برای حفظ تنوع زیستی خاک باید بیشتر تلاش شود

به گزارش مجله دوست دار محیط زیست در طی روز جهانی خاک ، معاون وزیر طبیعت در مورد محیط زیست و تنوع زیستی تأکید کرد: حفاظت از زمین امنیت غذایی ملی ، بهداشت محیط ، حفظ حیات وحش را تضمین می کند تنوع ، آب و هوا و توسعه پایدار و حفاظت از زمین باید برنامه ریزی ، اجرا و اجرا شود. افزایش آگاهی عمومی در مورد استفاده کنندگان از زمین و محافظت از آنها برای نسلهای فعلی و آینده.

خاک در هوا و آب بخش مهمی از محیط زیست در جهان است ، به طوری که تمام جنبه های زندگی انسان به هم پیوسته و به این عملکرد مهم وابسته است. ”

روز زمین ، مربوط به 5 دسامبر ، در سال 2002 توسط انجمن بین المللی علوم خاک به جهان معرفی شد. این روز هر ساله با هدف جلب جهان به اهمیت زمین به عنوان بخشی مهم و مهم از ماهیت فعالیت و همچنین زندگی بشر برگزار می شود. پرچم جهان “خاک را زنده نگه دارید ، از تنوع زیستی خاک محافظت کنید” است که هدف آن آگاهی بخشی از اهمیت حفظ تنوع زیستی ، تنوع زیستی و افزایش بهزیستی انسان.

گونه های خاک شامل طیف گسترده ای از گونه ها از گیاهان و میکروارگانیسم ها تا مهره داران است. تنوع زیستی یک منبع تجدید ناپذیر است که حتی با فناوری های جدید نیز قابل تجدید و احیا نیست. شعار روز جهانی زمین ، مطابق با اهداف و سیاست های بین المللی مربوط به تنوع زیستی ، با به رسمیت شناختن پتانسیل منحصر به فرد زمین به عنوان پایه ای برای حیات ، سعی در پیوند دادن این موضوع داشت خاک وقتی حاصلخیز است که ما سریع ، دقیق و کارآمد حرکت نکنیم. همچنان تهدید می شود و اقتصاد جهانی و امنیت را تهدید می کند. سازمان غذا و کشاورزی ارزش کل اقتصادی و زمین را 1542 میلیارد دلار تخمین زده است.

خاک یک منبع زنده بیش از 25 درصد از کل موجودات زنده است. تخمین زده می شود که حدود 90٪ از موجودات زنده بخشی از چرخه زندگی خود را روی زمین می گذرانند. حیوانات زمینی می توانند برخی چیزهای بد را از بین ببرند. در حقیقت ، گیاهان به همراه سایر ارگانیسم های زمینی ، یک اکوسیستم گسترده را تشکیل می دهند که با حمایت و تبادل کلیدهای بیوشیمیایی ، خاک سالم و حاصلخیزی را حفظ می کند. ، امکان بقای زمین را فراهم می کند.

دام و گل ها ساختاری را تشکیل می دهند که خاک را جمع می کند و بنابراین در آن نفوذ می کند ، آب را تصفیه و ذخیره می کند. تجمع خاک در خاک ، ضمن جلوگیری از جاری شدن سیل و رانش زمین ، باعث ایجاد آلودگی هایی مانند باکتری ها و میکروب ها در قسمت هایی از خاک می شود ، باعث ایجاد پاکیزگی و ایمنی می شود. آب و خاکهای دیگر. هرچه سطح خاک بزرگتر باشد ، فرایندهای مفید مانند تصفیه ، تصفیه بیولوژیکی و تصفیه خاک از آلودگی ، حتی آفت کش ها ، کاملتر و کامل تر می شوند.

سرزمین نه تنها ماده اصلی آب و غذا است ، بلکه موجب تعادل آب و هوا می شود. آب های زیرزمینی و تنوع زیستی ، با ذخیره مقدار زیادی کربن در خاک ، باعث کاهش گازهای گلخانه ای و در نتیجه تغییر آب و هوا و گرم شدن کره زمین می شود. حدود 3000 میلیارد تن کربن در زمین وجود دارد که از این میزان کربن حدود 315 برابر کربن در جو زمین آزاد می شود. یکی از عواملی که خاک را به عنوان یک عامل مهم در جلوگیری از تغییرات آب و هوا تبدیل می کند ، ظرفیت طولانی مدت ذخیره کربن آن است. کربوهیدرات هایی که فقط 1 یا 2 سال از عمر آنها می گذرد روی سطح می توانند صدها یا حتی هزاران سال در خاک باقی بمانند. کربن در مواد معدنی زمین گیر افتاده است و نمی تواند مانند گاز داغ به جو برگردد.

علاوه بر این ، خاک مقدار زیادی کربن ذخیره می کند که سالم ، حاصلخیز ، انعطاف پذیر است و می تواند مقدار زیادی آب و مواد مغذی را در خود نگه دارد ، بنابراین برای حفظ سلامتی ، در درجه اول نباید آسیب ببیند ، و دوم استفاده از روشهای مدرن. کشاورزی و کشاورزی ارگانیک ، از جمله تناوب زراعی و استفاده از تنوع زیستی و تنوع زیستی ، باروری و سلامت خاک را افزایش داده است تا بتواند از تنوع زیستی ، دارایی و سلامتی محافظت کند. مردم.

در این دوره از رانش زمین ، با تغییر آب و هوا ، دو چالش مهم و اولویت دار در سراسر جهان وجود دارد. در سطح ملی ، متأسفانه ، ما یکی از کشورهایی هستیم که بالاترین میزان آلودگی و فرسایش خاک را داریم. حفاظت از سرزمین انسانی ، امنیت غذایی ملی ، بهداشت محیط ، حفاظت از تنوع زیستی ، تغییرات آب و هوا و توسعه پایدار را تضمین می کند و همه ما باید از سطح آن آگاه باشیم زمین از نظر برنامه ریزی ، سیاست گذاری ، اجرای برنامه های مناسب در حفاظت از زمین و افزایش آگاهی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *