خطر سایت پسماند زباله آزادشهر برای مردم

نماینده ساکنان رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان مشکلات منطقه تمرین آزادشهر گفت: جان حدود 250 هزار نفر در شهرها و روستاهای اطراف آن در خطر است.

به گزارش مجله دوستدار محیط زیست ، گلام علی كوشاری ، در هشدار ثبت شده در اصل 50 قانون اساسی ، صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه علنی مجلس گفت: “حفاظت از محیط زیست به عنوان یك وظیفه عمومی در قانون اساسی در نظر گرفته شده است ، بنابراین فعالیت های اقتصادی و سایر موارد آلودگی محیط زیست یا خسارت جبران ناپذیر ممنوع است.

وی افزود: 15 سال پیش محل دفن زباله آزادشهر علیرغم اینکه در شرق استان گلستان گزینه های مختلفی برای این منظور وجود داشت و مکان یا ارزیابی زیست محیطی سایت به درستی انجام نشده بود ، در دو کیلومتری آزادشهر ایجاد شد. با توجه به اینکه مساحتی که این شی برای آن طراحی شده حدود 8 هکتار است ، ظرفیت شی کاملاً به اتمام رسیده است و علیرغم هشدارهای متعدد اداره اصلی حفاظت از محیط زیست گلستان ، مقامات مربوطه این هشدارها را که باعث کشته شدن حدود 250 هزار نفر شد ، نادیده گرفتند. … شهرها و روستاهای اطراف تاسیسات در معرض خطر هستند.

این نماینده مجلس ادامه داد: من از سازمان محیط زیست و فعالان محیط زیست می خواهم که در این موضوع ورود کنند و مقامات نظارتی این موضوع را از نزدیک رصد کنند. برخلاف آنچه در ارزیابی سایت نشان داده شده است ، نشت شیرابه زباله به منابع آب زیرزمینی یکی از مشکلات اصلی سایت است. در بحث ارزیابی سایت ، نشان داده شد که برای کنترل شیرابه سایت چه باید کرد ، اما تاکنون هیچ اقدامی برای از بین بردن لکه های حاصل نشده و هیچ اقدامی انجام نشده است.

کوهساری با ادعای اینکه این سایت توسط سازمان مدیریت پسماند استان گلستان اداره می شود ، اظهار داشت: حدود 250 هزار نفر از ساکنان آزادسهرا ، نگین شهر ، مینودشت و گنبدکاووس و روستاهای اطراف با مشکلاتی از جمله بوی نامطبوع سایت روبرو شده اند. بوی آن باعث آزار افراد می شود. ما انتظار داریم که مقامات وزارت کشور اقدامات لازم را برای جلوگیری از مشکلات جدی انجام دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *