بازار خرید و فروش زباله در کشور شفاف نیست.

رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینکه روابط حاکم بر بازار خرید و فروش زباله در کشور شفاف نیست ، گفت: ایجاد مرکز مجاز خرید و فروش زباله در کشور می تواند این بازار را ساماندهی کند ، تاجران را کوتاه کند ، آلودگی محیط زیست را کاهش دهد و به صنعت بازیافت کمک کند.

فاطمه اکبرپور در مصاحبه با مجله Friendly Environment افزود: در ایران مشخص نیست که خرید و فروش زباله محدود یا رایگان است یا اینکه باید کنترل شود ، اما آیا مرکز تبادل زباله یا مرکز فروش زباله ، می تواند باشد “. بازار را شفاف و منظم کنید.

وی ادامه داد: در حال حاضر خرید و فروش زباله در کشور به صورت سازمان یافته ، ساماندهی نشده و نظارت نمی شود و عمدتا توسط کارگزاران و فعالان غیررسمی اداره می شود.

اکبرپور با ذکر مثالی گفت: لجن آندی که ضایعاتی از صنعت مس است ، یک بار مانند زباله های دیگر اداره می شد و به صورت محلی ریخته می شد و فروخته می شد ، اما پس از مدتی در بورس اوراق بهادار عرضه شد ، که باعث شد صنعت بازیافت تنظیم شود. مجوزهای استفاده از آنها باید قانونی شود.

وی ادامه داد: با ارائه لجن آندی در بورس زباله ، ما توانستیم کسانی را که از این پسماندها استفاده می کنند شناسایی کنیم. علاوه بر این ، بازیافت کنندگان دارای مجوز از مقامات مربوطه می توانستند در این بازار شرکت کنند و شرط شرکت در این بازار داشتن صنایع بازیافت است ». این پروانه بهره برداری صنعتی بود. بنابراین لجن آندی برای حمل و بازیافت به این صنایع عرضه شد.

رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینکه چندین مرکز غیررسمی خرید و فروش پسماند در تهران شناسایی شده است ، گفت: یک مرکز غیرمجاز در شهرداری تهران به نام “خلازیر” وجود دارد که متأسفانه ، سوزاندن قابل توجه زباله نیز در این مکان صورت می گیرد. جمعه بازار نیز در این مکان وجود دارد که به خرید و فروش قطعات و مواد باقی مانده به نام “شیطان بازار” می پردازد. این مراکز غیرمجاز هستند و کلاسهای آلاینده و اخلال گر در آنجا فعالیت می کنند و پسماندها به صورت غیرقانونی و غیراصولی معامله می شوند.

وی ادامه داد: مراکز غیرقانونی خرید و فروش زباله مانند جزایر تشکیل شده و در مناطق مختلف استان گسترش یافته که ذخیره و خرید و فروش می شود. اگر این مراکز پسماند تجاری به صورت یکپارچه و متمرکز ساماندهی و مدیریت شوند ، مطمئناً همه افرادی که در این زمینه کار می کنند ، چه به صورت رسمی و چه غیررسمی ، سازماندهی خواهند شد.

رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران همچنین تأکید کرد: ایجاد مرکز رسمی خرید و فروش پسماند می تواند کمک زیادی به صنعت بازیافت کشور کند ، زیرا اکنون صنایع مجاز بازیافت که آنها با مجوز مقامات مربوطه برای تهیه مواد اولیه خود کار می کنند. آنها با مشکل روبرو هستند و در برخی موارد برای تهیه مواد اولیه خود به زباله وارد می کنند. به عنوان مثال ، برخی از صنایع بازیافت ممکن است ظروف “حیوان خانگی” (پلی اتیلن ترفتالات) را از کشور همسایه عراق وارد کنند ، در حالی که پسماندهای کافی در کشور ما تولید می شود.

وی ادامه داد: سرانه تولید زباله در ایران بسیار زیاد است و این نشان می دهد که پسماند کافی وجود دارد ، اما به دلیل مدیریت نادرست صنعت بازیافت ما ، مانند سایر مراحل مدیریت پسماند ، ناقص است.

اکبرپور در پایان گفت: روابط حاکم بر خرید و فروش زباله شفاف نیست و تا زمانی که زباله ها نخواهند به عنوان ماده اولیه به بازیافت کننده ها برسند ، دستی را چرخانده و به طور طبیعی با قیمت بالا به بازیافت کنندگان تحویل می شود. در حالی که دست واسطه ها کوتاه است. ” زباله ها باید برداشته شوند و باید یک مدیریت متمرکز اعمال شود ، مطمئن شوید که زباله ها بدون حضور واسطه مستقیماً به بازیافت کننده تحویل داده می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *