خاک در ایران چگونه از بین می رود؟

این در حالی است که سالانه چندین تن خاک در کشور ما به دلیل عوامل مختلف فرسایش ، آلودگی ، فرونشست و … از بین می رود که تولید هر سانتی متر از این سرمایه بیولوژیکی 800 سال به طول می انجامد.

طبق مجله دوستدار محیط زیست ، وجود خاک سالم در هر کشوری حفظ محیط زیست ، زندگی موجودات زنده و حتی امنیت غذایی را تضمین می کند. هوشنگ جزی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت از خاک سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور در مصاحبه با یک مجله دوستدار محیط زیست به برخی از عواملی که باعث از بین رفتن خاک در کشور ما می شود اشاره کرد.

* اولین مشکلی که خاک کشورمان را به شدت تهدید می کند فرسایش است. متأسفانه سالانه حدود 16.4 تن در هر هکتار خاک در کشور ما فرسایش می یابد یا وارد مخازن سدها ، دریاها و غیره می شود و از دسترس خارج می شود.

* بر اساس آخرین گزارش ها ، سالانه 250 میلیون متر مکعب خاک فقط به سدهای کشور وارد می شود ، در حالی که آمار خاصی از خاک وارد شده به دریاها یا سایر اکوسیستم های آبی در دسترس نیست.

* علاوه بر فرسایش ، آلودگی خاک تهدید دیگری برای این سرمایه بیولوژیکی است. افزایش استفاده از سموم دفع آفات کشاورزی ، ریختن پسماندها و عدم مدیریت پساب باعث آلودگی خاک و در نتیجه ارزش بیولوژیکی خاک از بین می رود.

فرونشست زمین به دلیل کاهش سطح آب های زیرزمینی عامل دیگری است که باعث از بین رفتن خاک های کشور می شود و بازگشت آن به اکوسیستم امکان پذیر نیست.

* قاچاق خاک – که هر از گاهی گزارش می شود – نیز از دیگر عوامل تهدید کننده خاک در کشور است.

* به طور کلی ، پتانسیل قاچاق خاک معدنی به دلیل ارزش اقتصادی و نیاز سازمان های مسئول در این زمینه به نظارت کافی ، از انواع دیگر خاک بیشتر است.

* خاک در کشور ما از بین می رود در حالی که تولید یک سانتی متر خاک 800 سال طول می کشد و زمان زیادی طول می کشد تا خاک از دست رفته به اکوسیستم برگردد.

* یکی از مهمترین راههای جلوگیری از فرسایش خاک ، اجرای پروژه های آبخیزداری است ، زیرا با اقدامات آبخیزداری می توان فرسایش خاک را حداقل 9 تن در هکتار در سال کاهش داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *