دلیل آلودگی بیشتر هوای تهران در شرایط تعطیلی مراکز آموزشی چیست؟!

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به آلودگی هوای تهران در پاییز امسال با وجود تعطیلی مراکز آموزشی ، گفت: سفرهای آموزشی فقط حدود 25٪ از کل سفرهای شهری را تشکیل می دهند اما فراموش نکنیم که بسیاری از شهروندان که قبلاً از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کردند اکنون به دلیل گسترش ویروس کرونا از اتومبیل شخصی خود استفاده می کنند.

به گزارش مجله دوستدار محیط زیست ، حسین شهیدزاده با بیان اینکه شرایط جوی تأثیر غیر قابل انکاری بر کیفیت هوا دارد ، گفت: به عنوان مثال ، در مهرماه سال جاری ، تهران 8 روز متوالی را پشت سر گذاشت که در آن باد مناسب وجود ندارد آلاینده ها برای خروج از هوا. ” شهر را داشته باشید ، سر تکان دهید.

وی خاطرنشان کرد: سرعت مناسب باد برای رفع آلودگی هوای شهر 4 تا 5 متر در ثانیه است. اگر در آن 8 روز ، سرعت باد فقط یک یا دو متر در ثانیه بود ، وی گفت: وقتی آلودگی رخ می دهد ، باید راهی برای خروج از این آلودگی وجود داشته باشد که نمونه ساده آن زودپز پر از آب و بخاری است. با سوپاپ خروجی بخار وجود ندارد.

شهیدزاده با بیان اینکه در فصول سرد سال همه اتفاقاتی که منجر به افزایش آلودگی می شود دست به دست هم می دهند ، تصریح کرد: در پاییز هوا تمایل به خنک شدن دارد و سوخت بیشتری مصرف می شود در حالی که افراد در فصول گرم از آنها دوچرخه سواری می کنند یا در شهر قدم می زنند و ترجیح می دهند در فصل سرما از ماشین شخصی خود استفاده کنند.

وی با اشاره به افزایش مصرف گاز شهری در نیمه دوم سال اظهار داشت: در نتیجه کمبود گاز برخی صنایع ، نیروگاه ها و پالایشگاه ها را مجبور به استفاده از سوخت های جایگزین بسیار آلاینده مانند گازوئیل و مازوت می کند که از دیگر موارد عوامل تشدید کننده آلودگی هوا در تهران. ” می شود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه پدیده وارونگی یا وارونگی دما یکی از دلایل اصلی آلودگی هوای تهران در پاییز و زمستان است ، تصریح کرد: وقتی هوای آلوده با تهویه طبیعی از شهر خارج نشود و طبیعت در حالتی که هوا در آن ساکت است. و اگر وارونگی دما رخ دهد ، شاخص آلودگی هوا از حد مجاز فراتر رفته و ناسالم می شود که از ابتدای پاییز امسال شاهد آن بوده ایم.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ، وی با تأکید بر تأثیر تغییر روش محاسبه شاخص کیفیت هوا در سال جاری و سخت گیری بیشتر آن نسبت به سالهای گذشته اظهار داشت: اگر محاسبه کیفیت هوا از اول آوریل تا 11 نوامبر انجام شود سال طبق محاسبه سالها پیش از این ، هوای تهران برای گروههای حساس 26 روز روشن ، 167 روز قابل قبول و 33 روز ناسالم بود ، در حالی که طبق یک محاسبه دقیق جدید ، 15 روز تمیز ، 159 روز قابل قبول ، 50 روز ناسالم برای حساس گروه ها و دو روز ناسالم. ثبت نام شده برای همه در تهران.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *