خسارت‌های جبران ناپذیر به حیات وحش

در حالی که تغذیه حیواناتی که در خیابان ها پرسه می زنند و گاهی روی استخوان هایشان پوستی وجود دارد اقدامی دلسوزانه و دوست داشتنی است ، اما کارشناسان معتقدند که این عمل باعث افزایش جمعیت این حیوانات و ایجاد مشکلات بسیاری خواهد شد. یک کارشناس زیست محیطی و مدیریت حیات وحش می گوید تغذیه سگ های ولگرد باعث افزایش جمعیت کنترل نشده آنها می شود و مشکلات زیادی را برای حیات وحش و جامعه ایجاد می کند.

عبدالله سالاری در مصاحبه گفت: “سگ موجودی است که توسط انسان پرورش یافته و اهلی می شود. سگ بخشی از چرخه طبیعی اکوسیستم نیست و در طبیعت جایی ندارد و باید با انسان زندگی کند.” بنابراین ما نمی توانیم جایی را در طبیعت برای این موجود تصور کنیم.

سگ های ولگرد در محیط های طبیعی و انسانی خطراتی را تهدید می کنند. »سگ های ولگرد در محیط های طبیعی برای حیوانات بومی یک منطقه دشمن زنده هستند. “از یک طرف آنها با گوشتخواران محلی مانند گرگ ، روباه ، شغال و غیره در تضاد هستند ، از طرف دیگر از طریق این منابع غذایی علاوه بر اینکه دشمن زنده حیوانات دیگر مانند پرندگان و گیاهخواران هستند ، از سایر گوشتخواران تغذیه می کنند.

سالاری ادامه داد: “وجود سگ های ولگرد در مناطق حفاظت شده یکی از بزرگترین مشکلات کاهش غیر طبیعی جمعیت حیات وحش است.” به عنوان مثال ، در منطقه حفاظت از ویرجین استان تهران ، در طول فصل تولید مثل سگهای ولگرد به گیاهخواران بزرگ از جمله قوچ ، گوسفند ، کل بز و بز حمله می کنند و به آنها غذا می دهند و به طور فزاینده ای به جمعیت سگ اضافه می شوند. گونه های حیات وحش ، منطقه ای با تعداد زیادی سگ ولگرد ، اکنون به ندرت دیده می شود.

این کارشناس حیات وحش گفت: یکی از مهمترین و خطرناک ترین موضوعات موجود در مورد وجود سگ های ولگرد در انسان ، انتقال بیماری به دام ، انسان و سایر گونه های جانوری از طریق این حیوان است. علاوه بر این ، به دلیل تراکم بالای جمعیت سگ های ولگرد در مناطق شهری ، در صورت ابتلا به هاری ، می توانند خطر زیادی برای افراد ، به ویژه کودکان و گروه های ضعیف تر ایجاد کنند ، و بنابراین مشکلات بسیاری را برای جامعه ایجاد می کنند و برخی از گونه ها را تهدید می کنند. در شهرها ، حیات وحش انواع پرندگان و روباه ها محسوب می شود.

غذارسانی باعث افزایش مدیریت نشده جمعیت سگ‌های بلاصاحب می‌شود

این کارشناس حیات وحش از تغذیه سگ های ولگرد و سایر حیوانات در شهر و در محیط های طبیعی انتقاد کرد: “تغذیه سازمان یافته از سگ های ولگرد یکی از دلایل اصلی افزایش کنترل نشده جمعیت آنها است ، زیرا تولید منابع تولید مثل به طور مساوی متناسب است.” بدون هیچ گونه کنترل جمعیت در آنها رشد می کند.

“وضعیت حیات وحش در برخی از مناطق کشور بسیار شکننده است و ما نباید استرس اضافی را با غذا ایجاد کنیم و بنابراین تعداد سگ های ولگرد را برای حیات وحش افزایش دهیم.” بنابراین لازم است هرچه سریعتر برای کنترل و مدیریت جمعیت سگهای ولگرد راه حلی پیدا شود.

سالاری همچنین ادعا کرد که برخی از افراد و گروه هایی که به طور منظم با کمک های مردمی سگ های ولگرد و حیوانات شهری را تغذیه می کنند ، سودجویانی هستند که از این امر سود می برند. این افراد به دنبال کمک مالی هستند و ادعا می کنند که این پول برای تغذیه ، خنثی سازی و معالجه حیوانات شهری از جمله سگهای ولگرد استفاده می شود ، اما مردم باید بدانند که برخی از این افراد و گروه ها سودآور هستند و در نتیجه امرار معاش می کنند. آنها این کار را می کنند و پول کلانی به دست می آورند. مردم کشور ما باهوش هستند و قطعاً می دانند که نباید به این گروه از مردم اعتماد کنند.

بوم شناس و کارشناس مدیریت حیات وحش در مورد استراتژی های مدیریت جمعیت و توزیع سگ های ولگرد گفت: “راهکارها و دستورالعمل هایی وجود دارد که در بسیاری از کشورهای جهان بین المللی شناخته شده و اجرا می شود. همچنین می توانیم از این دستورالعمل ها و دستورالعمل ها برای مدیریت سگ های ولگرد استفاده کنیم.

وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) یکی از بهترین رهنمودها را برای مدیریت سگ های ولگرد در محیط های شهری دارد و در این راهنما روش های جمع آوری ، نوتراسیون و نگهداری این سگ ها مطرح شده است و این دستورالعمل ها باید در ایران نیز اعمال شوند. .

سالاری در پایان با اشاره به اینکه این مسئله در برابر افزایش جمعیت سگ های ولگرد منطقی و علمی است ، خاطرنشان کرد: اینکه فکر کنیم با تغذیه آنها به سگ ها یا حیات وحش کمک می کنیم نه تنها اشتباه نیست بلکه صدمات جبران ناپذیری برای سگ است. ما حیات وحش و حیوانات کشور را وارد کشور می کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *