جایگذاری دوربین در محیط زندگی یوزپلنگ آسیایی

پس از مرحله جدید نظارت بر زیستگاه های یوزپلنگ در کشور و عدم صدور مجوز دوربین در مناطق خاص ، مدیر دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش آژانس حفاظت از محیط زیست گفت که توافق نامه ای برای دوربین های موجود در زیستگاه یوزپلنگ آسیایی تنظیم شده است.

به گزارش مجله دوست دار محیط زیست، اخیراً ، هنگامی که مرتضی پورمیرزای ، مدیر ارشد انجمن یوزپلنگ ایران ، با اشاره به اینکه کشور مرحله جدیدی از نظارت بر یوزپلنگ را آغاز کرده است ، وی به مجله محیط زیست گفت که در برخی از زیستگاهها (از جمله مهمترین زیستگاه یوزپلنگ در توران – منطقه مهم توران) و دوربین خراسان رضوی باید مجوز داشته باشد و هنوز آزاد نشده باشد. از طرف دیگر ، طبق آخرین پایش حدود چهار سال پیش ، تعداد یوزپلنگ در ایران کمتر از 40 قلاده تخمین زده می شود و این کشور آمار جدید و دقیقی از این گونه ارزشمند ندارد.

شهاب الدین منتظمی ، مدیر دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش آژانس حفاظت از محیط زیست ، به مجله دوستانه محیط زیست گفت: “پروتكلی برای دوربین های موجود در زیستگاه یوزپلنگ تهیه شده است. بنابراین ، همه بخشهای محیط زیست باید از تجهیزات مختلفی كه نیاز به عكاسی دارند ، استعلامات لازم را دریافت كنند. و مجوز.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر مکانی که قرار است دوربین از آن فیلمبرداری شود ، باید پرسنل حاضر در محل ، نوع برنامه نظارت و دامنه وجود نیز تعیین شوند ، خاطرنشان کرد: پس از بررسی این شرایط ، مجوز لازم برای نظارت بر منطقه صادر می شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر اینکه در حال حاضر منعی برای نصب دوربین در زیستگاه های یوزپلنگ وجود ندارد ، گفت: بنابراین ، اگر انجمن های زیست محیطی از جمله انجمن یوزپلنگ ایران در این زمینه ما را ملزم کنند ، ما با آنها همکاری خواهند کرد. “ما این کار را خواهیم کرد زیرا سازمان حفاظت محیط زیست روی زیستگاه یوزپلنگ در کشور نظارت می کند و بیشتر زیستگاه ها را در مناطق حفاظت شده و مناطق آزاد رصد می کند.

سرانجام ، وی گفت: “در هر صورت ، محیط باید از بخش امنیتی در این زمینه بخواهد ، اما اینگونه نیست که نصب دوربین ممنوع باشد. به عنوان مثال ، باید بگوییم که نباید به طور کلی روی زیستگاه نظارت شود. »

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *