سرشماری زمستانی در تهران آغاز می شود.

رئیس دفتر نظارت بر حیات وحش استان تهران با اشاره به آغاز سرشماری زمستانی استان تهران گفت: سرشماری زمستانی در استان تهران معمولاً از پاییز و اوایل آذرماه آغاز می شود و زمان آن در مناطق مختلف به دلیل شرایط مختلف آب و هوایی متفاوت است. این سرشماری معمولاً دو ماه طول می کشد و در ماه های دسامبر و ژانویه انجام می شود.

محمد کرمی در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست با بیان اینکه هدف از انجام سرشماری زمستانی بررسی وضعیت جمعیت حیات وحش است اظهار داشت: چهار گونه گیاهخوار بزرگ در استان تهران شامل گوسفند و قوچ وحشی ، کل بز و وحشی ، آهو و جابر شمرده می شوند.

وی ادامه داد: هدف از انجام سرشماری زمستانی بررسی وضعیت جمعیت حیات وحش از نظر تعداد نر و ماده و تعیین پویایی جمعیت آنها است. سرشماری زمستانی افزایش یا کاهش جمعیت را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در مناطق مختلف بررسی می کند. همچنین ، جمعیت حیات وحش با بهار که فصل تولید مثل است مقایسه می شود و تا حدودی مشخص است که چه تعداد به جمعیت آن افزوده شده است.

کرمی اظهار داشت: در سرشماری زمستانی به دلیل تولد گونه ها ، جمعیت حیات وحش به طور کلی در مقایسه با بهار افزایش می یابد. “چندین نوزاد حیات وحش تا زمستان زنده می مانند و اگر در این فصل زنده بمانند ، خودشان زنده می مانند.” در سالهای آینده ، آنها می توانند پرورش دهنده جوانی باشند که پویایی جمعیت را حفظ کنند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان تهران در پاسخ به سوالی از یک مجله زیست محیطی مبنی بر اینکه آیا اداره محیط زیست تهران به دلیل کاهش علوفه ترتیب مقدماتی برای حفاظت دستی از حیات وحش داده است وی در زمستان تأکید کرد: برخلاف تصور برخی افراد ، مورد تأیید متخصصان نیست زیرا جمعیت حیات وحش تنها در صورتی می تواند پویا باشد که بتواند علوفه خود را در زمستان و در شرایط سخت آب و هوایی و کمبود علوفه حفظ کند.

وی ادامه داد: با این وجود آموزش دستی معمولاً در برخی مناطق و در شرایط بسیار سخت انجام می شود. حفاظت دستی از حیات وحش فقط در شرایط بسیار دشوار و در مناطقی مانند شمیرانات انجام می شود تا از جابجایی احتمالی حیات وحش و ورود آنها به شهر جلوگیری شود زیرا ورود آنها به محدوده های شهر می تواند عواقب ویرانگر برای آنها داشته باشد.

کرمی در پایان گفت: اداره حفاظت محیط زیست استان تهران اقدامات لازم را انجام داده و علوفه مورد نیاز حیات وحش را تهیه کرده تا در صورت لزوم همکاران ما بتوانند آن را در برخی مناطق حساس به حیات وحش اختصاص دهند. .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *