داستان قطع درختان جنگل در شمال کشور چیست؟

در پی انتشار خبر قطع درختان جنگل در دشت های شمال کشور ، معاون جنگلداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت: سازمان جنگل ها به دنبال بهره برداری از مناطقی است که در آن چوب کاشته است.

عباسعلی نوبخت در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست اظهار داشت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه ، دولت موظف است امکانات لازم برای توسعه کشت چوب و واردات مواد اولیه صنایع چوب را به دستگاه های مربوطه ارائه دهد. از طرف دیگر طبق همین قانون بهره برداری از جنگل های شمال ممنوع است و اکنون با توجه به شرایط تحریم در کشور باید بتوانیم نیاز صنایع چوب را برآورده کنیم.

وی ادامه داد: از سال های گذشته ، هم در اراضی ملی – كه توانایی كشت چوب وجود دارد – و هم به استثنای مردم ، كشت چوب انجام می شود همچنین سازمان جنگل موظف است عملیات كشت چوب را انجام دهد. در مساحتی حدود 75000 هکتار. ” . بنابراین ، موسسه تحقیقات جنگل و مرتع مطالعاتی را در سراسر کشور انجام داده و مناطقی را شناسایی کرده است که توانایی کشت چوب را دارند.

نوبخت در ادامه با اشاره به اینکه از سال های گذشته در برخی از اراضی حاشیه دشت های استان گیلان ، کشت چوب با استفاده از گونه های مختلف مانند صنوبر انجام می شود ، تصریح کرد: ما به دنبال بهره برداری از مناطقی هستیم که کشت چوب در آنها براساس کارشناسی انجام می شود مطالعات میدانی.” من انجام داده ام.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور با تأکید بر اینکه در برخی مناطق جنگلی عملیات زادآوری را انجام می دهیم و هدف ما به هیچ وجه استخراج چوب نیست ، گفت: در عملیات پرورش جنگل ، پایه هایی که سالم و می تواند در آینده اگر آنها درختان بزرگی شوند قطعاً حفظ می شوند اما در حال حاضر به دلیل شرایط تحریم نمی توانیم مقدار مورد نیاز صنعت واردات چوب را داشته باشیم. بنابراین ، مدیریت مناطق کشت چوب در دستور کار است.

وی اظهار داشت که در این شرایط براساس تصمیمات کارشناسی ادارات مختلف از جمله شورای عالی جنگل و معاون وزیر جنگلداری ، برداشت درختان صنوبر که در چارچوب طرح کشت چوب کاشته شده اند بلامانع اعلام شده است. چوب یک جنگل طبیعی نیست.

نوبخت در پایان توضیح داد: در برخی مناطق که عملیات کشت چوب انجام شده ، زندگی طبیعی و بازآفرینی گیاهان به اکوسیستم و منطقه برگشته است ، بنابراین ما به دلیل گیاهان به دنبال قطع فقط درختان صنوبر در این مناطق هستیم. بازآفرینی. ” بگذارید بگوییم که آنها برای کشت چوب کاشته شدند. از طرف دیگر ، در مناطقی که زندگی به آنها بازگشته است ، پس از قطع درختان صنوبر ، مجدداً درخت خواهیم کاشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *