در ساوه از فصل جدید سریال “سرطان‌کاری”رونمایی شد.

وی افزود: جلوگیری از ورود پساب خانگی به آبی که به مصرف کشاورزی این روستا می‌رسد نیازمند تخصیص اعتبار به میزان حدودا ۸۰۰ میلیون ریال است تا بتوان با احداث شبکه لوله گذاری مسیر پساب خانگی را به نقطه‌ای دیگر و براساس ضوابط زیست محیطی هدایت کرد.

آلودگی آب شرب!

وی همچنین به آلودگی مخزن آب شرب این روستا نیز اشاره کرد و افزود: به دلیل باز بودن کانال آب هدایت شده از چشمه بالادستی این روستا، ساکنین روستا اقدام به شست‌وشو با مواد شوینده در این کانال می کنند و بعضا حیواناتی نظیر سگ و گربه نیز از این آب استفاده می‌کنند و این آب در نهایت وارد مخزن آب شرب می‌شود. گرچه عملیات کلرزنی و گندزدایی انجام می شود، اما همچنان احتمال آلودگی آب شرب وجود دارد. براین اساس لازم است ضمن محصور کردن آب جاری شده از چشمه، کانال آب هدایت شده به مخزن نیز پوشانده شود.

بخشدار بخش نوبران نیز گفت: تاکنون احداث اصولی شبکه فاضلاب در هیچ یک از روستاهای استان مرکزی که بخش نوبران را نیز شامل می‌شود انجام نشده است و لازم است تا با تخصیص اعتبار ویژه‌ای برای ساماندهی فاضلاب روستایی، این معضل زیست محیطی برطرف شود.

مزلقان مقصد آب های آلوده!

“یوسف حیدری” افزود: موضوع اختلاط پساب خانگی با آب قنات صرفا مختص روستای غازم آباد نیست و در برخی روستاهای دیگر این بخش نیز وضعیت به همین منوال است. فاضلاب خانگی روستای کله‌دشت که در فاصله کمتری تا غازم‌آباد قرار دارد و حتی تمامی روستاهای حاشیه رودخانه مزلقان ساوه، به این رودخانه هدایت می‌شود.

وی در مورد برآورد هزینه ساخت شبکه فاضلاب در روستاها گفت: باید کار کارشناسی و برآورد هزینه انجام شود و با اختصاص اعتبارات لازم این مشکل زیست محیطی مدیریت و حل شود.

بخشدار نوبران افزود: در روستای قاسم آباد به دلیل اینکه پساب خانگی مستقیماً با آب قنات مخلوط شده و وارد زمین می شود ، باعث اعتراض کشاورزان و اهالی و همچنین روستاهای مجاور رودخانه مازلقان شده است ؛ آب آلوده وارد رودخانه می شود و به مصرف پایین دستی کشاورزی می رسد و متأسفانه این موضوع برای بهره برداران اهمیتی ندارد ، اگرچه اهمیت آلودگی رودخانه بسیار بیشتر است و پیامدهای زیست محیطی منفی در این رودخانه دارد.

وی افزود: جلوگیری از ورود پساب خانگی به آبی که به مصرف کشاورزی این روستا می رسد نیاز به تخصیص اعتباری به مبلغ حدود 800 میلیون ریال دارد تا بتوانیم با احداث لوله کشی مسیر پساب خانگی را به نقاط دیگر هدایت کنیم. شبکه بر اساس معیارهای زیست محیطی. ”

آلودگی آب آشامیدنی!

وی همچنین به آلودگی مخزن آب آشامیدنی روستا اشاره کرد و افزود: با توجه به باز شدن کانال آب منتهی به چشمه بالادست این روستا ، اهالی روستا با مواد شوینده در این کانال شستشو می کنند و بعضا حیواناتی مانند سگ و گربه ” از این آب استفاده می شود و این آب در نهایت وارد مخزن آب آشامیدنی می شود. اگرچه عملیات کلرزنی و ضد عفونی انجام می شود ، اما آب آشامیدنی هنوز آلوده است. بر این اساس ، برای پوشاندن کانال آب هدایت شده به مخزن ، لازم است آب جریان یافته از چشمه را محصور کنید.

بخشدار نوبران همچنین گفت: تاکنون ساخت اولیه شبکه فاضلاب در هیچ یک از روستاهای استان مرکزی که منطقه نوبران را نیز شامل می شود انجام نشده و لازم است با اختصاص اعتبارات ویژه این مشکل زیست محیطی برطرف شود. برای ساماندهی فاضلاب روستایی.

مازلقان مقصد آب آلوده است!

“یوسف حیدری” افزود: موضوع اختلاط فاضلاب خانگی با آب قنات فقط به روستای قاسم آباد محدود نمی شود و در برخی دیگر از روستاهای این بخش ، وضعیت به همین منوال است. فاضلاب خانگی روستای کلاهدشت که کمتر از قاسم آباد واقع شده و حتی تمام روستاهای حاشیه رودخانه مازلقان ساوه به این رودخانه هدایت می شود.

وی در مورد برآورد هزینه احداث شبکه فاضلاب در روستاها گفت: باید کار کارشناسی و برآورد هزینه انجام شود و با تخصیص اعتبار لازم این مشکل زیست محیطی مدیریت و حل شود.

بخشدار نوبران افزود: در روستای قاسم آباد به دلیل اینکه پساب خانگی مستقیماً با آب قنات مخلوط شده و وارد زمین می شود ، باعث اعتراض کشاورزان و اهالی و همچنین روستاهای مجاور رودخانه مازلقان شده است ؛ آب آلوده وارد رودخانه می شود و به مصرف پایین دستی کشاورزی می رسد و متأسفانه این موضوع برای بهره برداران اهمیتی ندارد ، اگرچه اهمیت آلودگی رودخانه بسیار بیشتر است و پیامدهای زیست محیطی منفی در این رودخانه دارد.

تأمین آب آشامیدنی نیز دشوار است

وی افزود: با توجه به منابع اعتباری محدود در زمینه آب و فاضلاب ، در حال حاضر اولویت تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز روستاییان است ، اگرچه در تأمین آب آشامیدنی این منطقه نیز با مشکل روبرو هستیم.

حیدری در خصوص تخصیص اعتبار روستایی برای مدیریت فاضلاب گفت: متأسفانه هیچ بخشی برای تخصیص اعتبار روستایی برای اجرای شبکه فاضلاب و ساماندهی آن وجود ندارد و باید از سایر خطوط اعتباری استفاده شود.

نیاز به مشارکت عمومی و AFA برای حل این مشکل

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی که به این روستا سفر کرده بود ، در مورد آب شرب غیر بهداشتی این روستا گفت: به دلیل عدم کلر مناسب وضعیت آب آشامیدنی این روستا خوب نیست و باید این مشکل وجود داشته باشد با مشارکت مردم و دفتر AFA حل شده است. حل شود

حجت الاسلام محمد سبزی به اختلاط فاضلاب خانگی روستا با آب قنات به عنوان یک مشکل زیست محیطی اشاره کرد و افزود: مخلوط شدن فاضلاب خانگی با آب قنات در این روستا باعث آلودگی آب و ورود آن به زمین های کشاورزی و باغات شده است ، سلامت مضر و تهدیدآمیز مصرف کنندگان غذا

وی با تأکید بر لزوم تلاش سرویس دهندگان خدمات شهری و روستایی برای ساماندهی فاضلاب خانگی به منظور داشتن محیطی سالم از مسئولان خواست با جدیت به این موضوع رسیدگی کرده و مانع از آبیاری اراضی پایین دست با آب از مخلوط شدن فاضلاب خانگی با آب قنات شوند. .

ساوه با تولید بیش از 70 نوع محصول کشاورزی و باغی قطب کشاورزی استان مرکزی است و موضوع آبیاری باغات و مزارع این شهرستان موضوع جدیدی نیست و بی سابقه است. در چندین گزارش ، مجله دوستدار محیط زیست به تشریح این معضل زیست محیطی در شهر و روستاهای این شهر پرداخته است.

یافتن راهی برای برون رفت از این تهدید جدی برای بهداشت عمومی مستلزم تلاش و اراده جمعی مسئولان و متصدیان کشاورزی است ، موضوعی که در گزارش های قبلی بر آن تأکید شده بود. در حقیقت ، به نظر می رسد حل این مشکل مستلزم تشکیل کارگروه تخصصی به ریاست استانداری با عضویت در دستگاههای اجرایی مانند محیط زیست ، دانشکده علوم پزشکی ، شرکت آب و فاضلاب ، شهرداری ، جهادکشاورزی است. و … برای حل این مشکل برای همیشه لطفا برای. و هر بار این باغ را ترک نکنید.

پیش از این گزارش “آنها در اینجا سرطان رشد می کنند” که در تاریخ 30 ژوئیه 2016 منتشر شده بود و “این بار آنها مجبور به سرطان می شوند!” که در تاریخ 13 نوامبر 2009 در خروجی مجله دوستدار محیط زیست منتشر شد ، فاجعه کشاورزی ساوه را آشکار کرد.

فاضلاب متروکه ای که مزارع جنوب و جنوب شرقی ساوه را آبیاری می کرد ، حاصل تجمع رواناب شهری بود و پس از انباشت ، از طریق نهرها وارد زمین های این منطقه شد و درصد آلودگی زیاد آنها بسیار نگران کننده به نظر می رسید. این اتفاق می افتد ، این جریان فاضلاب است که هنوز در میان محصولات کشاورزی ساوه و این بار در روستاهای این شهر جریان دارد و باید راه حلی برای آن یافت.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *