تعداد یوزها در پارک ملی توران بیشتر شده است

به گزارش مجله ی دوست دار محیط زست، مدیرکل محیط زیست سمنان از مشاهده دو یوزپلنگ آسیایی در پارک توران در شاهرود و عکس هایی از این گونه نادر در معرض خطر خبر داد.

امیر عبدوس در تاریخ 29 دسامبر این خبر را اعلام کرد: زیستگاه توران مهمترین زیستگاه گونه های نادر و در معرض خطر یوزپلنگ آسیایی ، گورخر ایرانی و … است.

وی با اشاره به برنامه EPO برای خرید مراتع برای تعدادی از دامداران منطقه گفت: خوشبختانه طرح خرید حقوق دامداران و انتقال دام از مراتع پارک ملی توران حیرت انگیز بوده است. …

مدیرکل محیط زیست استان سمنان ادامه داد: مشاهدات یوزپلنگ آسیایی در این مدت توسط محیط بانان و جمعیت های محلی و دوربین ها افزایش یافت.

احمد رادمان ، رئیس پارک ملی توران ، پیش از این به یک مجله زیست محیطی گفته بود که در تلاش است پارک ملی توران را پاکسازی کند.

وی با بیان اینکه با توجه به وسعت زیستگاه ، اکنون هسته مرکزی پارک باید از دام پاک شود ، اظهار داشت: در 100000 هکتار از هسته مرکزی پارک ملی توران ، هشت سیستم و تختخواب سنتی وجود دارد که سازمان قصد داشت آنها را تملک کند.

وی با بیان اینکه بیشترین جمعیت حیات وحش در هسته مرکزی بیوپارک قرار دارد ، افزود: در صورت عدم وجود دام در همان هسته مرکزی ، گام خوبی برای حفاظت بهتر از حیات وحش این منطقه به ویژه یوزپلنگ آسیایی برداشته می شود.

رئیس پارک ملی توران در پاسخ به سوال یک مجله دوستدار محیط زیست در مورد جایگاههای پارک ملی گفت: 160 مجموعه سنتی و محفظه نگهداری از دام در مجموعه پارک ملی توران وجود دارد ، اما هشت سیستم متداول در هسته مرکزی پارک وجود دارد.

وی با بیان اینکه دامداری و فعالیت های کشاورزی در پارک های ملی به موجب قانون ممنوع است ، اظهار داشت: متأسفانه در گذشته پرورش دام در این پارک وجود داشت و برخی از عشایر منطقه دارای قلم و سیستم معمولی هستند ، بنابراین سیستم آنها نیاز به خرید دارد.

طبق گزارش مجله محیط زیست ، توران که مهمترین زیستگاه یوزپلنگ های آسیایی و گورخرهای ایرانی در جهان است ، به عنوان ذخیره گاه زیست کره توران ، پارک ملی توران و پناهگاه حیات وحش شناخته می شود. اولین مصوبه شورای عالی حفاظت از محیط زیست در مورد پارک ملی توران به سال 1351 برمی گردد که در آن این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.

سپس ، در سال 1976 ، با مصوبه شماره 75 شورای عالی حفاظت از محیط زیست ، این منطقه به دو قسمت ذخیره طبیعی و منطقه حفاظت شده تقسیم شد. در همان سال ، این دو مجموعه در سطح بین المللی به عنوان ذخایر زیست کره Turan ثبت شدند. این دو منطقه دارای منابع حیات وحش غنی به صورت ذخایر طبیعی و ژئوپارک ها ، ویژگی های زمین شناسی ، چشمه ها ، منابع آب و رودخانه ها در منطقه حفاظت شده هستند.

اگرچه توران از حیوانات و گیاهان بسیار متنوعی برخوردار است ، اما مهمترین گونه های جانوری این زیستگاه یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی است که هر دو در معرض خطر انقراض هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *