بهترین جایگزین برای جنگل زدایی چیست؟

مجله دوستانه محیط زیست / پژوهشگر گلستان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گلستان گفت: سالانه حداقل 16 میلیون متر مکعب چوب در مبلمان ، دکوراسیون منزل ، مواد کامپوزیت چوب و پلاستیک ، کاغذ ، صنایع دستی و تخت های تراشه چوب نیاز داریم. بهترین گزینه برای آن کشت چوب است.

اسدالله کریمی دوست در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست با تأکید بر اهمیت کشت گونه های مختلف درختان متناسب با شرایط ادفاکی و آب و هوایی منطقه ، اظهار داشت: کشت و کار نباید بدون تحقیق انجام شود.

وی واردات ، توسعه طرح های زیر کشت چوب و مازاد باغات و جنگل ها را از جمله راه های تأمین چوب عنوان کرد و افزود: با توجه به ارزش اکولوژیکی بسیار بالای جنگل های طبیعی ، نباید به برداشت چوب از آن بپردازیم. ما در بهترین حالت بین یک تا 2 میلیون متر مکعب چوب از مازاد باغات و حاشیه زمین های کشاورزی داریم. از طرف دیگر ، واردات چوب به دلیل مسئله قرنطینه آفات و بیماری ها و ارزش گذاری بسیار بالا ، گزینه مناسبی نیست ، بنابراین بهترین راه کشت چوب است.

کریمی دوست استفاده از گونه های سریع رشد و رشد سریع را یکی از بهترین راه های تأمین مواد اولیه لیگنوسلولزیک دانست و گفت: تولید چوب از جذابیت اقتصادی بالاتری نسبت به بسیاری از محصولات برخوردار است و بخش خصوصی و کشاورزان محلی و کوچک می توانند وارد شوند آی تی.”

محقق مرکز تحقیقات گلستان با اشاره به کشت صنوبر اظهار داشت: گونه های صنوبر گزینه مناسبی برای زمین های بدون مشکل شوری ، خاک سبک تر و بدون مشکل آب است. در گیلان به عنوان یک استان پیشرو در کشت صنوبر ، حداقل 180،000 هکتار زمین برای کشت این گونه اختصاص یافته است.

وی با اشاره به کشت صنوبر در استان گلستان گفت: کشاورزان با مدیریت صحیح می توانند طی یک سال از هر هکتار صنوبر حداکثر 24 متر مکعب چوب برداشت و در مدت زمان 10 سال 240 متر مکعب چوب بفروشند.

کریمی دوست در ادامه به گونه اکالیپتوس اشاره کرد و گفت: گونه اکالیپتوس نسبت به صنوبر به آب کمتری احتیاج دارد و می توان آن را در استانهایی مانند خوزستان و لرستان ، گلستان و … توسعه داد. در گلستان ، سرزمینهای لبشور در شمال استان ، به ویژه شهرستان گنبد کاووس ، می تواند با اکالیپتوس کشت شود.

محقق مرکز تحقیقات گلستان خاطرنشان کرد: در دهه هفتاد اکالیپتوس در گلستان بسیار مورد استقبال قرار گرفت اما سرمای غیرمنتظره سال 86 باعث خشک شدن قسمتهای هوایی درختان اکالیپتوس شد. سرما در آن سال بی سابقه بود و حتی به بسیاری از درختان دیگر از جمله مرکبات آسیب رساند. در واقع در آن سرما ، کشاورزان خسارتی ندیدند زیرا بلافاصله با پیشنهاد کارشناسان ، قطع کامل درختان اکالیپتوس در دستور کار قرار گرفت و کشاورزان چوبی با قطر بیش از 2 سانتی متر به کارخانه ها فروختند. سال بعد دوباره تنه درختان جستجو شد و زمین بدون نیاز به خرید نهال و نهال پر از نهال های جستجوی جدید شد. ریشه های قوی تر درختان نیز کاهش رشد درخت را به دلیل سرما جبران می کنند.

کریمی دوست گفت: تجربه نشان داده است که تنه درختان تا 5 مرحله قادر به جستجوی مجدد هستند و کشاورزان می توانند بدون نیاز به نهال و فقط با مدیریت درختان در زمین های خود چوب کشت کنند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: گلستان از نظر شرایط ادافی و اقلیمی بسیار متنوع است ، بنابراین باید گونه های متنوعی در این استان داشته باشیم. برخی از گونه هایی که در استان کشت شده اند ، تحقیق نشده اند و این کار باید انجام شود. البته مرکز تحقیقات هم اکنون در حال اجرای پروژه هایی در این زمینه است.

وی گفت: به طور کلی ، ما به دنبال اختصاص زمین های کشاورزی کم بهره به کشت چوب هستیم. “گونه های دیگری نیز وجود دارند که نیاز آبی و غذایی کمتری دارند و تحمل شوری زیادی دارند که می توانند در زمین های کم بازده پرورش داده شوند.” توصیه برای کشت این گونه ها نیاز به تحقیق دارد.

محقق مرکز تحقیقات گلستان در خصوص کشت گیاه پالونیا در استان گفت: هنوز کارهای پژوهشی در رابطه با پالونیا توسط این مرکز انجام نشده است. تا زمان تکمیل کار تحقیق و در نظر گرفتن همه جوانب ، هیچ توصیه ای به کشاورزان برای کشت این گونه داده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه کار چوب کاری کمتری دارد ، گفت: در سال اول کشت انجام می شود و در سال های بعد زحمت کمی به کشاورز پرداخت می شود و فقط نگهداری انجام می شود. برای مدیریت درآمد ، کشاورزان می توانند با کاهش فاصله تعداد زیادی نهال در محصول اول بکارند و از سال سوم و چهارم تعدادی از نهال ها را قطع کرده و درآمد میان مدت داشته باشند. البته هرچه درخت پیرتر شود چوب تولید می شود و گرانتر می شود.

کریمی دوست گفت: امیدواریم با حمایت دولت مشکلات اعتباری برطرف شود و کشاورزان و بخش خصوصی با جدیت بیشتری وارد کشت چوب شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *