درصد بسیار بالایی از آبخوان‌ها شرایط نامساعدی دارند

به گزارش مجله دوست دار محیط زیست گفت: 67 درصد سفره های زیرزمینی کشور در مناطق بحرانی در وضعیت بحرانی قرار دارند اما هنوز زمان بازیابی باقی مانده و باید با برنامه ریزی دقیق میزان بارندگی و جاری شدن سیلاب در زمین را کنترل کنیم. مدیرکل دفتر کنترل سیل و مدیریت سفره آب سازمان جنگل ها گفت.

ابوالقاسم حسین پور با اشاره به شدت خاک در دراز مدت ، می تواند منجر به از بین رفتن امکانات ذخیره آب زیرزمینی شود ، اظهار داشت: به عبارت دیگر ، در این موارد ، سفره های زیرزمینی توانایی خود را برای بازسازی از دست داده اند و این تهدید طولانی مدت تهدیدهای سفره های زیرزمینی است.

وی همچنین با بیان اینکه زمین وسیله ای برای ترمیم سینک ظرفشویی و زیرزمینی ندارد گفت: برای جلوگیری از غرق شدن و از بین رفتن آب ، باید در وهله اول جریان را متوقف کرد. ، علی رغم اینکه آبهای زیر آب در ایران در معرض خطر و تهدید قرار دارند ، خوشبختانه آنها توانایی بهبودی خود را از دست نداده اند و هنوز جای بازیابی وجود دارد.

مدیر کل سیلاب و رصدخانه وزارت جنگلداری ، مراتع و سازمان آبخیزداری ، گرچه ما در حال سازماندهی مجدد برخی از مناطق کشور در داخل کشور هستیم ، مناطق اصلی و اهمیت آب در زیر دریا هنوز هم قابل بازیابی است. در صورت عدم کنترل ، از بین رفتن زهکشی اجتناب ناپذیر است.

حسین پور گفت ، در بحث بازسازی غذا و آب ، یکی از راهکارهای مثبت اجرای پروژه های آب و توزیع سیل ، گفت: 1000 متر مکعب در هکتار پروژه پروژه ای که می تواند تا 5000 متر مکعب در هکتار آب زیرزمینی نفوذ کند. بنابراین ، باید سعی کنیم با کنترل بارندگی و جاری شدن سیل ، آبهای زیرزمینی را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر رودخانه های ما 140 میلیارد متر مکعب مخزن دارند اما مساحت نفوذ پذیر کشور 63 میلیون هکتار است و پتانسیل بالقوه دارد بیش از 40 میلیارد متر مکعب آب ذخیره کنید. ” بنابراین ، سرمایه گذاری در پرورش آبزیان ، دشت سیلاب و مواد مغذی آبخوان باید به شدت سرمایه گذاری شود.

مدیر کل سازمان کنترل و کنترل سیل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت که بی توجهی به آلودگی آب های زیرزمینی می تواند ایمنی زیستی ما را در آینده به خطر بیندازد و عواقب عمیقی را به دنبال داشته باشد اقتصادی و اجتماعی. هفت برنامه توسعه می تواند تأمین آب کشور را احیا کرده و از سلامتی و تغذیه ما اطمینان حاصل کند.

حسین پور افزود: 609 دشت مهم در كشور وجود دارد كه رودخانه های اصلی خود را داریم اما متأسفانه 67 درصد این دریاچه ها تعادل ناموزونی دارند و در موقعیت محدودی قرار دارند. و مهم است ، اما این سفره های زیرزمینی هنوز فرصتی برای پر کردن و دریافت باران دارند. ” اگر اضافه برداشت کنترل شود و ما به سمت پایداری آنها برویم ، آنها جو دارند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه باید بتوانیم مقدار قابل توجهی از بارندگی و جاری شدن سیل را در آبهای زیرزمینی و چشمه های کشور ذخیره کنیم ، گفت: “با انجام این کار ، از زیر زمین محافظت کرده و از منابع آبی ما محافظت کنید برای این کار ، مصرف کنندگان به گزینه های ملی نیاز دارند ، الزامات را جمع آوری می کنند و یک برنامه جامع برای احیا و صرفه جویی در مصرف آب ارائه می دهند – مشاغل ، تولید ، مسکن و موارد دیگر به آن بستگی دارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *