاک در کشور.

در پایان مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری تأکید کرد: از بین رفتن ارزش های زیست محیطی خاک در کشور به دلیل عوامل مختلف فرسایش ، فرونشست و آلودگی بسیار است. فاجعه بزرگتر و یک محیط

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *