زنده گیری غیرقانونی حیوانات وحشی در خراسان جنوبی!

طبق گزارش مجله دوست دار محیط زیست،مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی گفت: حتی اگر به دلیل تغذیه دستی ، غیرانسانی بودن و عدم مهارت های لازم برای زندگی طبیعی از طرف مجرم کشف و بازیابی شوند ، حیوانات وحشی و گیاهان زنده که زنده مانده اند نمی توانند به منطقه طبیعی بازگردند. برای جلوگیری از این کار ، آنها باید به زندگی در اسارت ادامه دهند ، زندگی که در آنها دوام نخواهد داشت.

حسن اکبری در گفت‌وگو با مجله دوست دار محیط زیست اظهار کرد: پدیده گرد و غبار، پسماند، شکار غیرمجاز را از مهم‌ترین چالش‌های محیط زیستی استان است.

وی افزود: در راه پیشگیری و حل موضوعات و مسائل زیست محیطی در استان علاوه بر همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط، سرمایه‌های اجتماعی که همان مردم نیز هستند، موثر خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی ۲۵ درصد از تنوع زیستی کشور را دربردارد، افزود: اگر بخواهیم محیط زیست را حفظ کنیم باید کار فرهنگی انجام شود.

وی اظهار کرد: علی رغم کنترل و حفاظت منطقه‌ها، اما متاسفانه به دلیل تعداد کم محیط بانان بعضا شاهد شکار غیرمجاز در منطقه هستیم که همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط و به خصوص مردم بومی و محلی منطقه در این راستا کارگشا و موثر خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: هرساله با شروع فصل بهار زاد و ولد حیوانات وحشی آغاز می‌شود و زیر چتر حمایت و حفاظت محیط بانان حفاظت محیط زیست به زندگی خود ادامه می‌دهند، اما در این میان زنده گیری نوزادان حیات وحش از جمله تخلفات زیست محیطی است که بعضی از افراد سهوا یا از روی عمد  اقدام به آن می‌کنند.

اکبری با اشاره به رواج زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی در فصل زاد و ولد، اظهار کرد: در این فصل از سال برخی افراد سودجو و متخلف اقدام به زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی می‌کنند که لطمات جبران‌ناپذیری به طبیعت وارد می‌کند چراکه علاوه بر حذف یک گونه جانوری از طبیعت که سال‌ها می‌تواند زادآوری داشته باشد، قطعا در ادامه نسل خلل ایجاد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: نوزادان حیات وحش زنده گیری شده حتی در صورت کشف و باز پس گیری از متخلفان به دلیل تغذیه دستی، انس با انسان و عدم آموزش مهارت‌های لازم برای زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه‌های طبیعی را ندارند و به ناچار باید ادامه زندگی خود را در اسارت به سر ببرند که تحت این شرایط زندگی آنها دوام نخواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: بعضا مشاهده شده برخی از مردم و علاقمندان به حیات وحش با مشاهده نوزادان حیات وحش در مناطق، از سر دلسوزی و کمک به حیوانات اقدام به زنده گیری و تحویل آن‌ها به محیط بانان و یا ادارات حفاظت محیط زیست می‌کنند که توصیه می‌شود در صورت مشاهده نوزادان حیوانات وحشی در طبیعت هیچ‌گونه اقدامی برای گرفتن آن‌ها نکنند و مراتب را به ماموران یگان حفاظت محیط زیست مستقر در مناطق و یا از طریق شماره تماس ۱۵۴۰ اطلاع دهند تا در صورت نیاز اقدامات لازم انجام گیرد.

اکبری گفت: سودجویان هر ساله هزاران تله زنده گیری «هوبره» را در دشت‌های مرزی خراسان جنوبی برای زنده گیری و قاچاق این پرنده کمیاب به کشورهای عربی جاگذاری می‌کنند که این اقدام نسل این پرنده را در معرض نابودی قرار داده است.

وی افزود: علاقه اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس به شکار هوبره سبب شده هر ساله افرادی سودجو، مرزنشینان را تحریک به زنده‌گیری این پرنده کمیاب کنند و متاسفانه سود هنگفت شکار هوبره نصیب سودجویان و دلالان در سایه نشسته می‌شود و افرادی که در روستاها، تحت تاثیر حرف‌های واسطه‌ها می‌شوند به بهاء ناچیزی در غارت این سرمایه‌های زیستی شریک می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: از آنجایی که اکثر قاچاقچیان دستگیر شده افراد محلی و بومی منطقه بوده‌اند، مردم محلی می‌توانند بهترین همیاران محیط زیست در برخورد با پدیده قاچاق پرندگان و جانوران باشند یقینا باندهای قاچاق هوبره در بلند مدت بیشترین ضرر را به زندگی مردم بومی و محلی می‌رسانند چرا که هوبره یک حلقه از زنجیره حیات برای حفظ تنوع زیستی در مناطق بیابانی است.

اکبری ادامه داد: کم شدن پوشش گیاهی در فرایند زنده‌گیری و افزایش گرد و غبار از دیگر آسیب‌هایی است که در شکار هوبره به مردم بومی و محلی منطقه وارد می‌شود .

وی با بیان اینکه اگر شکار و قاچاق هوبره که گونه نادر و در معرض خطری است، متوقف نشود ، ننگ دیگری در تاریخ زیست محیطی ما ظاهر می شود: مرز شرقی خراسان جنوبی ، به ویژه مرز زیرکوه و برخی مناطق شهرها در این بین اتفاق می افتند و خسارت به منابع بیولوژیکی کشور بسیار ناچیز است.

مدیر اداره حفاظت محیط زیست ایالت خراسان جنوبی یادآور شد: توسعه فرهنگی که آموزش های زیست محیطی لازم را برای گروه های مختلف هدف فراهم کند مهمترین راه حفاظت از محیط زیست است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *