بی‌خطرسازی لجن‌های نفتی با روشی مناسب

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی روشی سازگار با محیط زیست را برای تصفیه و ضد عفونی لجن روغن در مخازن پالایشگاه ایجاد کرده اند.

به گزارش مجله دوستانه محیط زیست ، جواد طغیانی عنوان این پروژه را “بررسی اثربخشی ترکیب روشهای مختلف اکسیداسیون پیشرفته (AOP) با کمپوست تصفیه بیولوژیکی در حذف آلاینده های آلوده به مواد آلی در لجن های نفتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی” عنوان کرد. “ذرات جامد موجود در نفت خام در مخازن روغن استخراج و ذخیره می شود. همراه با ترکیبات دیگر مانند موم و آب ، در کف مخازن ویسکوزیته های لجن ایجاد می کنند ، که همیشه یک مشکل است و ضمن کاهش ظرفیت مخازن ، مشکلات خوردگی را نیز در قسمت های مختلف مخزن موجب می شود.

وی لجن نفتی را یک ماده آلی پیچیده و خطرناک دانست و یادآور شد: وجود مواد سمی مانند سیکلوآلکان‌ها، آروماتیک‌ها، کربن‌های آلی فرار (VOCs) و نیمه‌فرار (مانند PAHs)، لجن‌های نفتی را به مواد بسیار خطرناک تبدیل می‌کند؛ از این‌رو دفن‌کردن این مواد و یا سوزاندن آنها بدون تصفیه یا پیش‌تصفیه، پیامدهای جدی زیست‌محیطی برای اکوسیستم و سلامت انسان در پی خواهد داشت.

طغیانی با تاکید بر اینکه با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، روش‌ صنعتی، مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست برای تصفیه و بی خطرسازی این لجن‌ها ارائه دادیم، اظهار کرد: در این پروژه روش‌های شیمیایی مختلفی مانند فنتون، اکسیداسیون با پرسولفات و الکتروفنتون بررسی و طی آن پس از مشخصه یابی لجن مورد نظر، مطالعات اولیه در خصوص انتخاب روش‌های شیمیایی آغاز شد و پس از انتخاب روش فنتون، اکسیداسیون پرسولفات و الکتروفنتون به عنوان روش‌های شیمیایی اکسیداسیون پیشرفته، طراحی آماری آزمایشات و مطالعات آزمایشگاهی را در آزمایشگاه بیوتکنولوژی و محیط زیست دانشکده مهندسی شیمی انجام دادیم.

مجری طرح، اضافه کرد: با تلفیق روش شیمیایی فنتون و روش زیستی کمپوستینگ، میزان کل هیدروکربن‌های نفتی حدود ۹۹ درصد حذف شدند؛ همچنین با استفاده از روش شیمیایی الکتروفنتون میزان حذف این ترکیبات حدود ۱۰۰ درصد به دست آمد.

وی با بیان اینکه نتایج این تحقیق در پالایشگاه‌ها، پخش فرآورده های نفتی و سایر بخش‌های صنعت نفت که در فرایند آن‌ها به میزان قابل توجهی لجن نفتی تولید می‌شود، قابل استفاده است، تاکید کرد: در صورتی که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تمایل به اجرای این فرایند در بخش نیمه صنعتی و صنعتی را داشته باشد، آمادگی کامل برای پیاده‌سازی این طرح وجود دارد.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزیت های رقابتی این پروژه گفت: “روش ارائه شده در این پروژه بسیار مقرون به صرفه است ، به طوری که در شرایط اقتصادی کنونی کشور ، هزینه های زیادی بر این امر تحمیل نمی شود. وزارت نفت. ” به عبارت دیگر ، میزان انرژی و مواد مصرفی به حداقل می رسد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، این پروژه با راهنمایی دکتر نرگس فلاح ، دانشیار دانشکده مهندسی شیمی – معاون تحقیقات و مطالعات تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر و با مشاوره صنعتی عبدالزهرا طالبی از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اجرا شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *