در دوران کرونا پیش‌بینی‌های هواشناسی با چه مشکلاتی رو به رو است؟

 

صادق ضیاییان در گفت و گو با مجله دوست دار محیط زیست با اشاره به اینکه برخی تجهیزات هواشناسی برای پیش بینی وضعیت هوا در هواپیماهای مسافربری بین المللی نصب شده است ، اظهار داشت: این هواپیماها اطلاعات آب و هوا را به گیرنده های زمینی در مسیر پرواز ارسال می کنند و سرانجام پس از تجزیه و تحلیل ، این داده ها در سایت های مشهور جهان بارگذاری می شوند. “و به پایگاه داده آب و هوا در جهان تبدیل شوید.

وی در ادامه با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا باعث کاهش این پروازهای بین المللی و در نتیجه کاهش داده های هوا می شود ، ادامه داد: “از آنجا که هوا حتی در سطح محلی یا منطقه ای مرز نمی شناسد ، پیش بینی های هواشناسی به داده های اولیه مدل های جهانی نیاز دارد.” زیرا اگر آب و هوا تغییر کند در هر گوشه از زمین اتفاق افتاده است و ما اطلاعات کاملی نداریم ، در نتیجه تمام جهان تحت تأثیر این کمبود اطلاعات قرار خواهند گرفت.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع WMO با اشاره به اینکه کاهش فعلی سفر و در نتیجه کاهش تعداد مشاهدات هواپیما در سراسر جهان با مشکل روبرو شده است ، اظهار داشت: این مشکل باعث کاهش دقت پیش بینی هوا و سیستم های بارشی می شود. .

به گفته ضیاییان ، علاوه بر محدودیت کرونا در پروازهای بین المللی ، دفعات این پروازها در چین نسبت به سایر مناطق جهان کمتر است ، که خود بر پیش بینی های هوا بر اساس داده های هواپیمایی تأثیر می گذارد.

وی ادامه داد: کشورهای همسایه ما ، از جمله عراق و افغانستان ، ایستگاه های هواشناسی بسیار کمی و داده های آب و هوایی ضعیفی دارند.

به گفته مدیر کل پیش بینی ها و هشدار سریع WMO ، در این حالت می توان از تصاویر ماهواره ای استفاده کرد ، اما این تصاویر دقت ایستگاه های زمینی هواشناسی را ندارند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *