بررسی دلایل آبگرفتگی‌های شهرهای جنوبی در کشور

به گزارش مجله دوست دار محیط زیست در سال های اخیر شاهد بوده ایم که پس از بارندگی ها ، حتی در برخی از استان های ایران از جمله استان خوزستان ، به ویژه شهر اهواز ، باران های خفیف و سیلاب شهری و جاری شدن سیل در جاده ها باریده است. مدیر کل دفتر سازمان جنگلداری برای کنترل سیل و مدیریت آبخوان گفت: “این اتفاق می افتد زیرا شهرهای ما مانند شهرهای عایق و غیر قابل نفوذ ساخته شده اند.”

ابوالقاسم حسین پور با اشاره به جاری شدن آب در برخی مناطق جنوبی کشور اظهار داشت: میزان بارانی که در برخی نقاط گزارش شده بسیار زیاد است. به عنوان مثال در ماهشهر طی 24 ساعت گذشته حدود 160 میلی متر باران باریده است ، اما خوشبختانه در حوضه های آبریز سیل آسیب زا نداشته ایم. آنچه در شهرهای مختلف جنوب ایران رخ داد سیلاب های شهری بود که به مشکلات برنامه ریزی شهری و تخلیه شهری مرتبط بود.

وی گفت: متأسفانه سیستم های فاضلاب در برخی مناطق کشور از جمله شهرهای جنوبی قادر به جذب و هدایت باران از شهر نیستند. و کانالهای زهکشی از شیب شهر غافل شدند. از یک سو ، شهرهای ما به عنوان شهرهای منزوی و نفوذناپذیر ایجاد شده اند ، در حالی که نیاز به توسعه شهری با مدل های عایق بندی نشده و نفوذناپذیر روز به روز در حال افزایش است.

مدیرکل دفتر مدیریت سیل و آب های زیرزمینی سازمان جنگل ، گراس لند و آبخیزداری را دنبال کنید: به عنوان مثال ، روسازی پیاده روها ، محوطه های روسازی ، برخی مناطق شهری و استفاده از آسفالت بهبود نیافته در خیابان ها از مواردی است که باعث جدا شدن شهرها می شود. مناطق تجمع و نفوذ سیل در محیط های شهری از بین می رود.

به گفته حسین پور ، در حال حاضر با گسترش بیش از حد سطح انزوای شهری روبرو هستیم و اگر می خواهیم رواناب سطحی خسارت کمتری ایجاد کند ، باید روند را اصلاح کنیم. اگر خاک بتواند باران را جذب کند ، رطوبت خاک حفظ می شود و می توان از طریق آن فضای سبز را تغذیه کرد.

وی گفت: “متأسفانه ما بیش از آنچه فکر کنیم برای استفاده از انرژی آنها به دنبال حذف آب باران از شهرها هستیم و هزینه های زیادی را صرف این کار می کنیم. از آنجا که کارها از ابتدا درست انجام نشد ، اکنون با مشکل روبرو هستیم.” حتی می توانیم ببینیم که بارش شهری باعث جاری شدن سیل می شود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و مدیریت سفره آبخوان سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت که ما پیشنهاد می کنیم حرکت به سمت ساخت شهرهای قابل نفوذ برای مدیریت سیلاب های شهری انجام شود. کردها خوشبختانه پروژه های مهار سیل در بسیاری از شهرهای جنوبی ما بیش از 70٪ پیشرفت مادی داشته است.

سرانجام حسین پور گفت: “طبق آخرین گزارش ها ، طی بارندگی های اخیر ، پروژه های آبخیزداری در استان های خوزستان ، کهگیلویه ، بویراحمد ، بوشهر ، لرستان ، شهراماهل ، بختیاری و ایلام بین 50 تا 100 درصد آب دریافت کرده اند.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *