خطر احتمالی طغیان مخرب در 11 حوضه رودخانه شمال تهران.

مدیرکل دفتر کنترل سیل و آبخوان داری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به اینکه شمال تهران دارای 11 حوزه مخرب مخرب است ، گفت: به طور کلی بیش از 1200 مورد شهرها و شهرهای ایران در معرض خطر جاری شدن سیل قرار دارند.

ابوالقاسم حسین پور در گفتگو با مجله دوستانه محیط زیست ضمن اشاره به اینکه تهران در 40 سال گذشته در سال 1987 یکی از مخرب ترین سیلاب های کشور را تجربه کرده است ، گفت: با توجه به جمعیت تهران و از آنجا که سیل شدید در پایتخت پیش از در واقع ، اقدامات پیشگیرانه باید در دستور کار چندین آژانس قرار گیرد. متأسفانه ، در سال های اخیر ، به دلیل تغییرات آب و هوایی ، با افزایش باران و در نتیجه افزایش سیل در مناطق مختلف روبرو شده ایم. بنابراین ، احتمال طغیان مخرب در حوضه های آبخیز حاکم بر جمعیت کشور افزایش یافته است.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور اولویت را برای اجرای اقدامات آبخیزداری و کنترل سیلاب در حوزه های آبخیز حاکم بر شهر تهران قرار داده است ، اظهار داشت: حتی در این زمینه مکاتبات با سازمان مدیریت بحران ، فرمانداری و شهرداری تهران برگزار شده است و طی هفته گذشته جلسه ای با هدف جلوگیری از بدتر شدن خسارات سیل در کلانشهر تهران برگزار شد.

حسین پور با اشاره به اینکه وقوع سیل در تهران ممکن است با سایر مناطق کشور متفاوت باشد ، توضیح داد: عواملی مانند وضعیت حوضه رودخانه در بالادست تهران ، شیب های تند که بر شهر مسلط است ، شهرنشینی بیش از حد و حذف رواناب در پایتخت است. ، شرایط را برای تشدید سیل فراهم می کند ، به همین دلیل ضروری است که به برنامه مدیریت سیل در تهران به روش خاصی نزدیک شویم.

طغیان های تهران از نوع مخزنی است

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و مدیریت سفره آبخوان سازمان جنگل ها ، علفزارها و آبخیزداری ادامه داد: سیلاب هایی که در تهران اتفاق می افتد را سیل “مخزن” می نامند. سیل به حدی شدید است که رسوبات و سنگ های بزرگ را از بالا شستشو می دهد. به عنوان مثال ، صخره در میدان تجریش نتیجه طغیان بقایای تهران در حوضه های دربند و گلابدره است که نشان دهنده قدرت تخریبی سیل در حوضه های آبخیز تهران است.

تهران دارای 17 حوضه سیل است

به گفته وی ، در مجموع 17 حوضه رودخانه با 70 هزار هکتار مساحت بر شهر تهران مسلط هستند که از این تعداد در 11 حوزه رودخانه ای با مساحت 50 هزار هکتار سیل تخریبی وجود دارد. بیشتر این حوضه های آبخیزداری در ارتفاعات شمالی تهران از جمله وردیج واریش ، ولنجک ، دارکا ، دربند ، گلابدره ، فرحزاد ، کن و دارآباد واقع شده اند.

درخواست از شهرداری تهران برای کنترل سیلاب در بالادست پایتخت

حسین پور افزود: سازمان جنگلداری متناسب با منابع و امکاناتی که در اختیار دارد ، طی چند سال گذشته برنامه هایی برای کنترل سیل در این حوزه ها در دستور کار داشته است ، اما به هر حال اعتبارات و همکاری بیشتری لازم است. از نمایندگیهای دیگر “. برای اجرای برنامه های لازم کنترل سیل در تهران در مرحله اول به 200 میلیارد تومان بودجه نیاز داریم. ما همچنین برای كنترل آن قبل از وقوع سیل در بالادست تهران و جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر ، مشاركت شهرداری تهران را درخواست كرده ایم.

مدیرکل دفتر مدیریت سیل و آبخوان سازمان مدیریت جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری با تأکید بر اینکه طرح آبخیزداری و کاهش خطرات سیل در مراکز جمعیتی کشور باید در اسرع وقت تصویب شد ، وی گفت: و در برنامه هفتم توسعه ، این موضوع باید به روش خاصی رسیدگی شود.

1200 شهر و روستا در ایران در معرض خطر جاری شدن سیل قرار دارند

وی با بیان اینکه 40 میلیون هکتار از حوزه رودخانه های کشور مشرف به شهرها و مناطق مسکونی است و می توان گفت بیش از 1200 شهر و شهر در ایران در معرض خطر طغیان قرار دارند ، افزود: نیاز به افزایش مقاومت در برابر این موارد است. مناطقی که با خطر سیل مواجه هستند اقدام کنید.

حسین پور در پایان با تأکید بر اینکه سازمان جنگل ها به تنهایی نمی تواند مشکل سیلاب در کشور را حل کند ، گفت: قطعاً در این زمینه به مشارکت دستگاه های ذیربط نیاز داریم. حریم رودخانه ها باید تحت نظارت مقامات رعایت شود و راهروها از سیلاب پاکسازی شوند. توسعه کمربندهای سبز شهری ، لایروبی کانال ها و رودخانه ها و غیره برخی از اقداماتی است که می تواند در مدیریت و پیشگیری از سیل کمک کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *